unsplash.com

Vraj je lepšie milovať a stratiť, ako vôbec nemilovať. Láska bolí, ale život bez lásky nie je životom. Pravá láska trvá navždy. Toľko pravdy v tak krátkych citátoch, až sa zamýšľame nad tým, aký to má vlastne celé zmysel. Akoby sme blúdili v kruhu bez cieľa. Akoby vlastne všetko bolo z lásky a pre lásku. Je milovať a byť milovaný zmyslom nášho života?

Láska je umenie

Musíme sa naučiť brať, ale i dávať. Vedieť sa obetovať. Uvedomiť si, že na to už nie sme sami. V ťažkých chvíľach máme človeka, o ktorého sa môžeme oprieť. Ale zároveň človeka, ktorý sa túži oprieť o nás. Nie je to ľahké, a nikdy nebude. Nie je to príprava koláča, ktorú si dokážeme detailne naštudovať.

Budeme sa jej priúčať celý život, a ani to nie je zárukou toho, že sa o nej všetko naučíme. Paradoxne je celá jej krása v nedokonalosti. V drobných nesúladoch, ktoré obracajú náš život naruby. Prekvapí nás vo chvíli, keď to čakáme najmenej. A napriek tomu je to ten najväčší dar, aký môžeme dostať. V skutočnosti jediný, ktorý naozaj potrebujeme. Taký, na ktorý celý život čakáme. A každý z nás si ho zaslúži, nech už je akýkoľvek.

Navždy alebo len na chvíľu?

Čo trvá večne? Akú reálnu časovú hodnotu si od tohto slova sľubujeme? Milovať a stratiť je vždy lepšie ako vôbec nemilovať. Aj keby to trvalo iba jedinú sekundu. Zažiť ten krásny moment iba na chvíľu, navždy zmení náš pohľad na život.

Vlastne, pohľad na všetko. Len preto, že to netrvalo navždy, neznamená to, že to nestálo za to. Niečo nám to dalo, a niečo nám to vzalo. Stratiť milovanú osobu je najhorší možný scenár. Nech už o ňu prídeme z akéhokoľvek dôvodu, vždy to bolí.

Je v poriadku sa uzavrieť a vyriešiť si to v sebe. Na istý čas. Ale nie navždy. Ak si dokázala milovať raz, dokážeš to opäť. Prežiješ každú sekundu svojho života tak, ako keby mala byť tvojou poslednou. Aby si si na sklonku mohla povedať, že to bola skvelá jazda. Užívaj si to. Aj tých zopár rán, ktoré zdobia tvoje telo a dušu.

Všetko má svoj čas

Čo má prísť príde. Netlač na pílu. Tvoje šťastie, tvoje navždy si ťa nájde. Nehovorím, že o svoje sny a túžby nemáš bojovať. Keď ti život pošle citróny, neváhaj si spraviť Mohito. Ale nepreháňaj to. Na každého z nás tam niekde čaká jeho polovička. Spriaznená duša, na ktorú sa oplatí čakať. Najprv sa nauč fungovať sama so sebou, až potom sa o to s niekým podeľ.

Láska by mala byť príjemný bonus a nie závislosť. Dávať životu zmysel, a nie byť životom. Pretože láska môže byť závislosťou aj drogou. Problém je v tom, že srdcu len málokedy rozkážeme. Zriedka dostaneme na výber. Rozhodnutie nebýva v našich rukách.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating