Niekto daždivé dni miluje, pretože ho láka predstava dňa stráveného pod dekou s knihou a šálkou čaju v ruke. Ak však takéto počasie nie je pre teba, necítiš sa vo svojej koži a chýbajú ti teplé slnečné lúče, môže to viesť k problému.

Dni sú kratšie, musíme si zvyknúť na menej slnečného svetla, do práce alebo z práce už možno chodíš za tmy. Jeseň je obdobím, ktoré zvykne poriadne potrápiť našu psychiku. Ak cítiš, že sa s tebou niečo deje, môže ísť o jesennú depresiu, s ktorou bojuje čoraz viac žien.

Ako zistíš, či práve ty trpíš jesennou depresiou?

Portál Mind zverejnil niekoľko hlavných príznakov jesennej depresie. V prvom rade je to strata chuti vykonávať akúkoľvek činnosť. Nič sa ti nechce, najradšej by si len ležala v posteli a utápala sa vo svojom smútku, pretože si trochu viac precitlivená. Taktiež máš problém sústrediť sa a nevydržíš dlho vykonávať jednu činnosť.

Cítiš sa sama, no zároveň nechceš vidieť nikoho iného, máš väčšiu chuť na sladké a nezdravé jedlá, čo môže viesť k prejedaniu sa a priberaniu. Môžeš mať tiež problémy so spánkom. Aj keď si unavená, nevieš zaspať alebo sa často budíš, no na druhej strane tiež môžeš prespať takmer celý deň.

Môžeme to zhrnúť tak, že celkovo si podráždená a smutná, nemáš chuť na nič, len na jedlo, pretože si myslíš, že tak zaženieš svoje negatívne pocity.

Ako proti jesennej depresii bojovať?

Nebude to jednoduché, no musíš sa o to pokúsiť. Aj keď chceš byť sama a nemáš chuť komunikovať, mala by si sa obklopiť svojimi blízkymi a priateľmi. Práve oni ťa môžu povzbudiť a zlepšiť ti náladu. Mali by ťa tiež zobrať von, pretože najlepším bojovníkom proti jesennej depresii je pobyt v prírode (samozrejme, keď bude dobré počasie).

Len tak sa prechádzaj po lúke alebo po lese, vychutnávaj si okolie a slnečné lúče a nemysli na nič iné. Pokús sa jesť prevažne zdravé potraviny, ktorými si doplníš potrebné živiny a vitamíny. Niekedy stačia aj úplné maličkosti, ktoré ti dokážu zlepšiť deň.

Zdroj: mind.org.uk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.