unsplash.com

Život introverta dokáže byť skutočne veľmi zaujímavý. Sama som jednou z nich, preto to viem s istotou potvrdiť. Introverti sú viac hĺbaví, všetko prežívajú intenzívnejšie. Nie každý má však pre nich dostatok porozumenia.

Sú len dve možnosti. Buď si spoločenský, komunikatívny extrovert, alebo nesmelý, utiahnutý introvert. Jasné, že svet nie je úplne čierno-biely. Pravdepodobne máš vlastnosti oboch osobností, vždy však prevláda jedna z nich.

Žijeme v dravom a dynamickom svete. Extroverti sú priebojnejší, lepšie zvládajú stres, vedia sa predať. Títo ľudia ľahko nadväzujú kontakty, majú množstvo priateľov. Ich vlastnosti im určite prinášajú množstvo benefitov.  Je preto prirodzené, že sú zvýhodňovaní našou spoločnosťou.

A čo introverti? Tí tvoria menšiu časť populácie. Možno aj to prispieva k faktu, že sú mnohokrát nepochopení. Introverti majú radi samotu. Milujú snívať, tvoriť, premýšľať.  Len oni a ich myšlienky, niekedy im viac nechýba ku šťastiu. Samozrejme, nemôžu byť sami stále. Vyhľadávajú spoločnosť úzkeho kruhu osôb. Veľa ľudí si k sebe nepripustia, no práve o to sú ich vzťahy hlbšie.

Mnoho introvertov prežíva v detstve šikanu. Hrajú sa osamote, nie sú kolektívni, nemajú problém prejaviť svoj individualizmus. Žijú si vo vlastnom svete, kde sú šťastní. Netreba čakať dlho a stanú sa terčom posmechu.  Naučiť sa im porozumieť,  prijať ich,  to všetko by  sme mali zvládnuť už v rannom detstve. Žiaľ, spoločnosť je nastavená inak. Introverti sú vraj divní, treba ich napraviť.

Všetci máme určité pozitívne aj negatívne stránky, to platí  o extrovertoch a introvertoch. Nemali by sme ich súdiť, nemali by sme považovať jednu časť populáciu za tú lepšiu, druhú za tú horšiu.

 Ako som už spomenula, extroverti sú tí preferovanejší. Je obrovskou chybou, že introvertov často vnímame v negatívnom svetle. Zvláštni, tichí, nespoločenskí…Skúsme sa na nich pozrieť inak. Mali by sme akceptovať ich rezervovanosť a vnímať ich prednosti.  Ak im umožníme prejaviť sa, môžu nás veľmi obohatiť.  Väčšinou sú to naozaj skvelé, zábavné, inteligentné osobnosti, len skrátka nemajú potrebu dávať to všetkým najavo. Dať im šancu sa určite oplatí.

Je pomerne náročné získať si ich pozornosť a dôveru. Ak sa o to usilujeme, chce to rozhodne čas a nenútený prístup.  Tí, ktorí nedokážu introvertov akceptovať, sa často pokúšajú o ich zmenu. Osobne považujem snahu zmeniť introverta na extroverta za neefektívnu. Prečo viesť násilné a zbytočné konverzácie? Prečo ich presviedčať, aby išli von, keď sa cítia lepšie doma? Prečo ich jednoducho nedokážeme tolerovať?

Introverti majú medzi nami svoje miesto. Prijmime ich. Sú presne takí, akí majú byť. Nesnažme sa ich zmeniť, snažme sa ich pochopiť.

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife