Ide o mimoriadne vzácnu vlastnosť, za ktorú by niektorí dali všetko…

Dnes nám je už všetkým jasné, že extroverti a introverti sú jednoducho iní. Iste, jedni bez druhých by neprežili a v istých situáciách sa priam dokonale dopĺňajú, no zároveň sú akýmisi protipólmi. No tak, ako majú svoje silné stránky aj extroverti, tak ich majú aj introverti. Jedna u nich však mimoriadne prevyšuje bežný “štandard”…

Výskum, ktorý bol publikovaný v Social Psychology, istotne poteší všetkých introvertov. Vedcom z z Univerzity Yale sa totiž podarilo zistiť, že introverti mimoriadne vynikajú v schopnosti predvídať ľudské správanie.

Výskumu sa zúčastnilo 1000 participantov, ktorí boli podrobení sérii experimentov, kde mali odhadovať, ako sa istí ľudia v istých situáciách zachovajú. Výsledky experimentov následne tím psychologóv podrobne analyzoval a podarilo sa im zistiť, že introverti a hanbliví ľudia boli v “predpovedaní” ľudského správania oveľa úspešnejší, než extrovertné typy ľudí.

pexels.com

Vedci pritom predpokladajú, že tieto výsledky môžu byť dôsledkom toho, že práve introverti radi trávia čas osamote a vo svojej mysli radi a veľa analyzujú. Ľudí neignorujú – práve naopak, v tichosti ich pozorujú a vďaka svojej intuícii, citlivosti a mimoriadne vyvinutej introspekcii dokážu priam nevídane porozumieť motívom ich správania.

Práve to im umožňuje nachádzať určité vzorce, vďaka ktorým dokážu skvele predvídať, ako sa jednotliví ľudia v istých situáciách zachovajú. Ako hovorí jeden z autorov štúdie, Anton Gollwitzer, výsledky tohto výskumu dokázali, v čom spočíva neuveriteľná sila introvertov. Zároveň dodáva, že títo ľudia by pre svoju schopnosť boli skvelými psychológmi či terapeutmi, ale rovnako by sa uplatnili aj pri tvorbe prognóz v oblasti verejného života.

Introverti, všimli ste si, že máte túto mimoriadnu schopnosť rozvinutú viac, než ktokoľvek iný?

zdroj: indy100

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.