Priznám sa, že patrím k najväčším milovníkom vianočných sviatkov, každoročne sa na ne teším už od polovice marca, preto ma veľmi mrzí zistenie, že dnešné Vianoce už nie sú to čo bývali. Sú viac umelé, ako pravé. Sú viac cudzokrajné ako tradičné. Sú viac nenávidené ako milované.  Spomínam si ako tomu kedysi bývalo. Tá radosť, to šťastie, tá krása, to tešenia sa na to všetko čo tento vianočný čas prináša.

Pekávali sme vianočne pečivo s pomocou našej mami, spoločne sme zdobili vianočný stromček, niekoľko dní po sebe sme sledovali, ako vo vani pláva kapor a bavilo nás to! Dokázali sme celý mesiac počúvať vianočné pesničky, či koledy. Vlastnoručne sme vyrábali ozdoby a dekorácie do našich domov. Vyrábanie papierových snehových vločiek bolo pre nás vianočnou činnosťou číslo 1., Písavali sme listy Ježiskovy, radi sme navštevovali Betlehem v kostole, sledovali sme dookola tie isté rozprávky v kruhu našej rodiny, pálili sme prskavky, no časom, sme na všetky tieto krásne zvyky začali zabúdať. A tým najkrajším, čo Vianočné sviatky ponúkali bolo to, že sme verili.

Dnes už neveríme.. neveríme ničomu z toho čara, ktoré vianoce ponúkajú. Sme príliš prísni na seba aj ostatných, v týchto najkrajších dňoch v roku. Naháňame sa za dokonalosťou, väčšina z Nás sa naháňa aj za lajkami na Facebooku, či Instagrame. Zabudli sme na to, že najkrajšou spomienkou týchto dní môže byť skutočná, papierová fotografia, dávame prednosť sociálnym sieťam, aby sme ohúrili viacej iných, ako seba. Neprežívame to čaro, strácame tú lásku, dávame viac materiálnych vecí, ako tých skutočne hodnotných pre nás.

Už nezbierame lásku našej rodiny. Prestali sme veriť a dúfať. Začali sme zabúdať na to, aké Vianoce sme kedysi mali. Chceme sa viac podobať iným, chceme si všetko zjednodušiť, preto volíme radšej vianočne pečivo z obchodu, ako to, ktoré si sami upečieme. Tie kupované perníčky, nechutia a ani nevyzerajú tak skvelo, ako tie ktoré si sami pripravíme. Tie preozdobované dekorácie s potlačou Elfov, nenahradia to skutočné vianočné ozdoby vyrobené zo slamy, veríme viac v Santa Clausa ako v Ježiška, akoby sme sa chceli aspoň na chvíľu podobať čo najviac Amerike, pomaly ale určite väčšina z Nás časom nahradí aj naše tradičné vianočné jedlá, nejakými polotovarmi, či niečim netypickým nášmu kraju.

Prestali sme sa radovať, tešiť, užívať si spoločných chvíľ a hlavne, prestali sme robiť Vianoce také, aké naozaj sú. Radšej budeme „perfektní“, ohodnotení stovkami „páči sa mi to“ na sociálnych sieťach a vnútri sa budeme cítiť prázdno, akoby sme mali Vianoce brať také, aké sú, tešiť sa z nich, prežívať ich s tými na ktorých nám najviac záleží a hlavne, nezabúdať na to, že sú to Vianoce, ktoré nemusia byť perfektne pre ostatných, ale pre Nás!

Zabudnime prosím na to, ako nám ich ukazujú v televízií či na sociálnych sieťach, zabudnime na to, ako si ich predstavujú iní. Prežime ich tak, ako chceme, tak ako nám to bude príjemné, zábavné a čarovné. Robme to tak ako kedysi, keď sviatky boli o radosti, pokoji a láske, nie o strese, nervoch a hádkach.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.