Dominika Svetíková je bookerka pánskej sekcie modelingovej agentúry Exit Model Management a celá jej „modelingová kariéra“ bola vlastne veľká náhoda. Dominika nám porozprávala o zákulisí modelingu a o tom, že dnes rozhodne nestačí mať peknú tváričku, a už vôbec nie veľké ego. Čo si najviac cení, je pokora a trpezlivosť.

Veľa ľudí netuší, čo všetko si majú predstaviť pod prácou bookerky, obzvlášť, ak má na starosti pánsku sekciu. Povedz, ako vyzerá taký pracovný deň bookerky?

Ahoj. Booker, alebo model´s agent, je vlastne manažér modeliek, alebo modelov. Takýto človek má pod sebou určitý počet ľudí a stará sa o ich kariéru. Napríklad, príde k nám model, alebo modelka, my ho najskôr naučíme niečo o tomto biznise, ako má správne komunikovať s klientmi, chodiť oblečený, správať sa, chodiť po mole alebo pózovať. Dáme mu urobiť fotky (book), aby sa mohol prezentovať pred klientmi, následne ich klientom, pre ktorých sa hodia, ponúkame, a potom sme vlastne spojka medzi nimi a klientom. Ak uznáme za vhodné, že sú pripravení, nájdeme im agentúry v zahraničí, ktoré ich tam budú prezentovať. Ako si spomínala, ja mám na starosti mužskú divíziu, ktorú sme pred 5 rokmi v Exit Model Management založili.

A čo sa týka môjho dňa, nie je až taký zaujímavý, ako sa zdá. Od 9.30-18.00 sedím v office a raz za čas idem na služobku, najbližšie sa chystám do New Yorku a potom do Milána.

View this post on Instagram

family portrait @filiphrivnak 💙

A post shared by dominika svetikova (@svetikova) on

Zaujímala si sa už od malička o svet modelingu? Kedy nastalo to rozhodnutie, že si sa rozhodla pre prácu v tomto prostredí?

Neviem, či o svet modelingu, skôr ma bavila móda, ale to asi 90% dievčat. Ešte na škole som písala články o móde pre nejaké weby, potom sa mi naskytol robiť styling, čo občas robím aj teraz. Keď som mala 20, oslovil ma jeden známy, či by som nechcela robiť šéfredaktorku pre časopis, ktorý ide rozbiehať. Tam som chvíľu pobudla (časopis nakoniec nikdy nevyšiel 🙂 ) Potom ma oslovil ďalší známy, že hľadá bookerku do svojej modelingovej agentúry. Vôbec som nevedela, čo slovo „booker“ znamená. Tam som bola 3 roky. Čo sa týka modelingu, môj sen bol vždy pracovať v Exite. Raz som zavolala môjmu terajšiemu šéfovi, Andrejovi Tarabovi, či by som tu nemohla pracovať a 3 mesiace na to som tu už sedela. 🙂

 

Vieš na prvý pohľad posúdiť či ten model na to má alebo nie?

Áno, mám to už nejak v oku za tú dobu, ale sú situácie, keď som si nie istá a vtedy sa tu radím s kolegyňami.

 

Čo ťa naučil modeling v rámci vnímania krásy či mužskej alebo ženskej?

Naučilo ma to si viac všímať osobnosť na ľuďoch. A toto mám aj pri výbere chalanov/modelov k nám do agentúry. Ak ma výzor, telo, ale chyba mu tá charizma, osobnosť a inteligencia, tak to nikdy nebude 100% fungovať. Klientom v zahraničí nestačia už len pekné tváre. Takže na tomto si dosť zakladám.

Aké sú zaužívané parametre pri výbere mužského modela?

Čo vždy funguje, je dostatočná výška, súmerná tvár a postava. Ostatné je veľmi individuálne.

 

Koľko modelov máš momentálne pod palcom? A ako často prichádzajú noví?

Na hlavnom boarde, čo sú pracujúci chalani, tam je ich do 30 a potom je kategória „new faces“, tam sú chalani, čo robia hlavne na Slovensku a v okolí (Rakúsko, Česká republika) a tam je ich asi 12.

 

Kto sú tí najlepší slovenskí modeli?

Filip Hrivňák, je najúspešnejší slovenský model vôbec. Je jediný, ktorý má titulku vo Vogue a na konte kampane pre Versace, Calvin Klein, Dsquare2, Givenchy, Emporio Armani.

A ďalší sú napríklad Miro Čech, Jakub Zelman, Jakub Pastor, Krištof Králik, Frederik Muka, Jozef Hrivňák, čo je Filipov bratranec.

View this post on Instagram

@exitmodelmanagement x @fashionlive.sk

A post shared by dominika svetikova (@svetikova) on

Aké sú hlavné rozdiely dámskeho modelingu od toho pánskeho?

V honorároch. Chalani majú aj o polovicu menšie honoráre ako baby.

Taktiež chalani potrebujú oveľa menej času na to, aby začali pracovať v zahraničí. Nájdem chalana a na druhý deň môže cestovať už do Paríža, čo sa v podstate stalo pri niektorých. Čo sa týka dievčat, trvá to oveľa dlhšie.

 

Viem, že práca pre Exit model management nie je tá jediná, ktorú máš. Porozprávaj nám o práci pre Vogue Portugal a GQ Portugal.

Fotograf Braňo Šimončík a stylista Ján Králiček, ktorí sú súčasťou tímu Vogue a GQ Portugal, ma oslovili, či by som im do GQ nezohnala lepších zahraničných modelov. Podarilo sa nám tam mať naozaj veľké mená modelingového sveta. Potom ma oslovili, či by som nerobila pre nich presne toto, len pre Vogue, kam sa pridali už aj ženy. Táto pozícia sa volá „casting director“. Všetko vidím z inej perspektívy, lebo narozdiel od bookera, tu som v pozicií klient.

Teraz som sa vrátila z Lisabonu, kde robili event GQ Men Of The Year a kam sme bookli Barbaru Palvin a Jordana Barretta.

Som veľmi vďačná za túto príležitosť, pretože za rok a pol, čo to robím, som sa veľa naučila a prišla k novým kontaktom. Toto je práca, ktorú robím z domu a stačí mi k tomu notebook a telefón, takže sa to dá zatiaľ nejak skĺbiť aj s Exitom.

Čo považuješ za svoj doterajší najväčší úspech vo svojom živote?

Určite úspech našej módnej divízie. Keď sme do tohto išli, (ako prví na Slovensku) vôbec sme nemali poňatia o tom, čo ideme robiť. Za krátky čas sa nám podarilo „vyprodukovat“ topmodelov na svetovej úrovni, máme veľmi dobré meno v zahraničí, robíme s top klientami a agentúrami vo svete a v neposlednom rade máme najúspešnejšieho modela. Chvíľu sa držal aj na prvom mieste v Top 50 vo svete (Filip Hrivňák). Taktiež spolupráca s GQ a Vogue, čo sa dúfam, ešte posunie ďalej. Ak sa bavíme teda o tej pracovnej stránke.

 

Ak by si mala spomenúť jednu vlastnosť, ktorá ťa vystihuje, aká by to bola?

Momentálne mi napadá dochvíľnosť. Meškanie ospravedlňujem naozaj ťažko. 🙂

View this post on Instagram

🍁🍂🍃

A post shared by dominika svetikova (@svetikova) on

Pri svojej práci sa stretávaš s nespočetným množstvom mužov. Čo sa tebe osobne páči na mužoch najviac?

Páčia sa mi vysokí muži.

V rámci nášho heštegu #Slovenkadna podporujeme mladé dievčatá a ženy, aby si viac verili, aby pochopili, že sú výnimočné a krásne. Ako sa vidíš ty, čo sa týka krásy? Máš s tým problém, alebo sa cítiš dostatočne sebavedome?

Cítim sa v pohode. Myslím, že momentálne prežívam asi svoj najlepší životný úsek. Nielen čo sa kariéry týka, ale aj nejakej vnútornej, alebo fyzickej pohody. Cvičím, čo ma baví (box, joga, crossfit, plávanie) starám sa o pleť, zdravo jem, občas sa opustím, čo sa jedla týka, ale nemám z toho výčitky. Zmierila som sa s tým, že 6 pack na bruchu mať už nebudem a žije sa mi jednoduchšie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.