Ak si sa práve dala nahovoriť na dlhý beh, náročný spinning, jumping, či „zumbing“, v prvom rade anuluj rovnicu v tvojej hlave hovoriacu o tom, že čím viac zo seba vydáš prehnaným kardiom – tým viac schudneš!

Hranica medzi efektívnym a kontraproduktívnym kardiom je pritenká na to, aby ju poznal lajk. Poďme si ale ozrejmiť základné pravidlá.

Potréningová „obžera“

Spálenie ton kalórií pri náročnom a dlhom kardiu nespôsobí nič iné, ako obrovský vlčí hlad, ktorý väčšinou aj po jedle stále neutícha. Priznajme si, málokedy sa svedomite na tento typ hladu dopredu pripravíme „krabičkovou metódou“ a v návale obžery siahneme po prvej veci, ktorú v chladničke nájdeme…a hneď na to siahneme po druhej veci…a ďalšej… Jednoducho povedané, to čo v návale hladu nesprávne spraceš do seba po tréningu, minimálne anuluje takmer celú snahu pri cvičení.

A ver či nie, ani šalát nie je najlepšia voľba! Ideálne jedlá po takomto náročnom výdaji energie sú správne vyvážené bielkoviny a sacharidy – hoci názory sa naozaj rôznia. Jedno však ostáva – prijmi dostatok bielkovín! Ak to chceš matematicky – vedci zistili štatisticky ideálny príjem sacharidov k aktivovaniu syntézy glykogénu po tréningu v hodnote 0,8-1,2 gramov a 0,4-0,5 gramov bielkovín na kilogram tvojej váhy. Aká cesta a kombinácia potréningových jedál bude pre teba ideálna, sa dozvieš testovaním na sebe samej, jedno je však isté – jedine bielkovinami nešetri! Ak si si dala tak náročné kardio, že žalúdok nezvládne prijať stravu, určite siahni aspoň po proteínovom šejku.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

zdroj: pixabay.com

Dĺžka cvičenia nerovná sa skutočne spálené kalórie

Vrátila si sa z dlhého behu zmáčaná od potu a máš pocit, že si musela spáliť aspoň 500 kalórií. Určite? Žena vážiaca cca 68kg pri 45-minútovom behu spaľuje 495 kalórií ak behá rýchlosťou  cca 5-6 minút na kilometer. Ak si nebehala tak dlho a tak intenzívne, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nespaľuješ toľko, koľko predpokladáš. Ideálne riešenie je monitoring srdcovej frekvencie alebo aspoň niektorá z tých lacných dostupných aplikácií na mobil.

zdroj: pexels.com

Rovnaké cvičenie, rovnaký deň

Zvyknúť si behať stále rovnakú trasu rovnakým tempom je taktiež klincom do rakvy s tvojím plánom o chudnutí. Svaly si rýchlo zvykajú na rovnaký pohyb a to zastavuje progres v tvojej snahe. Kombinuj rýchly beh, beh do kopca, rôzne intenzity rýchlosti a často meň taktiež terén pri behu a trasu. Určite odporúčam HIIT tréning – vygoogli si 🙂 Najideálnejšia však stále zostáva kombinácia kardia so silovým tréningom, pretože viac svalov spaľuje viac kalórií.

zdroj: pexels.com

Pozor na čísla

Ak sa pozorne vážiš po každom tréningu, v určitom bode sa môže stať, že na váhe začneš naberať aj keď sa ti zdá, že chudneš. Spôsobené to je síce úbytkom tuku ale na druhej strane naberaním svalovej hmoty. Iste vieš, že svaly sú ťažšie ako tuk, a tak už máme záhadu s rastúcou váhou vyriešenú. Ver, že ak vidíš progres na postave, ideš správnou cestou a váhu nerieš!

Držím palce a nezabudni – akýkoľvek pohyb pre ženu je lepší ako ničnerobenie, potvrdilo to 9 z 10 mužov 🙂

Komentáre