Poznáš ten pocit, keď sa neustále usiluješ o to, aby si mu bola dobrou partnerkou, priateľkou či osobou, ktorá stojí pri ňom aj v tých najťažších chvíľach. Keď sa snažíš o to, aby mu vo vzťahu vás dvoch nič dôležité nechýbalo, odpúšťaš niekedy aj neodpustiteľné a hádky tiež smeruješ na vedľajšiu koľaj aj vtedy, ak je naň právom priestor. Predsa láska je aj o tom, povieš si.

O to zložitejšia situácia nastáva, ak časom zisťuješ, že on si však túto tvoju snahu absolútne neváži a berie ju ako samozrejmosť. Skús sa preto zamyslieť nad tým, či je tvoje presvedčenie o takejto láske správne. Áno, vzťah je aj o ústupkoch, aj o istom obetovaní sa pre toho druhého. Avšak je potrebné to rozoznávať, pretože pre šťastie toho druhého nemôžeš predsa obetovať to svoje.

Ak jeden dáva a druhý iba prijíma, nemôžeš očakávať, že si to všetko, čo preňho robíš, bude vážiť tak akoby si to chcela ty. Deje sa to, lebo dávaš až príliš veľa ako je nastavená hranica, tlačíš seba a svoje požiadavky do úzadia, robíš ústupky i vtedy, kedy na to niet najmenšieho dôvodu len preto, aby bol on šťastný. Skús popremýšľať nad tým, kde sa nachádzaš ty, tvoje sny, túžby a mnohé ďalšie. Ak ich nevidíš ani len v diaľke, si od cieľa byť váženou a rovnocennou vo vzťahu veľmi ďaleko.

Za to si však môžeš istým spôsobom sama, pretože si sa svojich potrieb vzdala dobrovoľne. Aj preto si v jeho živote akousi samozrejmosťou. Stratila si tak samu seba. Koho si to má potom vážiť a milovať? Keď sa pri pohľade do zrkadla (do duše) už ani ty nespoznávaš.

V prípade, že si sa v týchto riadkoch našla a cítiš sa akási stratená či zranená, je čas, aby si zložila ružové okuliare a začala vnímať realitu takú, aká je. Na prvom mieste by si vo vzťahu mala byť predsa ty a netreba to považovať v žiadnom prípade za sebecké. Pamätaj, že tvoja voľba znamená tvoj život. Rovnako si zodpovedná za svoje šťastie, nielen za to jeho.

Aj preto, nesnaž sa partnerovi vo všetkom vyhovieť, pretože pôjdeš zároveň sama proti sebe. Je možné, že v začiatkoch tento tvoj prístup nebudeš vnímať, no časom ťa toto neustále prispôsobovanie sa môže frustrovať a ty sa budeš cítiť všelijako, len nie spokojne.

Prejav úcty je v partnerstve taktiež dôležitý, preto by si nemala zabúdať na svoje hranice a zásady, o ktorých je potrebné s partnerom komunikovať. Nemusí sa mu tvoje správanie vôbec pozdávať, s tým rátaj. Avšak, pokiaľ ťa chce mať rád takú, aká si, bude tvoje potreby rešpektovať. Ak tomu tak nebude, potom nemá zmysel stavať na láskyplnom vzťahu. O tomto totiž láska nie je.

Neboj sa prejaviť zdravú formu sebeckosti. Ak nebudeš vo vzťahu šťastná, nemôžeš ani vôkol seba rozdávať to, čo ti tak veľmi chýba. Nauč sa prestať dávať navyše aj vtedy, keď to nie je potrebné. Týmto spôsobom si skutočné uznanie u muža nikdy nezískaš. Budeš postupne zrádzať jedine samu seba. A aj takéto konanie bude viesť k tomu, že nastane situácia, kedy ľudovo povedané – vybuchneš.

V tomto prípade skús viac sledovať svoje pocity. Tie ti napovedia v mnohom. Napríklad aj v tom, v akých prípadoch je pre teba príjemné robiť pre toho druhého niečo, a čo už naopak presahuje tvoje hranice. Obeta, ústupky len pre šťastie toho druhého nezabezpečia tvoju spokojnosť a nezískaš nimi od partnera ani viac lásky, ani viac uznania. Pretože, ak si nedokážeš vážiť samu seba, potom si ťa nebude vážiť ani tvoj partner. Za to už však on nemôže, pretože takto si si to nastavila jedine ty sama.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.