Napodobňovanie amerického zvyku alebo pekná tradícia, ktorá nachádza svoje miesto aj na Slovensku alebo v susedných Čechách? Baby shower je tehotenský večierok, ktorý sa pripravuje pre budúcu (prípadne čerstvú) mamičku. Ide o krásnu oslavu nového života a odreagovanie sa od bežných problémov.

Určite si už videla niekedy na Instagrame alebo vo filmoch párty, ktorú usporiadali ženy pre svoju tehotnú kamarátku. Baby shower už nie je ničím výnimočným ani u nás. Ak je tvoja kamoška tehotná, môžeš ju takýmto spôsobom potešiť. Tento večierok totiž najčastejšie organizuje práve najlepšia priateľka, no nie je to pravidlom. Môže ísť aj o členku rodiny a v niektorých prípadoch si ho chcú budúce mamičky pripraviť aj samé.

Na tejto párty sa zväčša stretáva výlučne ženský kolektív, no taktiež to nie je podmienka. Ženy sa však bez prítomnosti mužov dokážu lepšie odviazať a nemusia sa obávať toho, že by povedali niečo zlé. Čo všetko by si mala pred organizáciou tehotenského večierku vedieť?

Kedy pripraviť baby shower?

Najčastejšie sa organizuje pred pôrodom, ideálne aspoň 5-6 týždňov pred plánovaným dátumom, no môže byť aj skôr. V tom období si žena ešte môže užívať aj zábavu a nebude sa cítiť príliš obrovská, unavená či ubolená.

Niekedy sa táto oslava odkladá až po pôrode, no v tom čase je ideálne počkať, kým prejde šestonedelie. Je dôležité dohodnúť sa s mamičkou, kedy by si túto oslavu želala viac, dôležitá je predovšetkým ona.

Výzdoba

V tomto prípade máš niekoľko možností. Ak už všetci pohlavie bábätka poznáte, výzdobu môžeš zladiť v modrej alebo ružovej farbe. Ak pohlavie známe nie je, odporúčame ladiť výzdobu skôr do neutrálnych farieb, napríklad žltej, bielej, zlatej či béžovej.

Veľmi obľúbeným je oznámenie pohlavia bábätka práve počas zábavy. Urobila to tak napríklad aj naša známa fitnesska Timea Trajteľová. Takýto spôsob je populárny predovšetkým v prípade, že sa na „detskej sprche“ zúčastní aj budúci otecko, ktorý pohlavie nepozná. Taktiež však môže ísť o prekvapenie pre mamičku.

Všetko musí byť dohodnuté napríklad s jej gynekológom, ktorý jej neprezradí pohlavie, no dozvieš sa ho ty. Využíva sa na to zväčša balón, ktorý sa prepichne a vo vnútri sa nachádzajú konfety v ružovej alebo modrej farbe.

Na večierku by nemali chýbať balóny a iné dekorácie ladené v detských motívoch, napríklad papierové tanieriky a poháre, visiace girlandy, sviečky a čokoľvek, čo ti napadne.

Občerstvenie

Občerstvenie je veľmi individuálne, pretože každý má rád niečo iné. Nemala by však chýbať torta a veľmi obľúbené sú napríklad muffiny s krémom vo farbách výzdoby. Môžeš siahnuť po chlebíčkoch, jednohubkách, ovocí, studených a teplých misách, ale pokojne sa môžete dohodnúť aj na slávnostnom obede alebo večeri a zvyšok pripravíte vo forme bufetových stolov.

zdroj: Pexels/fu zhichao

Darčeky

Ide o oslavu pre mamičku, preto by nemali chýbať ani darčeky. Najčastejšie sa zvykne kupovať výbavička pre bábätko alebo veci, ktoré čerstvá mamička ocení. Je však dobré sa jej pre istotu opýtať, aké vybavenie už má nakúpené, aby sa náhodou nestalo, že dostane niečo viackrát. Taktiež by ste sa ako hostia medzi sebou mali dohodnúť, kto čo prinesie, aby viacerí nedoniesli to isté.

Ak hľadáš nejaký konkrétny tip, môžeš priniesť napríklad plienkovú tortu, kozmetiku pre bábätko (a tiež pre matku), detské oblečenie, dupačky, cumlíky, hračky alebo darčekový kôš. Ak chceš darovať niečo osobnejšie, môžeš vytvoriť kupónovú knižku, v ktorej ponúkneš napríklad stráženie alebo kočíkovanie bábätka.

Program a hry

Súčasťou tehotenského večierka bývajú aj rôzne hry alebo aktivity, pri ktorých sa dobre zabavíte. Môžete si pripraviť napríklad tombolu a veľmi obľúbenou aktivitou je aj spísanie odkazov pre mamičku, ktoré počas baby shower prečíta nahlas. Môže skúsiť tipovať, kto napísal ktorý, no daná osoba sa môže pokojne aj podpísať a pôjde len o milú aktivitu, aká sa bežne robí aj počas svadieb, keď sa čítajú telegramy.

Môžete si zahrať aj spoločenské hry alebo jeden z hostí môže vytvoriť spomienkové video zo záznamov alebo fotografií z obdobia tehotenstva. Pôjde o veľmi milú spomienku, ktorú zároveň môžeš venovať aj ako darček.

zdroj: Pexels/Paola Vasquez

Dôležité je, aby panovala dobrá nálada, a aby sa všetci hostia a predovšetkým budúca rodička cítili dobre. Občerstvenie, výzdoba či program sú vedľajšie a slúžia len na dotvorenie príjemnej atmosféry.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.