partneri

Hranice vo vzťahu sú rovnako dôležité ako tie v našom živote. Ich rešpektovanie a dodržiavanie by malo byť súčasťou každého vzťahu bez ohľadu na to, či ide o partnerský, priateľský alebo akýkoľvek iný.

Samozrejme, že je dôležité ich správne rozoznávať aj na základe toho, v akom postavení sa voči danej osobe nachádzame. Nemali by sme však na ne za žiadnych okolností zabúdať.

Sú pre nás dôležité a nápomocné. Zároveň sa stávajú tými, ktoré nielen nám, ale aj ostatným určujú limit, vzájomný rešpekt či osobný priestor. Netreba zabúdať ani na to, že aj hranice vo vzťahu by mali byť zdravého charakteru, inak bude veľmi náročné ich dodržiavať (ak vôbec).

Každý z nás ich má nastavené svojím spôsobom a inak. Situácie a veci, ktoré si ochotná rešpektovať ty, ešte nemusia znamenať, že to rovnako dokáže tvoj priateľ. Aj to je dôvod, prečo je potrebné o nich hovoriť nielen v bežnom, ale aj tom partnerskom živote.

Kladenie a dodržiavanie hraníc totižto môže viesť k tomu, že vzťah nemusí fungovať podľa vzájomných predstáv. Na čo si teda v tomto prípade dať pozor a ako ich čo najlepšie do vzťahu zaviesť?

Túžiš po vzťahu
zdroj: Unsplash/Wiktor Karkocha

Hranice vo vzťahu už na začiatku

Čas, kedy je vzťah ešte len v počiatočnom štádiu a taký krásny, si užíva každá dvojica. A práve tu sa odohráva v stanovovaní si hraníc veľmi dôležitá úloha. Často ju prehliadame alebo robíme zámerne. Spôsobené je to predovšetkým „zázračnými ružovými okuliarmi“.

Áno, aj tie istým spôsobom patria k láske, zamilovanosti a nezabudnuteľným chvíľam, avšak aj napriek tomu majú hranice v tomto čase svoje miesto. Nemaj obavu z toho, že tvoj vzťah musí byť tým najideálnejším už od samého začiatku. Dokáže takým byť, ale nie spôsobom, kedy sa budeš báť prejavovať svoje pocity len preto, aby si svojho vysnívaného hneď nestratila.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating