Ľudia odjakživa majú tendenciu neveriť v seba samého, vo svoje kvality, v silné stránky a v silu, ktorá z nich srší. Od začiatku nášho života sme vedení nejakou osobou, ktorá pri nás stojí a ukazuje nám smer, keď sa nám rozbije kompas. Na začiatku sú to rodičia, čo je prirodzené a bez nich by to samozrejme nešlo. Potom sú to učitelia, vychovávatelia, kamaráti, bratranci, tety, znova kamaráti, spolužiaci, kolegovia v práci a v neposlednom rade naše lásky a ľudia, do ktorých sa zamilujeme a máme pocit, že bez nich nič nezmôžeme, že nič sami nedokážeme. To je najhlavnejší dôvod toho, prečo sa stratíme, keď jedna z týchto osôb odíde. Mnohé z vás to možno prežívate práve teraz a neviete, kam sa pohnúť, alebo čoho sa chytiť. Stojí to veľa času, námahy a vyhľadávania na googli, kým prídete na odpoveď. Veľakrát sa pomýlite a spravíte miliardu chýb, ktoré vás ale vedú presne tam, kde sa máte ocitnúť a privedú vás medzi ľudí, ktorí majú byť okolo vás a vy, máte byť okolo nich.

Nikdy sa nemusíte báť, že ste prestali byť sami sebou. To nikdy neprestanete, len si to myslíte kvôli okoliu a kvôli tomu, čo sa s vami v ten daný moment deje. To, čo je vo vás, kvôli čomu ste prišli na tento, niekedy až príliš čudný svet, z vás nikdy neodíde a nikdy sa to vo vás nezmení. Najdôležitejšie zo všetkého, je nájsť veci, ktoré ťa robia tebou ešte viac. Každý z nás má niečo, v čom je lepší ako ten druhý a niečo, čo ho baví nenormálne veľa. Nikdy si nesmiete myslieť, že ste na svete zbytočne, že tu nemáte čo zanechať, že ste len niekto, o koho každý zakopáva. V každom, naozaj v každom, je niečo špeciálne. Či už viete hrať na kastról, alebo dokážete zo špagety vystrúhať píšťalku. Či už máte zmysel pre módu, humor, dokážete sa fakt dobre hýbať, alebo máte zlato v rukách a dokážete ho premeniť na niečo hmotné, čo vám bude prinášať plody.

Najčastejší dôvod, prečo ľudia nevynikajú v tom, v čom sú skutočne dobrý, je spoločnosť. Neustále odcudzujúca spoločnosť, ktorá nás veľakrát zaháňa do kúta. Môžete mi veriť, keď vám teraz poviem, že sa to nikdy nezmení. Ľudia vás budú súdiť vždy za všetko, pretože to nie je vo vás, ale v nich. Súdia vás, pretože ste sa rozhodli žiť život podľa seba a nie podľa nich. Súdia vás ak ste príliš veľký, príliš malý, príliš farebný, príliš nevýrazný, príliš tichý, príliš urozpávaný, príliš snaživý, príliš nesnaživý… A takto by sme mohli pokračovať do konca sveta, kým by som vymenovala všetky vlastnosti, ktoré existujú. Jednoducho, budú ťa súdiť za všetko a nikdy s tým neprestanú. Pretože tak to bohužiaľ funguje.

A čo je naša veľká úloha? Nestať sa len jedným z nich. Pretože aj keď to nechceme, robí to každý z nás. Pozeráme sa po ulici, vidíme ľudí a podvedome si z nich robíme srandu alebo ich hádžeme hneď do nejakého trápneho vreca. Za to, čo nosia, ako chodia, ako sa tvária, ako rozprávajú. Najjednoduchší a najkrajší spôsob, ako sa stať šťastnou osobou, ktorú nechajú všetci žiť, je nechať žiť ostatných tiež. Stačí si predstaviť ten pocit, ktorý vo vás zanechá niekto, keď sa len tak na vás usmeje. Spravte to tiež a nerozmýšľajte prečo to spravil.

Niekedy prosto nerozmýšľajte nad tým či by ste mali, nemali, museli, mohli a len to urobte!

Choďte, odtrhnite kvetinu a prineste ju svojej sestre.

Kúpte si knihu a prečítajte ju! Zamilujte sa do nej a rozmýšľajte nad ňou!

Buďte milé na ľudí, ktorí nie sú milí na vás!

Kúpte o jednu kávu naviac a prineste ju kolegovi.

Uvarte si samé pre seba jedlo, ktoré máte radi a vychutnajte si ho!

Trčte z davu, pretože len to nás všetkých môže zachrániť. Ak tu bude stále viac a viac ľudí, ktorí budú trčať z davu, budú milovať aspoň jednu jednoduchú vec na svojom živote, budú robiť veci z láskavosti len tak a budú sa venovať tomu, pri čom kvitnú, svet bude o trochu krajší. Ten náš osobný a aj ten vonkajší.

Vieš čo je dôležité? Choď sa na seba pozrieť do zrkadla, usmej sa na seba (možno si budeš pripadať hlúpo) a choď spraviť tú vec, v ktorej si dobrá, ktorú miluješ a rozmýšľaš nad ňou od momentu, kedy som ju už na začiatku spomenula. A vieš čo? Nepotrebuješ mňa, aby som ti to povedala a nepotrebuješ ani nikoho tam vonku, aby ti to dokázal. Potrebuješ len seba. Od seba začni a sleduj ako sa svet okolo teba otvára a aký je krásny.

Prajem ti veľa šťastia.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.