Instagram/ivicentrum, telerano

21. marec patrí svetovému dňu Downovho syndrómu. Tento deň bol vyhlásený v roku 2006 a cieľom je zvýšiť povedomie o ľuďoch, ktorí trpia týmto genetickým ochorením. V skutočnosti ide o veľmi srdečných, milých a pozitívnych ľudí, ktorí sa neustále usmievajú.

Ľudia trpiaci Downovým syndrómom majú na 21. chromozómovom páre nie dva chromozómy ako väčšina ľudí, ale majú jeden navyše, teda tri. Z toho dôvody bol odvodený dátum práve 21.3. Tento chromozóm spôsobuje ich charakteristický vzhľad.

V súvislosti so Svetovým dňom Downovho syndrómu vznikla Ponožková výzva. Ak chceš vyjadriť týmto ľuďom podporu a chceš zvýšiť povedomie o tomto ochorení, môžeš sa do nej zapojiť aj ty. Stačí, ak si oblečieš dve rôzne ponožky. Symbol rozdielnych ponožiek je ukážkou toho, že každý z nás je iný a zároveň jedinečný a výnimočný.

Do tejto výzvy sa každoročne zapájajú aj známe osobnosti, ktoré sa snažia svoje desaťtisícové publiká využiť na to, aby šírili takúto krásnu myšlienku. Zapojíš sa tento rok do výzvy aj ty?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife