Máš už pár vzťahov za sebou? Išla si niekedy zo vzťahu do vzťahu, zo dňa na deň? Sklamala si niekoho alebo niekto sklamal teba? Ubíjali ťa vzťahy? Cítiš sa unavená, prázdna a máš pocit, akoby si už nemala čo ponúknuť? Tento článok píšem práve pre teba a pre každého, kto chce znovu objaviť seba! 

Bola romantička. Všade videla len lásku, žila pre ňu, s ňou robila všetky činnosti a vkladala ju do každého vzťahu, či už priateľského, pracovného, ale i životného. Mala pocit, že ak bude milovať a rozdávať sa, bude v ľuďoch prebúdzať len to najlepšie a spraví ich šťastnými. Že ich svojou láskou zachráni. Tak dávala.

A dávala nezištne, nechcela nič. Chcela len jediné, aby sa jej láska vracala v podobe pozornosti, rešpektu, pocitu bezpečia a istoty. Aby sa jej láska pre nikoho nestala samozrejmosťou. Ale, ako to už v realite býva, rozprávky netrvajú večne. A ona síce dávala maximum zo seba, ale časom sa pre ľudí v jej živote stávala jej láska samozrejmosťou. A ona to cítila, trpela, a jedného dňa sa zobudila s tým, že už nemá čo dať.

Nemôžeš donekonečna dávať bez toho, aby sa ti niečo vrátilo. Síce sa vraví, že láska je bezodná studnica, no nie je tomu celkom tak. Keď dávaš a nevidíš výsledky, nemáš z toho žiaden osoh, význam tvojej investície sa ti nejak stráca. Tu je význam slova „investícia“ kľúčový.

Čas, láska, pozornosť, ktorú ľuďom dávaš je investíciou, ktorá by sa ti mala vrátiť v podobe tej, že dotyčný aj tebe venuje svoj čas, svoju pozornosť. Ak tomu tak nie je, už ďalej nechceš investovať, nevidíš v tom zmysel, máš pocit, že už nemáš lásku a čas, ktorý by si mohla dať.

Ale ty máš dostatok lásky v sebe. Len ju treba nasmerovať správnym smerom. Po týchto skúsenostiach sa najsprávnejším smerom, najsprávnejšou osobou pre dávanie lásky, energie, času a pozornosti, stávaš TY sama. Ak si si prešla vzťahmi, do ktorých si veľmi investovala a stala si sa pre partnerov niečím, čo nemôžu stratiť, je najvyšší čas dať si od vzťahov potrebnú pauzu.

Aká dlhá pauza od vzťahov je potrebná?

To je veľmi individuálne. Závisí to od miery tvojej bolesti, tvojej únavy a tvojej potreby nabrať nové sily. Sprav si, prosím, službu – nechoď do vzťahu, ak nie si úplne pripravená a nech tvoja pauza od vzťahov trvá toľko, koľko budeš potrebovať. Ty si v tejto chvíli jediná, ktorá potrebuje tvoju pozornosť a venuj si ju, tentokrát, z lásky k SEBE.

Ako môžeš stav „single“ využiť vo svoj prospech?

Si po rozchode úplne vyhorená, smutná a cítiš sa sama. Nerob tú chybu a neskoč do vzťahu s niekým len preto, aby si sa sama necítila. Byť sama, single má svoje výhody:

  • Konečne si slobodná. Už sa viac nemusíš kvôli niekomu obetovať, vnucovať sa mu alebo sa mu dokonca prispôsobovať. Mám na mysli prispôsobovanie, ktorým robíš niečo, čo ti nie je úplne pohodlné, ale pre človeka, ktorého miluješ, to spravíš. A robíš to, až pokiaľ si na to druhý nezvykne. Potom sa pýtaš samej seba, kto som, čo a prečo vlastne toto robím?
    Môžeš ísť spať, kedy budeš chcieť, môžeš pracovať, koľko budeš chcieť, môžeš sa zobrať von a byť tam koľko tam budeš chcieť.
  • Dlho si sa nevenovala sebe, odkladala si nejaký projekt alebo zmenu práce. Alebo si sa dlho nevenovala svojim koníčkom. Tak teraz hurá do toho. Sadni za stôl a pracuj na projektoch, zmeň prácu, venuj sa koníčkom.
  • Máš možnosť spoznať samú seba. Keď si vo vzťahu, druhý ťa ovplyvňuje. Správaš sa tak či onak, väčšinou tak, aby bol šťastný ten druhý, a povieš si : „Tak, toto som ja. Takto sa správam, toto mi vadí a takto vyzerá môj každý deň a život.“ Ale keď jedného dňa ostaneš sama, už ťa neurčuje ten druhý. Určuješ sa sama.
    Možno zo začiatku máš pocit, že vlastne ani nevieš kto si, lebo si bola dlho ovplyvňovaná partnerom alebo okolím. Začni svoj single život tým, že sama začneš objavovať samú seba a budeš si môcť povedať: „Nemám rada určité konkrétne jednanie. Mám rada svoj pokoj a súkromie. Mám rada, keď si zrazu môžem robiť veci, ktoré JA chcem. Som citlivá a stvorená pre lásku. Ale aby som mohla byť dokonale šťastná, nemôžem na to potrebovať nikoho, ja jediná som strojcom svojho šťastia a iba ja za neho zodpovedám. Nemôžem dať nikomu do rúk moje šťastie, pretože z toho sa stane moje nešťastie. A presne toto som JA.“
  • Kľúčové je, že začneš robiť veci, ktoré ťa spravia šťastnou. Možno prehodnotíš veľmi veľa vecí a oblastí života a budeš musieť ich pomeniť tak, aby si bola spokojná.

To hlavné na záver

Jediné, čo ti single život môže priniesť, je to že energiu, pozornosť, lásku a čas venuješ SEBE. A keď budeš pripravená, láska si k tebe nájde cestu sama.

Nebude to taká, ktorá bude založená na tom, že sa cítiš sama a chceš len s niekým byť. Klamlivá, iluzórna a neúprimná. Pretože, aj keď sa ti to najprv tak nemusí zdať, nemiluješ toho daného človeka, ale len ten pocit, že si chcená a že nie si osamelá. Najprv je to krásne a si naplnená, ale neskôr začneš mať pocit, že ti takýto vzťah viac berie ako dáva. A že tvoj život ti určuje človek, ktorý iba parazituje na tvojej dobrote. A to, drahá, nie je láska. To je závislosť, nie je to nič čisté.

Ak si dáš pauzu od vzťahov, urob všetko pre seba a svoje dobro. Spoznaj samú seba, urči si svoje hranice a limity. A do budúcna nikomu nedovoľ, aby tieto hranice prekročil. A ani nedovoľ samej sebe, kvôli NIKOMU, tieto hranice meniť, či posúvať. Už nikdy viac nedovoľ, aby si dehonestovala svoje šťastie pre pohodlie iných.  Neposúvaj SEBA z prvého miesta rebríčka tvojich priorít na druhé, ani na tretie a už vôbec na posledné miesto.

Buď SAMA SEBOU a buď tak ŠŤASTNÁ. Venuj si toľko času, koľko budeš potrebovať. A jedného dňa si ťa nájde niekto, kto ťa bude milovať presne takú, aká si. Aj s tvojimi hranicami, zásadami. A hlavne s tým, že ty nie si odkázaná na nikoho, iba na seba. A že iba ty sama, sa môžeš urobiť šťastnou. Pretože, ak niekto získa moc nad tvojím šťastím, už to nie je láska.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.