Blízki ľudia

Občas si to nevšímame, ale mnohí naši blízki ľudia nám častokrát bránia v raste a rozvoji. Niektorí to robia schválne, iní si to nemusia vôbec uvedomovať. Podľa týchto 3 znakov dokážeš rozpoznať ich toxické správanie a občas aj nekalé úmysly.

Nútia ťa hanbiť sa za svoje potreby

Každý človek má svoje želania a určité potreby. Keď nie sú dlhšiu dobu naplnené, človek sa stáva nespokojným, smutným, agresívnym alebo dokonca môže mať aj depresiu. Preto je tak veľmi dôležité ich napĺňať a pomôcť ti v tom vedia práve tvoji blízki, ktorí ťa vo všetkom podporia a budú sa o teba starať a zaujímať.

Pokiaľ sa však tak nesprávajú a skôr ťa nútia hanbiť sa a ospravedlňovať sa za svoje potreby, nie je to v poriadku. Možno sa chceš nejak tvorivo prejaviť a celý život si chcela spievať, avšak nemáš na to až taký dobrý hlas. Namiesto toho, aby ťa podporili, začnú sa ti vysmievať a povedia ti, že spev určite nie je pre teba a mala by si na to zabudnúť.

Stále ťa kritizujú

Všetko, čo robíš, podľa nich robíš zle a nesprávne. Zle si sa obliekla, schudla si, pribrala si, v práci by si sa mala správať inak a celkovo, nevieš, ako si máš žiť svoj život. Pokiaľ si spozorovala podobné správanie od niekoho zo svojich blízkych ľudí, mala by si prehodnotiť váš vzťah.

Je očividné, že sa bavíš s toxickým človekom, ktorý ti kritizovaním tvojej osoby bráni v raste a rozvoji a len ničí tvoju sebahodnotu. O láske a pochopení z jeho strany tu vôbec nejde.

Obviňujú ta v tom, že si príliš samostatná

A že väčšinu rozhodnutí vo svojom živote robíš sama. Bez toho, aby si sa opýtala na ich názor alebo aby si si zobrala k srdcu ich rady. Zapamätaj si, že samostatnosť sa nedá považovať za negatívnu vlastnosť, práve naopak. Si dospelá, žiješ si svoj vlastný život a bolo by divné, keby s akýmkoľvek problémom alebo situáciou hneď utekáš za niekým iným, aby ti povedal svoj názor a dal radu, čo máš robiť.

To, že si zodpovedná a dokážeš sa rozhodnúť aj sama, je tvojou silnou stránkou. A nikomu by si nemala dovoliť to v tebe zlomiť.

Niekedy ti môžu aj tvoje vlastné toxické myšlienky brániť na ceste za šťastím. Viac si o tom môžeš prečítať v našom nedávnom článku.

Viac z kategórieLife