Dlhodobý vzťah

Hovor o nich otvorene a úprimne

Komunikácia ako taká je vo vzťahu nesmierne dôležitá a nie je tomu inak ani v tomto prípade. Nie je nič dôležitejšie ako hovoriť o tom, čo áno a čo už nie. Ani jeden z vás by sa pritom nemal brániť slovám, ktoré sú rovné aj jeho skutkom.

A teda strach alebo hanba nie sú tými, ktoré vám pomôžu nastaviť si zdravé hranice vo vzťahu. Práve naopak, sú veľkým ukazovateľom toho, či váš zväzok dokáže fungovať nielen pre prítomnosť, ale i v budúcnosti.

Smeruj ich pozitívnym spôsobom

Nie je pravda, že hranice sú tými, ktorých by si sa vo vzťahu mala obávať. Nie sú ani takými, ktoré by mali byť ihneď negatívneho charakteru, práve naopak. V tomto procese však na to veľakrát zabúdame. Preto, ak si budeš niektoré najbližšiu dobu nastavovať, skús ich zámer upriamiť cez pozitívne reakcie.

Nezabudni poďakovať, oceniť, pokiaľ to situácia dovoľuje a až potom upriamuj pozornosť na pocit, ktorý v tebe daná udalosť vyvolala. Tvoj partner si dá na to nabudúce omnoho väčší pozor, prípadne sa tomu vyvaruje. Musí však o tom vedieť a nepovie mu o tom nik iný ako ty sama cez reakciu inú ako tú menej príjemnú. Skús to, naozaj to nebolí.

Priestor vo vzťahu
zdroj: Unsplash/ Toa Heftiba

Rada na záver

A ešte predsa niečo. Ak by si mala výčitky, že si od samotného začiatku sebecká, veľmi rýchlo na to zabudni. Si totižto žena, ktorá si je vedomá toho, čo vo svojom vzťahu chce, potrebuje a očakáva. A aj týmto spôsobom si vytváraš niečo, čomu sa hovorí rešpekt, limit a akceptácia osobného priestoru.

Preto nikdy nezabúdaj, že bezpečný priestor, a teda hranice si nevytvoríš tým, že ich dovolíš prekračovať tomu, na kom ti záleží. Vzťah plný lásky, sebaúcty a porozumenia sa dá aj iným spôsobom, ako si si možno doposiaľ myslela.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating