unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najväčší problém, ktorému dnes čelia študenti nie sú ťažké testy, hodiny učenia či nespravodlivý učiteľ. Problém je ich nedostatok sebadôvery a otázka „Som v tom dosť dobrý?“. Až na škole sa väčšina z nás po prvýkrát stretne s tým, že nie vo všetkom exceluje a narazí na svoje osobné limity. A práve vtedy prichádza na rad sebaspochybňovanie. Niektorí sa zatnú a snažia zo všetkých síl aj napriek trápeniu ďalej dosahovať najlepšie výsledky, aj keď v tom nie sú ako ryba vo vode. Iní to vzdajú a presunú sa inam.

Na školách nás väčšinou učia to, že na každú otázku existuje jedna správna odpoveď. A pokiaľ tá naša nie je presne tá, ktorú chcú počuť, znamená to, že sa mýlime. Pán Ken Robinson (študijný poradca) verí, že divergentné myslenie je spôsob, akým to zmeniť. Je to spôsob myslenia, ktorý rozvíja kreativitu a umožňuje nám zamerať sa na otázku ako takú, namiesto toho, aby sme sa sústredili na jedinú správnu odpoveď.

Toto myslenie sa nedá aplikovať uniformne na všetko (napríklad 2+2 sú vždy 4), no na väčšinu otázok sa naozaj dá pozerať rôzne.  Dokázalo sa, že divergentné myslenie študentom pomáha zlepšovať náladu, sebavedomie a akademický výhľad. Navyše zvyšuje IQ a rozvíja pamäť viac ako učenie „naspamäť“.

Ak sa aj ty chceš naučiť ako myslieť odlišne, tu je 5 jednoduchých krokov:

1. Pýtaj sa

Nesnaž sa kategorizovať tvoje myšlienky ako dobré a zlé.  Toto je základný princíp divergentného myslenia. Namiesto toho sa spýtaj samého seba, prečo si myslíš, že táto myšlienka je zlá? Nauč sa pýtať správne otázky a tak na ne dostaneš aj tie správne odpovede.

www.pexels.com

2. Ak zlyháš, pozri sa na to z iného uhla

Ak ťa vyhodia zo skúšky alebo si nenapísala test, nerob z toho obrovský problém. To, že sa ti niečo nepodarilo neznamená, že si hlúpa. Povedz si, že sa tomu musíš povenovať ešte o trochu viac a choď ďalej. Pokiaľ nie si pripravená občas sa zmýliť, nikdy neprídeš na niečo originálne.

3. Pracuj s ostatnými

Učenie nemusí byť samostatný proces. Práve naopak, už si sa skúšala učiť na nejakú skúšku so spolužiačkou? Išlo to omnoho lepšie, však? Pretože každá z vás ma iné myslenie a pamätá si niečo iné. Spolu sa dopĺňate a rozvíjate.

www.pexel.com

4. Mysli inak!

V angličtine pre to existuje výraz: Think out of the box. Zober si do ruky hocijaký predmet, ktorý používaš každý deň. Môže to byť pohár či pero alebo hocičo iné. Pozri sa naň a začni rozmýšľať o hocijakom inom využití, ako je jeho pôvodný. Čím ďalej sa dostaneš, tým originálnejšie bude tvoje myslenie.

5. Mysli na problémy, nie ich riešenie

Učitelia nás učia premýšľať nad rôznymi riešeniami problému. Často to robíme natoľko do hĺbky, až úplne zabúdame na podstatu problému. Skús sa preto zamyslieť nad samotným problémom. Čo pre nás daný problém znamená a čo sa nám snaží „povedať“. O čo tam v skutočnosti ide? Ak porozumieš podstate daného problému, jeho riešenie bude okamžite jasnejšie a jednoduchšie.

 

Zdroj: ideapod.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife