Dnes som sa rozhodla, napísať ti niečo o jeseni. Keďže máme vonku nádhernú jeseň, a k tomu básnika, ktorý o jeseni napísal báseň, je to ideálna kombinácia.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Jeseň, tak krásne a farebné obdobie,
no zároveň tak chladné, ale stále krásne.
Predchodca zimy.
Je jeseň slnkom,
alebo temnou stranou mesiaca?
Je jeseň radosťou,
či smútok prináša?
Tak tajomná a zvláštna je,
ukazuje nám svoje čaro,
či pravú tvár života?

Prežijeme? Či vyhasneme?

emilyspoetryblog.com

V niektorých jeseň, vyvoláva pocity oddychu, pocity pokoja, kde sa príroda pripravuje na zimný spánok.
Počas jari a leta, každý dokončil svoje úlohy a teraz nastal čas na odpočinok. V niektorých však, zasa jeseň, vyvoláva pochmúrne pocity, depresívne nálady či úzkostné stavy. Rovnako, ako to mal aj známy básnik, Paul Verlaine. Vo svojej básni s názvom „Jesenná báseň“, opisuje Verlaine svoj vnútorný svet. Píše o tom, ako sa cíti počas jesenného času, cíti sa stratený, dusí sa, jeseň ho zabíja. No na konci jeho básne, ligoce sa štipka nádeje.

Dám ti sem jeho jesennú báseň, nadýchni sa, upokoj svoju myseľ a skús báseň, prežiť.

Ten nárek zlý,
keď do huslí
jeseň kvíli,
skľučuje,
srdcu je
zle v tej chvíli.

Dusí to až,
zbledol som, náš
čas už bije,
na dni, ktorých niet,
škoda pomyslieť,
k plaču mi je.

Do víchríc zlých
idem a v nich
sem-tam iste
bude ma niesť
jak pozdĺž ciest
suché lístie.

-Paul Verlaine

Verlaine je básnik, ktorý za svoj život, napísal mnoho zaujímavých básni. Napísal ľúbostné básne, pre svou manželku, ktorú po čase opustil, kvôli vzťahu, ktorý mal s ďalším fantastickým básnikom, Jeanom-Nicolasom-Arthurom Rimbaudem. Je tiež zakladateľom nového literárneho žánru, Prekliati básnici, do ktorého patrí viacero básnikov, ktorí sa cítili nepochopení a vytláčaní.

A prečo ti o tom píšem? Nedávno sme v škole čítali báseň, ktorú som ti spomínala. Vonku je nádherná jeseň, a vo mne sa prebudila nehorázna túžba dať ti o tejto básni vedieť. Musela som svoje myšlienky dať zo seba von a zároveň ti povedať o tom ako prežívam svoje dni jesene, ja.

Tento rok, je jeseň skutočne krásna, sem – tam zafúkal vetrík, z ktorého bolo poriadne vetrisko. V takéto dni, si rada urobím horúci, môj najobľúbenejší čaj, s príchuťou škorice a jablka, mmm, vezmem si knihu, pohodlne sa usadím na gauč a prikryjem sa dekou. Pustím sa do hlbokého čítania, a užívam si každý riadok a každú chvíľku s mojím nápojom. To sú chvíle na nezaplatenie.

Paulovi Verlainemu vyvoláva jeseň zlú náladu, mne naopak upokojujúcu či prítulnú. A čo ty? Ako jeseň pôsobí na teba?

Toho, pre mňa tajomné, až by som povedala, že najtajomnejšie ročné obdobie.
Užívaš si ho, či skôr len prežívaš ?