Photo by Elijah O'Donnell from Pexels

V návale emócií môžeme často povedať niečo, čo neskôr veľmi oľutujeme. Avšak nemusí to zostať iba pri slovách, pretože city dokážu výrazne ovplyvniť aj naše činy. Následky si uvedomíme až odstupom času. Ak ti je táto situácia známa, portál WebMD, Metro a Healthline prinášajú tipy, ako si poradiť s impulzívnosťou.

Aj impulzívnosť by mala mať svoje hranice

Každému sa aspoň raz za život stalo, že hovoril alebo konal bez predbežného uváženia. Stáva sa to hlavne, keď sme pod veľkým emočným tlakom a lomcujú nami nervy. Človek v takejto situácií dokáže vysloviť čokoľvek a je schopný vykonať niečo, čo by za normálnych okolností neurobil. V tom danom momente mu to môže pripadať ako zábava, či skvelé riešenie. Neskôr by si však mohol búchať hlavu o stenu.

Impulzívnosť sa neprejavuje iba drzým jazykom. Táto vlastnosť by mala mať svoje hranice, pretože dokáže spôsobiť vážne problémy. Toto sú jej ďalšie prejavy: 

Agresívne správanie.

Nervozita.

Vyrušovanie ostatných.

Ľahké rozptýlenie.

Veci, ktoré môžeme kvôli impulzívnosti najviac oľutovať

Zbytočné utrácanie peňazí. Neustále ospravedlňovanie sa za zlé rozhodnutia. Zmeny výzoru, z ktorých vznikne veľká katastrofa. Vyčítanie si, že sme si radšej mali nechať poradiť. Neustále premietanie si v hlave, čo by sa stalo, keby sme konali inak.

Dvakrát meraj, raz strihaj

Zažila si v živote už rôzne situácie, do ktorých si sa dostala práve kvôli svojej impulzívnosti? Či už vďaka drzému jazyku alebo neuváženým činom. Všetko sa dá riešiť, len potrebuješ viac trpezlivosti a predovšetkým chladnú hlavu, aby sa tvoja výbušnosť udržala na uzde.

Niekedy ti postačí, aby si si v mysli premietala možné scenáre dôležitého stretnutia. Po psychickej stránke sa tak pripravíš na všetky nepríjemnosti, ktoré ťa čakajú. Iste, nevieme úplne predvídať druhých ľudí, ale budeš vďaka tomu lepšie zvládať svoju drzú stránku.

Rovnako sa ti zíde mať po ruke zápisník alebo telefón, do ktorého si napíšeš prvé, čo ti prišlo na um. Poriadne si tie slová prečítaj a zamysli sa, čo by mohli spôsobiť. Aj toto je skvelý spôsob, ako sa pripraviť na dôležité rozhovory a skrotiť svoju nerozvážnosť.

Prípadne, ak máš so sebaovládaním naozaj problém, neboj sa vyhľadať odbornú pomoc.

Zdroj: WebMD, Metro a Healthline

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife