V súčasnosti existujú návody takmer na všetko. Ako sa maľovať, obliekať, cvičiť alebo fotiť. Je toto všetko ale prospešné, alebo tu dochádza k častému prekračovaniu hraníc? Ak sa necítiš dobre kvôli tomu, čo sa okolo teba deje, neskláňaj hlavu. Uvedom si svoju vlastnú hodnotu a buď spokojná sama so sebou. Pýtali sme sa psychologičky Jany Beňuškovej, aké dopady môžu mať tieto trendy na ženskú psychiku.

Pozor na fikciu

Veľkú časť svojho dňa trávime na sociálnych sieťach, vďaka ktorým sa dostaneme k rôznemu obsahu. Psychologička uviedla, že môžu pre nás slúžiť ako veľký zdroj inšpirácie, ale aj virtuálnu realitu treba brať s rezervou.

„Treba v tom mať mieru, keďže ide o istú formu fikcie, ktorú nám médiá podsúvajú. Väčšina týchto príspevkov funguje ako platená reklama rôznych spoločností, vďaka čomu pôsobí všetko a každý dokonale. Napokon jednoduchým zakúpením appky zadarmo dokážeme mať všetky za pár minút dlhé nohy, ploché bruchá, inú farbu vlasov bezchybnú pleť či vybielené zuby,“ vysvetlila Beňušková.

zdroj: Photo by Andre Moura from Pexels

Daj na svoju originalitu

Ak nemáš všetky tieto ženské prednosti, nezúfaj. Si rovnako dôležitá, hoci si to najprv neuvedomuješ. Toto sú podľa psychologičky najlepšie spôsoby, ako mať rada samú seba.

„Neporovnávať sa. Každá z nás je jedinečná a v niečom výnimočná. Máme právo nebyť vždy a stále bezchybné či stopercentné, je to predsa ľudské. Naopak, niekedy tá nedokonalosť môže byť našou prednosťou, čo by sme možno vôbec nepredpokladali,“ uviedla Beňušková.

„Rozmanitosť módy a štýlu je však stále rastúca a akurát niečo nezvyčajné, čo zrovna nemá každý, môže naše okolie svojou originalitou zaujať oveľa viac ako čosi, čo majú všetci,“ doplnila.

Žiadny outsider

Preto nezabudni staviť na svoju jedinečnosť a rob a nos všetko tak, ako to cítiš ty. Možnože sa bojíš, že by si sa kvôli tomu mohla ocitnúť na okraji spoločnosti, lenže nemusí to tak byť. Nie vždy je nutné „držať krok s dobou“.

„Ide o uhol pohľadu, každému svedčí predsa niečo iné. Myslím si, že je prvoradé, aby sa žena cítila v danom outfite sama sebou. Oblečenie by malo totiž vyzdvihnúť prednosti každej ženy a to bez ohľadu na to, či je aktuálne trendy,“ povedala Beňušková.

„Netreba bezhlavo chodiť v najnovších kúskoch iba za cenu toho, že je to najnovší hit alebo že to nosí celebrita. Skôr sa treba naučiť, čo konkrétne pristane každej z nás. Preto nesúhlasím s pojmom outsider, ja tomu hovorím skôr originalita,“ doplnila.

zdroj: Photo by Moose Photos from Pexels

Nájdi rovnováhu

Ak sa snažíš zaujať svojím štýlom, mala by si to robiť v rozumnej miere, aby si sa nestala terčom výsmechu a urážok. Samozrejme je dôležité, ako s touto kritikou vynaložíš, ale nemala by si ani dovoliť, aby ťa to výrazne obmedzovalo.

„Nemyslím si, že je celkom správne riadiť sa len tým, čo si o našom štýle myslí široké okolie. No rozhodne je fajn sa nad tým zamyslieť a skúsiť v tom nájsť istý balans,“ uviedla psychologička.

„Ak táto sféra nie je zvládnutá, stáva sa, že práve vďaka rôznym komplexom býva ohrozené psychické zdravie, z ktorého môžu vzniknúť rôzne choroby, závislosti, poruchy príjmu potravy, či až depresie, ktoré neskôr môžu vážne ohroziť zdravie a sebavedomie ženy,“ doplnila Beňušková.

Rovnako by si mala dbať na to, že nemusíš byť ako všetky ostatné. Ak si doteraz nenašla svoju jedinečnosť, hľadala si inde, len nie v sebe. Možno si sa príliš snažila kopírovať štýl svojich ideálov. Mohli by sme byť kvôli tomu všetky „na jedno kopyto“?

„Každá žena je iná a môže byť krásna, stačí sa len vedieť vhodne upraviť. Podčiarknuť svoju jedinečnosť. Treba hľadať krásu aj v očiach a duši, pretože tá má skutočnú hodnotu a je trvalá. Fyzická krása je síce bonus navyše, ale časom opadá. Na jedno kopyto ale nikdy nebudeme,“ vysvetlila psychologička.

Môžeš napríklad dodržiavať s kamarátkou rovnaké pravidlá a postupy pri maľovaní a cvičení, lenže vždy budete v niečom rozdielne. „Každá z nás má celkom iný kult svojej krásy, a preto budeme vyzerať stále inak, a to znamená – jedinečne a paradoxne nedocielime úplnú kópiu tej druhej,“ povedala Beňušková.

zdroj: Photo by Sean Patrick from Pexels

Vystúp z komfortnej zóny. Teraz!

Hoci sme všetky iné a máme aj vlastnú jedinečnú krásu, vždy môžeš zapracovať na tom, aby si mala zdravšie a silnejšie sebavedomie. Ak ťa niekedy na gauči chytia pochybnosti, kvôli tým vyšportovaným pozadiam na sociálnych sieťach, máme pre teba dobrú správu. Aj ty môžeš vyzerať rovnako dobre, resp. tak, aby si sa vo svojom tele cítila čo najlepšie. Stačí ti k tomu spraviť toto!

„Každá máme šancu na sebe pracovať. Obklopovať sa ľuďmi, ktorí nás inšpirujú, posúvajú, no zároveň nás aj podporia. Vystúpiť z komfortnej zóny, vzdať sa telky, čokolády a čipsov, prestať sa ľutovať,“ uviedla Beňušková. Podľa jej slov treba niekde začať a aj tie perfektné postavičky, ktoré vidíš, sa museli najprv od niečoho odraziť.

„Ak chcete získať svoje nové – lepšie JA a ste pre neho rozhodnutá, v tom okamihu sa vytvára Váš osud. Na začiatok stačí obetavosť, disciplína a trpezlivosť. Skutočná hodnota ženy nie je v make-upe, ale aj v sebadiciplíne a vytrvalosti. Pekné telo si za peniaze nekúpime, je to výsledok práce,“ vysvetlila psychologička.

Byť ženou je úžasné

Ešte predtým, ako sa do tohto celého procesu pustíš, mala by si vedieť, prečo je hlavne tak dôležité mať rada samú seba. „Byť ženou je úžasné. Máme možnosť byť matkami, dcérami, sestrami, manželkami či priateľkami. Naše telo je schopné procesu premeny. Môžeme byť krásne štíhle, ale aj tehotné sme nádherné a dať život človeku je zázrak. Toto dokáže len žena. Vnímam to všetko ako dar,“ uviedla Beňušková.

„Vzťahy sú komplikované, ak si ich tak nastavíme, no rozhodne nemôžeme fungovať bez vlastnej sebaúcty. Rovnako túžime byť milované, no ani to nejde bez toho, aby sme sa naučili mať rady samé seba. Všetko je to tak vzájomne poprepájané a našou úlohou je naučiť sa v tom fungovať. Bez rozdielu, o aký problém ide, vždy odporúčam začať od seba. V konečnom dôsledku treba myslieť na to, že iba šťastná myseľ vám prinesie šťastný život,“ doplnila psychologička.

zdroj: Photo by Jill Wellington from Pexels

Silná a emancipovaná

Všetky by sme mali na sebe pracovať, pretože vždy je čo zlepšovať. Nemusíš sa však stále snažiť podobať iba tvojim zahraničným idolom. Inšpirovať sa môžeš aj v tvojej domovine, pretože my Slovenky sme rovnako silné!

„Slovensko je po tejto stránke určite silná krajina, nakoľko máme nespočetné množstvo inteligentných, emancipovaných, ctižiadostivých a krásnych žien, samozrejme nielen fyzicky,“ uzravela Beňušková.

Nie si v tom sama a nie si jediná. Zo života treba vyťažiť maximum a treba začať od seba. Ak chceš patriť medzi tieto vysoko postavené ženy, ver, že môžeš. Stačí sa len dostať z komfortnej zóny a nájsť tú správnu rovnováhu.

Ďakujeme pani doktorke Jane Beňuškovej za rozhovor.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.