Dominik Hopjak je mladý chalan, ktorý sa po návrate z Austrálie rozhodol spojiť svoju najväčšiu záľubu s biznisom. Dnes je spolumajiteľom najznámejšej a najpopulárnejšej siete Crossfit gymov na Slovensku.

Ahoj Dominik, momentálne si spolumajiteľom najväčšej siete crossfit gymov na Slovensku. Ako sa ti to celé podarilo?:)

V roku 2011 sme začali robiť kondičné tréningy pod mostom Lafranconi. Organizačne sa to skôr podobalo tréningu na stanoviskách s rôznym dostupným náčiním (pneumatiky, kettlebelly, drevené palice, atletické rebríky. Postupne nás bolo stále viac a s veľkým nadšením sme sa začali formovať do prvého oficiálneho CrossFit gymu. Práve v tomto roku nám dosť pomohla aj firma Reebok – či už mediálne, alebo materiálne. No a prišiel prvý gym, potom druhý a teraz sme v troch mestách a tešíme sa.

Viem o tebe, že si strávil nejakú dobu v Austrálií a na tvoje ďalšie smerovanie to malo veľký vplyv. Povieš nám viac?

V Austrálií som strávil rok. Príčina môjho odchodu bolo rozbitie životného stereotypu, kde som už vtedy pôsobil v Goleme 4 roky ako fitness tréner. Na fakulte TVš som skončil 4.ročník a jednoducho som potreboval zmenu. Po odchode som v prvom rade zlepšil jazyk – ktorý mi otvoril cestu k medzinárodným školeniam a rôznym certifkátom v obore. Absolvoval som tam jeden trimester na Australian Collage of natural therapy – ACNT , popri čom som si urobil jeden z mojich CrossFit certifikátov, ale aj iné certifikáty.

hopjak5

zdroj: archív D.H.

Dnes rieši cvičenie každý, ľudia buď cvičia alebo aspoň hovoria, že cvičiť budú. Je teda momentálne tento segment zlatou baňou? Alebo to v skutočnosti nie je také ružové?

Vec je tá, že za tú kvalitu služby, ktorú ponúkame my v CrossFit Bratislava, si inde vo svete pýtaju trojnásobok. Úprimne ti poviem, že o žiadnu zlatú baňu nejde, čo však nevnímam tragicky. Napĺňa ma to, že robím, čo ma baví a pôsobím v obore, v ktorom som vždy chcel. Samozrejme, nemôžeme sa sťažovať, gym máme stále plný, nováčikovia prichádzajú a stálice zostávajú, no stále jazdím na Golfe a nie na Masserati.

RRCFT funguje od roku 2012, čo sa za tú dobu zmenilo a čo chceš, aby sa dialo s tvojim “biznisom” ďalej? Máš nejaké veľkolepé plány? 🙂

Od roku 2012 sme vyspeli do kvalitnej a ucelenej formy kondičného vedenia tréningov zameranej na širokú verejnosť. Učíme ľudí efektivnéjšie a kvalitnejšie sa hýbať a robíme osvetu toho, aké schopnosti ukrýva ich telo.

Plán? Nechcem mať veľké oči. Mojim najdôležitejším plánom je udržať tú kvalitu tréningu, ktorú ponúkame dnes a vždy efektívne zapracovať všetky novinky a nové poznatky z oblasti fitness do nášho tréningového plánu. Nechcem veľa, chcem len aby klienti boli stále spokojní, aby na sebe videli výsledky a posúvali sa tam kam chcú, či už ide o chudnutie, či naberanie svalovej hmoty, lepšiu kondičku atď. Ponúkať nadštandardné služby a mať spokojného zákazníka. Čo je viac?

Crossfit posledné roky dosť naberá na popularite, nie je to ale len ďalší módny trend, ktorý zase nahradí niečo iné?

Skôr by som povedal, že v roku 2011-2012 mal CrossFit túto nálepku. Veľký booom, zrazu chcel by každý CrossFitter a búchať kladivom po pneumatike. To už pominulo. Sme skoro v roku 2016, pod hlavičkou RRCFT team fungujeme už 5 rokov. Za túto dobu si CrossFit u nás ( a vo svete nehovoriac) vybudoval už status športu, nie voľnočasovej pohybovej aktivity.

hopjak4zdroj: archív D.H.

Okolo tvojho mena sa dosť kecá. Prezentuješ sa takým “svojským” spôsobom, pomaly sa z teba stáva celebrita. To si tak chcel, urobiť zo seba značku? 🙂 Alebo to prišlo ani nevieš ako?

Priorita číslo jedna bolo vytvoriť značku RRCFT. Vo veľa mediálnych výstupoch som bol prezentovaný hlavne ja, nakoľko som zakladateľ, spolumajiteľ aj tréner – nebolo to však o mne, ale o celom tíme ľudí RRCFT. Moje meno sa nespája iba s CrossFitom, ale aj s kondičným tréningom ako takým, nakoľko pochadzam z FTVŠ UK.

Najväčším problémom mnohých ľudí, ktorí sa rozhodnú s niečím začať (a je jedno, či ide o cvičenie alebo podnikanie) je, že im chýba disciplína. Príde motivácia, človek maká, lenže po týždni to vyprchá a sme zase na začiatku. Ty zjavne problém nemáš, v oboch smeroch sa ti nadmieru darí. Aký je tvoj recept na železnú disciplínu? Čo ti nedovolí zastaviť sa?

Práve práca v tíme je základ. Všetci členovia sa podporujeme a aj keď príde nejaké vyhorenie, kolegovia a kamaráti ťa nakopnú. Takže podľa mňa je kľúč tímová práca. Sám by som to v tejto miere určite nedokázal a RRCFT by nebolo tam, kde momentálne je.

Jedna skupina tvrdí, že človek sa stíha venovať biznisu alebo fitness. Iní zase tvrdia, že čím viac sa ti darí v jednej oblasti, tým viac sa posunieš aj v tej druhej. Ty to máš síce celé dokopy, ale predsa, skús, ako to teda je?

Nakoľko som skĺbil biznis aj fitness do jedného, určil som si životnú špecializáciu. Fokusujem sa na jednu vec a viem 100 percentne využiť svoj potenciál. Čo sa týka tréningu, ja mám svoju tréningovú rutinu a trénujem či sa darí, či sa nedarí, keď je toho veľa, aj keď nie je do čoho pichnúť. Je však pravda, že keď sa darí, nemám stres a mám pozitívny mind set, teda mám do trénovania väčšiu chuť.

hopjak2

zdroj: archív D.H.

RRCFT funguje už aj v Nitre a Dubnici. Druhý menovaný gym patrí Tomášovi Tatarovi. Ako sa takáto spolupráca upiekla?

Svet je malý a Slovensko ešte menšie. Tomáš chcel niečo budovať a páčilo sa mu ako to robíme my. Mali sme spoločných známych a tak slovo dalo slovo a vzniklo z toho perfektné športovisko v Dubnici.

Na webe som sa dočítal, že ste otvorení franchisingu, teda že si niekto otvorí gym pod vašou značkou? Keby do toho niekto chcel ísť, čo preto musí urobiť? 

Dôležité je aby mal človek chuť robiť CrossFit a robiť ho dobre. Nie je to len o tom: ,,Mám kapitál, idem postaviť gym.” Treba mať nadšenie, vzdelanie, množstvo skúseností a tím ľudí, na ktorých sa dá 100 percentne spoľahnúť. Musíme vidieť, že tomu, kto sa bude hlásiť k našej značke dokážeme dôverovať. My neponúkame len brand, ponúkame know-how, poradenstvo a chceme, aby mal každý náš gym ten ozajstný RRCFT spirit a nadštandartné služby.

hopjak3

zdroj: archív D.H.

V RRCFT dosť pomáhate deťom, v zime 2013 to boli onkologickí pacienti, o rok neskôr ste podporili rehabilitačné centrum. Chystáte niečo aj tento rok?

Každoročne pripravujeme charitatívnu zbierku RRCFT for Hope. Pripravíme nejaký zaujimavý merch – tričká, náramky, kľúčenky odznaky nálepky – každý rok niečo nové. Robíme veľký večierok a spoločný tréning našich členov na podporu – počas ktorých sa vždy vyzbiera najviac peniažkov. Tento rok sme sa rozhodli podporiť štvornohých kamošov a pomôcť im, prostredníctvom občianskeho združenia Pes v núdzi. Moja kamarátka a veľká športovkyňa Romi Klimeková stojí na čele tohto “ózetka” a venuje sa mu oddane celým srdcom. Pre psíkov robia so svojimi kolegyňami možné, aj nemožné. Okrem útulkov sa o havkáčov starajú aj v domácich depozitoch, odoberajú ich zo zlých podmienok a zachraňujú tých týraných, či zanedbávaných. A samozrejme im hľadajú nové domovy. Rozhodli sme sa teda tento rok podporiť psíkov. Máme tričká a mali sme aj  super čiapky, tie sa však všetky predali počas prvých 24 hodín predaja. Všetok zisk z čiapok a tričiek ide priamo psíkom na krmivo a veterinu.

Máš za sebou kus úspešnej roboty, preto by čítatelia určite radi od teba počuli nejakú hodnotnú myšlienku na záver, ktorá ich nakopne do života. Tak čo, skúsiš?:)

Skromne, hrdo, pracovito.

zdroj: startitup.sk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.