13. júl je v kalendári označovaný ako Medzinárodný deň hlavolamov. Pri tejto príležitosti sme si pre teba pripravili tri jednoduché úlohy, pri ktorých ale budeš potrebovať trochu logického uvažovania. Aj keď sú prázdniny, je dobré si trochu svoj rozum ponamáhať. 

Na prvý pohľad sa niektoré úlohy možno zdajú náročné, no stačí, ak prídeš na postupnosť, ktorá je v tom príklade a bez problémov všetko vyriešiš. Správne odpovede nájdeš na konci článku, no nepodvádzaj. Najskôr sa pokús prísť na správne riešenie sama a ak by ti to náhodou nešlo, až potom si pozri v riešení, ako to malo byť.

Úloha č. 1: Koľko štvorcov vidíš na obrázku?

View this post on Instagram

I counted 7. #brightside #brightgram #picture

A post shared by Bright Side (@brightside.official) on

Úloha č. 2: Aké číslo by si nahradila namiesto otáznika?

Úloha č. 3: Aké číslo by si nahradila namiesto otáznikov?

View this post on Instagram

What is the answer? #brightside #brightgram #picture

A post shared by Bright Side (@brightside.official) on

Správne odpovede:

Úloha č. 1

Na obrázku sa nachádza 11 štvorcov. Ak si nedokázala všetky nájsť sama, môžeš si to skontrolovať v tomto videu.

Úloha č. 2

Správne riešenie je 79. Dalo sa na to prísť dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je ten, že k výsledkom stačilo pripočítať číslo 11 a dostala si ďalší výsledok. Určite si si ale všimla, že chýba číslo 116. Ak k číslu 57 pripočítame 11, dostali by sme výsledok 68, čo by zodpovedalo chýbajúcemu číslu 116. K tomu ale treba pripočítať ešte 11, aby sme dostali náš správny výsledok k číslu 117.

Druhý spôsob je tiež jednoduchý. Posledná číslica zadania bola vždy prvou číslicou výsledku. Druhú číslicu výsledku si zase dostala, ak si sčítala všetky tri číslice v zadaní. Pri zadaní 117 je teda výsledok 79. Jednoduché, že?

Úloha č. 3

Správne riešenie je 169. V tejto úlohe si si musela zaspomínať na hodiny matematiky, kedy sa preberali druhé mocniny. Výsledok dostaneš tak, že urobíš druhú mocninu prvej číslice zadania a poslednej číslice zadania. 3 na druhú je 9 a 8 na druhú je 64, teda výsledok prvého príkladu bol 964.

V našom prípade sme mali zadanie 423. 4 na druhú je 16 a 3 na druhú je 9, teda výsledok je 169. Keď sa na to takto pozrieš, je to úplne jednoduché, že?

View this post on Instagram

What is the answer? #brightside #brightgram #picture

A post shared by Bright Side (@brightside.official) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.