Unsplash/Rae Angela & Instagram/stop_catcalling_now

Určite ste už mnohí počuli o virálnom videu, ktorého sú plné sociálne siete a dokonca aj televízne noviny – o se*uálnom obťažovaní vo vlaku.

Celá táto veľmi negatívna skúsenosť sa stala v pondelok 28.6.2021 okolo štrnástej hodiny vo vlaku smerom do Bratislavy. Cestovala som z Nového mesta nad Váhom a ďalšie zastávky boli Piešťany, Leopoldov, Trnava a nakoniec Bratislava. Cesta trvala okolo 50 minút.

Keď som vošla do vlaku, sadla som si ku dievčine, podotýkam, že sa nepoznáme, a ak by ju ktokoľvek spoznal, budem veľmi rada za kontakt na ňu. Obe sme si dali slúchadlá do uší a zapozerali sa von oknom. V Piešťanoch si k nám prisadol pán – nespýtal sa, len si sadol. Ruksak si vyložil hore, do odkladacieho priestoru. Od začiatku na mňa zvláštne pozeral. Dievča vedľa neho si ho takmer nevšimlo, buď malo zatvorené oči a oddychovalo alebo pozeralo von oknom.

Po chvíli sa muž začal zvláštne prevaľovať zo strany na stranu, poťahoval si tepláky a dotýkal sa intímnych partií cez oblečenie. Po pár minútach sa postavil a odišiel. Tipujem, že na záchod. Potom sa vrátil, z vrchu zobral batoh a položil si ho do lona. Nezdalo sa mi to, lebo na mňa celý čas zvláštne pozeral. Mala som oblečené šaty po kolená s dlhým rukávom a golierom pri krku – nijakým spôsobom neboli vyzývavé. Plus som mala na sebe tiež položený batoh, kvôli bezpečnosti.

Skryl si ruky pod batohom a mne to začalo byť už veľmi podozrivé. Pozerala som von oknom a počúvala som hudbu. Nevnímala som okolie. Až po pár minútach som si periférne všimla pohyb a potom mi došlo, že sa muž začal uspokojovať. Pozrel sa na svoje prirodzenie a na mňa, na prirodzenie a na mňa, a toto robil stále, vkuse, bez prestávky.

Na zastávke v Trnave nastúpilo dosť ľudí a okolo našich sedadiel prešlo pár dospelých mužov a žien. Keďže sa muž uspokojoval smerom do uličky, všetci ho mali možnosť vidieť. Úprimne, všimla by som si ho i keby nechcem – sedel na hneď prvom sedadle pri vchode do vagóna. Ale ani jeden človek sa neozval.

Ja som bola paralyzovaná, bála som sa, triasla som sa, ledva som dýchala, chcelo sa mi plakať. Nevedela som sa ani pohnúť a keby chcem kričať, nevydám ani hlásku. Do toho všetkého bol vedľa mňa kufor, respektíve medzi mnou, sedadlom a pánom na videu.

Občas sme sa dotkli kolenami alebo doňho nechtiac narazil môj kufor kvôli ceste vo vlaku. Podotýkam tiež, že dievča na videu ho nemalo šancu vidieť. Môžete vidieť, že medzi ňou a ním je batoh, ktorý držal. Plus, ako som spomínala, väčšinu času pozeralo von oknom – nevidela ho.

Muž si dal na pár sekúnd, popri jeho aktivite, dolu respirátor, aby si kusol do pery. Bohužiaľ, jeho tvár si nepamätám, bol to zlomok sekúnd. Jediné, čo mi napadlo, bolo začať robiť dôkazy. Vytiahla som telefón a stíšila hudbu takmer na minimum. Pozerala som von oknom.

Nenápadne som začala natáčať tlačidlom na zvýšenie/zníženie hlasitosti, tak, aby to nebolo vôbec vidno.

Podarilo sa mi urobiť 3 videá. Na jednom som zachytila iba to, ako na mňa stále pozerá a na zvyšných dvoch som natočila samotnú aktivitu, ktorú muž vykonával. Je to zverejnené na Instagrame @stop_catcalling_now a necenzurované videá sú na Twitteri.

Končene prišla stanica, na ktorej som vystupovala. Bolo mi zle. Videla som dav ľudí hrnúci sa smerom k nám, tak som to rýchlo využila a vopchala sa pred nich. Posledné, čo som videla, kým som si brala kufor, bola zaklonená hlava muža. On absolútne neriešil nikoho a nič. Mal to ťažko na háku. Viem, že pri mojom odchode ešte čosi robil s tričkom, ale to je už naozaj všetko, čo som videla/nevidela.

Pod príspevkom od Startitupu som našla komentár od policajného pracovníka (neviem presne) s informáciou, že prípad je už v rukách polície a ľudia by to mali prestať riešiť. Ak náhodou zazriete, že sa takéto niečo deje, zakročte prosím!

V minulosti som si myslela, že aj ja by som kričala a čo ja viem čo všetko, ale nie, nedalo sa mi. Prosím pomôžte, keď takéto niečo uvidíte.

Se*uálne obťažovanie je vážna vec a treba ju riešiť. Žijeme v 21. storočí – nie je to o oblečení. Je to trestný čin. NESÚVISÍ s oblečením obete. Vonku je počas leta cez 30 stupňov, ženy nemôžu chodiť v skafandroch len kvôli tomu, aby náhodou nejakému mužovi nenapadlo ich zneužiťť, se*uálne obťažovať, popiskovať, pokrikovať a už vôbec nie, dotýkať sa nás!

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife