Slovenka Ivana Beláková je jediná žena na svete, ktorej tetovanie uznalo Múzeum MACRO v Ríme za súčasné výtvarné umenie a je uvedené v katalógu múzea. Ivana má množstvo medzinárodných ocenení a zúčastnila sa na najprestížnejších medzinárodných výstavách v tetovacom priemysle.

Ivana spomínaš si na svoje začiatky s tetovaním? Vždy to bol tvoj sen alebo si sa k tomu dopracovala až časom?
K práci tatera som sa dostala pred dvadsiatimi rokmi. Práve som končila vysokú školu (účtovníctvo/ekonomika), keď sa ma raz kamarátka opýtala, či by som sa nechcela venovať tvorbe tetovaní. Mala som umelecké sklony už od detstva. Kreslila som, neskôr som robila graffity.
Porozmýšľala som nad jej nápadom, no po chvíli som si povedala, prečo nie. A išla som do toho! Začiatky boli zaujímavé. Učila som sa na bratovi, kamarátoch, známych. Už od prvej sekundy som vedela, že tetovanie je presne to, čo chcem v živote robiť a nie je cesty späť.
Každý tater má svoj osobitý štýl. Na čo konkrétne sa zameriavaš ty? 
Špecializujem sa na farebné, originálne ‚funky‘ tetovania, ktoré majú môj typický unikátny štýl. Moje tetovania sú pozitívne, kombinujú funky, svetlé farby a abstraktné prvky s dočasným, pouličným umením.
Zdroj: Ivana Belakova
Ak by sme si chceli dať u teba urobiť tetovanie, kam by sme mali prísť? Máš aj vlastné štúdio?
Pôsobím a žijem v Long Beach v Kalifornii v USA, kde mám aj privátne štúdio.
Aké máš plány do budúcnosti? Chystáš niečo nové?
Momentálne sa venujem a pracujem na svojej novej značke ITA LOS ANGELES (Ivana Tattoo Art Los Angeles), kde som začala vyrábať oblečenie a módne doplnky so svojimi unikátnymi dizajnmi.
Ďalej mám dočasné tetovania pre deti, rôzne samolepky, odznaky, obaly na iPhone’s a takisto som vydala knižku s názvom ‚just Love Tattoos $ Sushi‘. Toto sú veci, ktoré teraz dostávam do rôznych obchodov po celom svete a plánujem to rozšíriť do oveľa väčšej miery.
Takisto chcem pokračovať a plánujem učiť viac po celom svete a odovzdávať tak svoje 20-ročné vedomosti začínajúcim taterom/umelcom.
Popri tom tento rok začínam semináre, v ktorých motivujem ľudí k tomu, ako sa zamerať na pozitívny životný štýl, a ako dostať v živote to, čo chceme, ako sa naladiť na úspech atď. Zameriavam sa na krajiny ako India a Južná Amerika, keďže ľudia majú trochu obmedzenejšie možnosti vzdelávania.
Aké najviac kuriózne tetovanie si zákazníkovi urobila? Máš nejaké pikošky, o ktoré by si sa s nami podelila?
Pikošiek mám veľa. Môžem len poznamenať, že som tetovala všetky časti tela vrátane tých intímnych, očné viečka, tvár a hlavu.
Ivane ďakujeme za rozhovor a budeme jej držať palce v pracovnom i v súkromnom živote.
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.