Leto je časom výletov a dovoleniek. Najmä študenti si toto obdobie prázdnin nevedia vynachváliť. Dovolenku odvodzujeme od slova dovoliť, a teda sa často odviažeme z reťaze. Monako, druhý najmenší štát (v podstate aj obec či mesto), mnohí poznáme najmä pod označením daňový raj (v Monaku sa neplatia dane). Býva tu aj náš najznámejší cyklista Peter Sagan. Je pravdou, že vás výlet do Monaka nevyjde najlacnejšie, no ak máte dostatočný prehľad, nemusí vás zruinovať. Je naozaj krásne a oplatí sa vám ho navštíviť.

Fakty

1. Monako je konštitučná monarchia, na čele je knieža Albert II.

2. Je to druhý najmenší štát a jeho jediným susedom je Francúzko.

3. Iba 1/7 obyvateľstva tvoria rodení Monačania.

4. Základnými príjmami Monaka sú bankovníctvo a cestovný ruch.

Smutný osud kňažnej Grace

Grace Patricia Kelly bola manželkou predošlého monackého panovníka Rainiera III. Bola  oceňovaná americká herečka. Mali spolu tri deti: Caroline, Alberta II. a Stéphanie. Zomrela pri autonehode, keď sa so Stéphanie vracali do Monaka. Na jej počesť nechal knieža vybudovať záhradu jej obľúbených ruží. Počas manželstva si však vraj boli vzájomne neverní. Grace sa kvôli nemu vzdala herectva, čo viedlo k depresiám a alkoholu. Ani manželstvo Alberta nie je ideálne, kvôli počtu nemanželských deti a bezpočtu mileniek. Traduje sa historka o prekliatí tejto rodiny. Vraj žiadne manželstvo nebude šťastné. Na škandály majú skutočné šťastie.

Toto v Monaku musíš navštíviť

1. Oceánografické múzeum (nachádza sa na útese, 80 m nad morom, je to prvé múzeum svojho druhu, má tri časti, najkrajšia je tá s akváriom, kde sa nachádzajú rôzne druhy vodných rastlín i živočíchov).

2.Kasíno Monte Carlo (známe aj vďaka Formule 1, v minulosti zachránilo padajúcu ekonomiku krajiny, obľubujú ho mnohé celebrity).

3. Kniežací palác (neobývaná časť je ako múzeum sprístupnená verejnosti, nachádzajú sa tu zbierky sôch i obrazov, na mieru vyrobené zrkadlá či vázy).

4. Prístav (okrem krásnej promenády aj výnimočná prehliadka jácht).

Na čo sa treba v Monaku pripraviť

  1. Ak sa doň nevyberieš zavčas rána, na ceste si počkáš v zápche a všade budú rady.
  2. Cestu sú naozaj úzke. Snaž sa nájsť parkovanie ďalej od centra. Peši je to jednoduchšie.
  3. Keďže si Monako nepestuje vlastné potraviny, odráža sa to na ich cene.
  4. Čím viac v centre sa nachádzaš, tým je všetko drahšie. Monako nie je veľké, dá sa tú najesť aj za normálne ceny.
  5. Aj keď sa tu platí eurom, v Monaku neplatí roaming ako v E.Ú. Ak budeš využívať dáta, poriadne si priplatíš, preto maj so sebou pre istotu mapu. V Monackých uliciach sa orientuje ťažko.

 

zdroj: autorka

Aký na mňa Monako spravilo dojem

Nie je tajomstvom, že v Monaku žijú prevažne boháči. Tak to tam aj vyzerá. Všetko vyzerá čisto a luxusne. Žije tam relatívne veľa ľudí na malom priestranstve, takže sa snažia zaplniť každý centimeter. Nákupné centrá sa nachádzajú v podzemí. Budovy a byty vyzerajú luxusne a štýlovo, stále sa pristavujú nové. Obchodíky tam nájdete od svetových značiek po úplne obyčajné. Okrem módy je pre mňa vždy zážitok obzrieť si luxusné autá a jachty, ktorých je tam požehnane. Monako je krásne a môjmu oku lahodilo obdivovať toľkú krásu.

Navštívila som ho viackrát a vždy vo mne zachovalo dobrý dojem. Povedali by ste, že je maličké a ani tam niet čo vidieť. Nie je to pravda, celé ho neprejdete ani za dva dni. Okrem klasických turistických lákadiel tam môžete vidieť množstvo iných vecí. Rozhodne vám odporúčam si ho pozrieť!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.