unsplash.com

Pred pár dňami som si prečítala niečo, čo mi úplne zmenilo život a pohľad na mňa. Rada by som ti to dala ďalej:

Ja som ja.

Na celom svete niet nikoho, kto by bol úplne taký istý ako ja. Sú ľudia v niečom mne podobní, ale nikto sa mi úplne nepodobá. Preto všetko, čo zo mňa pochádza, je naozaj moje, lebo len ja sama som si to vybrala.

Vlastním sa celá: svoje telo a všetko, čo vykonáva; svoju myseľ a všetky jej myšlienky a predstavy; svoje oči a obrazy všetkého, čo vidia; svoje city, nech už sú akékoľvek: hnev, radosť, pocit márnosti, lásku, sklamanie, vzrušenie; svoje ústa so všetkými slovami, ktoré z nich vychádzajú, zdvorilé, vľúdne či hrubé, správne či nesprávne; svoj hlas, rázny či mierny; a všetky svoje činy, či už voči ostatným, alebo voči sebe samej.

Vlastním svoju fantáziu, svoje sny, svoje nádeje, svoje obavy.

Vlastním všetky svoje víťazstvá a úspechy, všetky svoje prehry a chyby. Vlastním sa celá, preto sa môžem sama so sebou dôverne oboznámiť. Tým môžem aj sama seba ľúbiť a byť k sebe v každom ohľade priateľská. Potom umožním celej svojej bytosti pracovať pre svoje dobro.

Viem, že sú vo mne veci, ktoré ma mätú a iné, ktoré nepoznám. Ale pokiaľ som svojim priateľom a mám sa rada, môžem smelo a s nádejou hľadať riešenie týchto neznámych vecí a cesty k lepšiemu poznaniu seba samotnej.

Nech už vyzerám a pôsobím akokoľvek, nech hovorím a robím hocičo a čokoľvek v danej chvíli myslím a cítim, som to ja. To je autentické a ukazuje to, kde sa v tejto chvíli nachádzam.

Keď neskôr posudzujem, ako som vyzerala a pôsobila, čo som povedala a urobila a ako som myslela a cítila, môže sa ukázať, že niečo bolo nevhodné. Môžem odvrhnúť nevhodné, podržať, čo sa osvedčilo a zavrhnuté nahradiť niečom novým.

Vidím, počujem, cítim, myslím, hovorím a konám. Mám nástroje na prežitie, na zblíženie s inými, na tvorivosť, na nájdenie zmyslu a poriadku vo svete ľudí a vecí, ktorý je mimo mňa.

Vlastním sa, a preto môžem sama seba aj ovládať.

Ja som ja a je mi dobre.

– Virginia Satir

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife