Keďže fitness centrá boli dlhé mesiace zatvorené, veľa z nás začalo cvičiť doma. Okrem bežných cvičení s vlastnou váhou sme si nakúpili rôzne príslušenstvo, o ktorom sme si mysleli, že nám pomôže. Portály BrightsideMen´s Journal poukázali na to, že niektoré náčinie nám môže v skutočnosti uškodiť viac než pomôcť.

Ak si dávaš pozor a cvičíš opatrne, nemalo by sa ti nič stať. Pri niektorých náčiniach však hrozí trochu väčšie riziko, na ktoré zabúdame alebo ho podceňujeme.

Hrazda do dverí

Aj keď ide zväčša o mužské obľúbené náčinie, také zdvihy robievame niekedy aj my. S hrazdou do dverí sa však spája množstvo vtipných videí a failov. Dôvod je veľmi jednoduchý – nesprávne a nedostatočné uchytenie. Ak si nechceš vytrhnúť celú zárubňu, radšej nájdi naozaj vhodné miesto, kde si niečo takéto pripevníš.

Odporové pásy

Akonáhle zbadáš na svojich odporových pásoch alebo posilňovacích gumách dierku alebo iné natrhnutie, radšej ich prestať používať. Mohlo by sa stať, že by sa ti pri cvičení roztrhli a nepekne by ťa zranili. Pozor aj na odporové pásy, ktoré sa pripevňujú na stenu alebo nábytok. Ak by neboli správne uchytené, mohli by ti dať ranu do chrbta alebo inej časti tela. A ver mi, že to nechceš.

Činky a kettlebelly

Obľúbený cvik s kettlebellom je ten, že si v podrepe a zdvíhaš ho nad hlavu. Ak by si si nedávala dostatočný pozor alebo by si nerobila cvik správne, mohol by sa ti vyšmyknúť a zraniť ti hlavu alebo nohu. To isté platí aj o činkách. Ak sa ti veľmi potia ruky, radšej si kúp rukavice na cvičenie. A taktiež dvíhaj len také váhy, o ktorých si si istá, že ich bez problémov zvládneš.

Penový valec na cvičenie

Na prvý pohľad nevinná cvičebná pomôcka, ktorá pomáha svalom rýchlejšie sa hojiť a taktiež zvyšuje prietok krvi. Nemala by si ju však používať v prípade, ak trpíš kŕčovými žilami. Mohla by si si tak ublížiť, pretože tlak z valca by mohol spôsobiť nafúknutie žíl a nepríjemnú bolesť.

Balančná podložka

Balančná podložka nie je pre každého, pretože ide o náročnejší cvik. Najviac dostávajú zabrať členky a kolená. Ak si mala predtým nejaké zdravotné problémy alebo zranenia, mohla by si sa poraniť. Udržať rovnováhu nemusí byť také ľahké ako si možno myslíš a hrozí vysoké riziko spadnutia.

Zdroj: Brightside & Men´s Journal

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.