Pexels/Wicliff Thadeu

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dlhý zoznam, no málo financií? Máme pre teba pár tipov ako ušetriť.

Ak chceš mať hromadu darčekov pod vianočným stromčekom bez toho, aby si si nahromadila vianočný dlh, buď v tejto sezóne opatrnejšia pri míňaní peňazí. Stráviš pri tom o niečo viac času, no tvoja peňaženka ti za to poďakuje. Tu máš pár našich tipov.

1. Dohodni sa a sprav si zoznam.

Nie si jediný človek, ktorý by rád ušetril. Porozprávaj sa, s blízkymi, či si idete kupovať darčeky a ak áno, tak aj v akej finančnej hodnote budú. Vyhneš sa tým aj možnému trapasu, kedy niečo dostaneš a nepodaruješ nič. Tiež sa môžete dohodnúť, že namiesto kupovania darčekov si spravíte decembrový večierok pri jedle a vianočných filmoch.

2. Naplánuj si to.

Keď už máš zoznam ľudí napísaný je potrebné rozdeliť si svoje financie. Napíš si celkovú sumu peňazí, ktorú môžeš minúť na darčeky. Potom si ich rozdeľ ku každej osobe. Ak už máš nejakú predstavu, čím koho obdaruješ, ceruzkou si to k nemu dopíš. Ak je možné dať niekomu skupinový darček, ako napríklad rodine alebo deťom, určite sa to oplatí viac. A naopak, ak plánujete napríklad v práci obdarovať šéfa, dohodnite sa s kolegami, že kúpite jeden spoločný darček.

3. Použi zľavové kódy.

V dnešnej dobe je pomerne jednoduché nájsť zľavu na produkt. Niektoré online obchody ti ju ponúkajú hneď pri otvorení ich stránky. Taktiež sú aj internetové stránky, ktoré majú zoznam zľavových kupónov. Rovnako môžeš získať zľavy od influencerov na rôzne značky.

4. Nakupuj cez stránku, ktorá ti vráti časť peňazí.

Aj bez kupónov sa ti časť peňazí postupne vráti. Možno si už videla stránky, ktoré ti z každého nákupu vrátia nejakú čiastku peňazí späť. Zaregistrovať sa môžeš zadarmo. Nevýhodou je len, že tam nenájdeš úplne všetky obchody a na vrátenie peňazí čakáš dlhšie. No pri online nakupovaní vianočných darčekov sa to určite oplatí využiť.

5. Nekupuj pre seba.

Pri prezeraní oblečenia a iných produktov je veľmi jednoduché skĺznuť do nakupovania darčekov pre seba. Nenechaj sa však zlákať. Pamätaj na to, že ak to nedostaneš ako darček, tak po sviatkoch si to môže kúpiť o niečo lacnejšie vo výpredaji.

6. Vyvaruj sa fenoménu „Nakupuj viac, dostaneš zľavu“.

Ak ti obchod ponúka zľavu pri väčšom nákupe, skús porozmýšľať, či sa to naozaj oplatí a či nezaplatíš o niečo väčšiu sumu, než si plánovala.

7. Skús nakupovať z druhej ruky.

Ak vieš, že s tým obdarovaný nebude mať problém, skús využiť nákup z druhej ruky. Je mnoho stránok, kde nakúpiš už snáď všetko a väčšinou aj v dobrom stave. Môžeš tam nájsť dekorácie do izby, potreby pre zvieratá, knihy, LP platne a mnoho iných zaujímavých vecí. Zájsť môžeš aj do secondhandov, ktoré nájdeš aj v online priestore.

8. Handmade s najväčšou láskou.

Pre niektorých často používaný tip darčeka. Za ručne vyrobeným darčekom je vidieť nápad a čas strávený pri práci. Môžeš tak vyrobiť niečo limitované, jedinečné a vo väčšine prípadov aj finančne jednoduchšie. Alebo tým môžeš vylepšiť nejaký kúpený darček. Vytvor pohľadnicu, napíš list, nakresli obraz alebo pomaľuj oblečenie a pre milovníkov jedla môžeš niečo chutné upiecť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife