Čo v tebe evokuje slovo „feminizmus“? Určite si predstavíš na chalana ostrihanú a nepríťažlivú ženskú bez podprsenky, ktorá sa  má prejav na námestí za práva žien. Kedysi by si mala so svojou predstavou pravdu, no novodobá feministka, naša obľúbená múdra Hermiona, čiže Emma Watson, ti hneď túto predstavu vyvráti.

Novodobá feministka otvorene hovorí o tom, ako sú v dnešnom svete ženy utláčané a majú menšie práva ako muži, no neberú mužov ako podradný druh. Novodobá feministka sa snaží presadiť zákony, ktoré by žene pomohli, zlepšili život a samozrejme, plnili jej sny v oblasti kariéry či bežného života. Len si pripomeňme, aké postavenie majú ženy v moslimskom svete alebo si spomeňme na film Púštny Kvet, kde je predstavená ženská obriezka, ktorej sa bohužial, doteraz nezabránilo v Afrických kmeňoch. To však nie je jediné, za čo Emma Watson bojuje.

Tiež hovorí o tom, že ženy sú často krát vnímané ako telo, ako pôžitok sexizmu a sú považované za hlúpejšie pohlavie, ktoré má byť krásne, starať sa o rodinu a muža. Dnes všade vidíme, aké máme byť krásne a nemusíme sa báť plastických chirurgov, ktorí by nám mohli ku kráse viac dopomôcť. Svet baží také pseudocelebrity ako je Kim Kardashian a prirodzená krása už skrátka nie je in. My máme byť len krásne a vlastne to je celé naše poslanie dnešnej doby. Predsa len, už od dávnych časov boli muži tí vzdelanejší a mali viac práv a my sme mali byť za tie pekné a poslúchať. To sa snaží Emma Watson zmeniť. Emma so svojou HeForShe organizáciou, ktorá bojuje za zrovnoprávnenie mužov a žien, ktorá spadá pod OSN chodí po rôznych krajinách, usporiadúva rôzne konferencie a pomáha ženám prejaviť sa. Emma sa však snaží zapájať do tejto kampane aj mužov, pretože chce, aby i oni podporovali ženy a vedeli ich uznať ako rovnocenné. Rovnosť medzi ženami a mužmi je dnes problém v mnohých oblastiach života, či už v ekonomike alebo politike. Emma pred rokom predniesla reč pred uznávanými mužmi a ženami na pôde OSN, ktorú si i ty môžeš pozrieť.

„ Dnešný svet si predstavuje ženu ako tú slabšiu, ako tú, ktorá má byť neustále krásna a mužov ako nebojácnych, dobre zabezpečených a rozhodných. Naozaj je toto názor a vzor správneho človeka?“ 

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

Veríme, že Emma a jej kampaň, ktorú môžeš sledovať aj na FB: Emma Watson alebo HeForShe dosiahne úspechy, ktoré pomôžu ženám na celom svete byť sebavedomejšie, spokojnejšie a plniť si sny. Ste krásne dámy! Nepodceňujte sa!

„Mám pocit, že mladým dievčatám sa hovorí, aby boli krehké princezny. Je to blbosť. Oveľa radšej sa stotožňujem s myšlienkou bojovníčky. Ak by mala byť princeznou, tak jedine princeznou bojovníčkou. Jedine tak.“

foto: Getty

Komentáre