Schudnúť aj bez cvičenia

Mnohé ženy by chceli schudnúť aj bez cvičenia, pretože pohyb je pre ne doslova nočnou morou. Je to vôbec možné a neprinesie to skôr nejaké riziká? Opýtali sme sa výživového poradcu Martina Masára z webu Okom chemika a tiež fitness trénera Tomáša Pošvanca z Pošvanc Fitness. Ich odpovede a rady ťa možno nakopnú v tom, aby si so sebou niečo začala robiť.

Určite ťa poteší informácia, že sa to dá. Dlhoročný vyznávač zdravého životného štýlu Martin Masár však na to dôvod veľmi nevidí. „Schudnúť sa určite dá aj „bez pohybu“. Otázkou však je, za akú cenu a prečo by to vôbec niekto mal chcieť robiť. Pohyb je predsa prirodzenou súčasťou nášho života a vyhýbať sa mu preto nemá zmysel. Okrem toho má na naše zdravie priaznivý vplyv,“ prezradil nám.

Určite si už počula o kalorickom deficite, ktorý má priamy vplyv na to, ako a koľko chudneme. Docieliť ho môžeš znížením kalorického príjmu, pridaním energetického výdaja, prípadne kombináciou oboch.

Potrebuješ na chudnutie kalorické tabuľky?

Ak chceš schudnúť aj bez cvičenia, budeš si musieť dať pozor na to, čo konzumuješ a v akom množstve. Mnohé ženy preto siahajú po aplikácii Kalorické tabuľky, prípadne My Fitness Pal. Je to nutné alebo sa dokážeš stravovať aj intuitívne bez počítania kalórií?

„Nutné to určite nie je. Otázkou je, čo znamená intuitívne, lebo niekto môže pokladať za intuitívne aj zjedenie 300 g čokolády na jednu ranu. V každom prípade však je možné kontrolovať si porcie a mať plnohodnotný „zdravý“ jedálniček aj bez kalorických tabuliek. Zdravý tanier by mal obsahovať vyvážený pomer všetkých makroživín, ale aj mikrožívín a vlákniny. Kalorické tabuľky však taktiež netreba úplne odsudzovať a pre veľké množstvo ľudí vedia byť skvelým nástrojom ako mať lepší prehľad o svojom kalorickom príjme a o rozložení makroživín,“ prezradil nám certifikovaný výživový poradca Martin Masár.

Zdravé jedlo
zdroj: Unsplash/Dan Gold

Podľa fitness trénera Tomáša Pošvanca je veľmi dôležitá aj kvalita stravovania. Ak si vyberieš kvalitné potraviny bez éčok a cukrov, môže to mať vplyv na celkový metabolizmus.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieFitness