Už od malička nás učili, že musíme byť dobré. Musíme sa naučiť rešpektovať starších, ako aj všetkých ostatných ľudí. Dbať o vzdelanie, rozvoj, ale pritom nezabúdať, odkiaľ sme a čo pre nás znamená rodina. A, že aj s málom sa dá žiť plnohodnotný život a byť šťastné.

V dnešnom svete nás však učia byť krásne, starať sa o seba, mať aj čo to v hlave. Musíme si vybrať dobrú školu, dobré zamestnanie a samozrejme sa nezabúdať o seba starať. Máme byť milé, usmievavé, otvorené a zábavné. Mali by sme byť dokonalými matkami a manželkami. Preferovať, len to najlepšie, byť len s tými najlepšími, chváliť len tých najlepších.

Lenže, hráme hry, ktorých pravidlá mnoho krát nepoznáme, a ani nevieme. Sú to hry plné faloše, neúprimnosti. Hranie sa na niečo, čo ani samé nechceme.
Byť úspešnou a dokonalou zároveň, je v dnešnej dobe už akási priorita. Už nestačí byť obyčajným dievčaťom. Normálnou ženou, ktorá miluje samu seba, svoju autentickosť, nech už robí čokoľvek a vyzerá akokoľvek.

zdroj: unsplash.com

Je to dnešnou dobou? Nie jednoznačná otázka a ešte nejednoznačná odpoveď. Iste, je to aj dnešnou dobou, jej rýchlosťou akou napreduje. Taktiež dostupnými a rýchlymi informáciami. Produktívnymi technológiami, aplikáciami, zahŕňajúc od Facebooku, cez Instagram, až po Twitter. Nájdeme tam kopu dokonalých životov, dokonalých tiel, ešte dokonalejších ľudí vôkol nich. Tiež máte ten pocit, že tu niečo nesedí? Ja ho mám neustále.

Už nás totižto v životopise nesúdia podľa skúseností, podľa našich kvalít, či nebodaj dobrých a zlých vlastností. Otázky typu, čo by ste nám o nás povedali, už budeme počúvať čoraz menej. Je totižto jednoduchšie podľa mena vyhľadať niečí profil a na základe toho, si spraviť svoj vlastný obraz a názor. Človek, bez príspevkov, okatých úsmevov a vysoko inteligentných citátov pri fotke s nahým telom. NEPRIJATÝ. Človek s milión fotkami, plných drahých áut, ešte drahších nápojov a úspešných každodenných dní, s dievčatami hore bez. PRIJATÝ. Niekedy aj naopak, iste. Nie každý zamestnávateľ staví na veľké výstrihy, nablískané autá a alkoholové piatky.

zdroj: unsplash.com

Lenže. Prečo? Tu už odpoveď tak nejednoznačná nie je. Je to prosté. Súdime. Súdime a ešte raz súdime. Riadime sa nejakými prostorekými, falošnými a mnohokrát nesplniteľnými nárokmi, ktoré ani my sami nevieme naplniť. Každý z nás už počul, alebo aj stále opakuje, aký je ten svet zvrátení, že sa riadime názormi, ktoré nás ovplyvňujú, aj keď s nimi nesúhlasíme. Samozrejme doba je iná, vždy je iná, svet sa rozvíja, tak ako sa rozvíja človek.
Ale prvoradé, čo si neuvedomujeme, aj keď  to mnohokrát vieme, sme my.

My, ktorí určujeme všetky tie trendy, hovoríme vplyvné,  ale aj ponižujúce vety, ktorých pravý význam nám uniká. Sme to my, kto sa musí zmeniť, pretože svet a život je nádherný. Sme to my, kto môže byť ten najlepší a zároveň najdokonalejší tvor tejto planéty. Tak sa prestaňme uháňať za niečím, čo nám ani nie je blízke, pretože tá dokonalosť, ktorú tak hľadáme je v našej autenticite, v našich myšlienkach a názoroch, v nás samých.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.