Ak patríš ku kávičkárom ktorí milujú kvalitnú kávu a máš rada nadčasové veci, alebo iba hľadáš ten tajný recept na raňajky, ktoré ťa naštartujú na celý deň, tento článok je pre Teba ako stvorený.

Určite si už počula o power coffee/bulletproof coffee. Už z názvu sa dá vyčítať, že bude prispievať k zvýšenej energii a povzbudí ťa viac ako obyčajné espresso, no táto káva je výnimočná vo viacerých smeroch.

Prvou výnimočnosťou je spôsob prípravy a zloženie. Táto káva sa pripravuje zo 7 až 9 gramov kávy, masla, škorice a oleja / MCT olej alebo kokosový olej/ . To znamená, že je mastnejšia ako espresso. Avšak nie je to mastnota, ktorá by bola problémom alebo by znižovala pôžitok z tejto kávy.
IMG_3180

Asi sa pýtaš, čo je MCT olej. V skratke je to olej, ktorý je skvelý pre okamžité získanie energie, tréning metabolizmu a super aktiváciu, či regeneráciu mozgu.  Koncentrovaný MTC olej je však 6x účinnejší ako kokosový olej a tak je lepšou voľbou ak chceš rýchlejšie doplnenie energie. Samotná MTC je veľmi dobrá a účinná aj pri spaľovaní tukov.

IMG_3178

Keďže sa v nej nachádza škorica a maslo odporúčam piť tento nápoj skôr v ranných hodinách. Škorica ti totiž naštartuje trávenie a maslo má vysoký obsah tukov. Je to však skvelá voľba na raňajky, ktoré ti naštartujú deň. Keďže ti šálka tejto kávy dodá všetky potrebné živiny, vystačí ti ako plnohodnotné raňajky. Ak však ale pridáš ku káve nejaký chlebík, cereálie alebo niečo podobné, bude to už kalorická bomba.

Energia je ukrytá najmä v ľahko stráviteľných tukoch ukrytých v masle a oleji. Veľa ľudí raňajkuje sladké raňajky aby mali veľa energie, avšak cukry ukryté v sladkých raňajkách sú častokrát ťažko stráviteľné a tým pádom vyvolávajú opačný efekt.

Sama som power coffee ochutnala a odvtedy si ju dávam pravidelne. Príjemne nabudí, chutí skvelo a energia mi vydrží naozaj dlho. Pre správny účinok je potrebné dodržať presný spôsob prípravy, a tak si ju radšej chodím vychutnať do malej kaviarničky, kde majú presné suroviny práve na túto kávu.

 

foto:bodynutrition.org

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.