Motivačné citáty hovoria jasne: treba makať, aby sa dostavili výsledky. Mnoho z nás si to potom pretransformuje tak, že treba cvičiť čo najviac a najtvrdšie, aby sme mali čo najlepšie výsledky za čo najkratšiu dobu. Nie je to však celkom tak. Ak by si si možno niekedy všímala v posilňovni ľudí, ktorí tam denne strávia dve hodiny pri kardio strojoch alebo aj pri cvičení s váhami, nemali by lepšiu postavu ako tí, ktorí tam chodia len každý druhý deň.

Svaly totiž potrebujú regeneráciu. A na dve hodiny kardia si telo tiež postupne zvykne a jednoducho kilá nepôjdu z váhy dole. Pri kardiu a strate váhy stačí začať „klamať“ svoje telo takzvaným cheat dayom alebo cheat mealom, o ktorom som už článok písala a nájdeš tam viac aj o tom, prečo po dni „prežierania sa“ nepriberieš, ale práve naopak. Ako je to však pri cvičení s váhami?

stocksy.com

Jednoducho. Na to, aby sa tvoje svaly zregenerovali potrebujú najmenej 48 hodín. Neznamená to ale, že teraz nemôžeš do posilňovne chodiť každý deň, ak je to skutočne tvoja záľuba a máš tam kamarátov. Stačí si rozdeliť svoje tréningy podľa svalových partii a rovnakú partiu cvičiť napríklad každý druhý deň. Ja mám medzi mojimi dvoma „leg days“ až dva dni. Nohy cvičím v utorok a v piatok, čo mi však nebráni trénovať aj v ostatné dni v týždni.

Svalom musíš dopriať oddych, a samozrejme, poriadne ich nakŕmiť. Ak by som to mala zhrnúť do jednej vety, funguje to asi takým spôsobom, že si zničíš svaly cez deň v posilňovni, naješ sa a dobre sa vyspíš. Určite vieš, že v spánku je regenerácia najlepšia. Svaly však potrebujú ďalšie a ďalšie hodiny na to, aby si ich opäť mohla v posilňovni ničiť. A opakovať celý proces: ničiť, kŕmiť a regenerovať.

stocksy.com

Veľa dievčat si myslí, že keď bude každý deň cvičiť v posilňovni nohy, zadok im porastie ako z vody. Lenže kedy, keď nemá čas na regeneráciu? Jednoducho povedané, všetkého veľa škodí. A tak je to aj pri tréningu. Hoci si „logicky“ myslíme, že čím viac budeme makať, tým budú výsledky lepšie, takto to pri tréningoch nefunguje.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

Je na mieste povedať, že menej je viac, a preto si namiesto bezhlavého makania v posilňovni radšej vypracuj racionálny tréningový plán. Ak si s tým nevieš dať rady, určite aj vo svojom okolí nájdeš šikovného trénera/trénerku, ktorí ti určite pomôžu.  🙂

Komentáre