Unsplash/Andreea Boncota

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak pravidelne cvičíš, s najväčšou pravdepodobnosťou ťa neodradia ani vyššie letné teploty. Pri aktívnom pohybe počas horúčav však platia určité zásady a odporúčania, ktoré by si nemala podceňovať. Inak by sa mohlo stať, že by si si zbytočne ublížila a ohrozila svoje zdravie. 

Máme pre teba niekoľko tipov, vďaka ktorým bude cvičenie aj v teple o čosi znesiteľnejšie. Niekedy je však lepšie ubrať trochu z tempa a zbytočne sa nepresiľovať. Je dôležité počúvať svoje telo, ktoré ti povie, kedy má toho dosť. Nič sa nestane, ak jeden deň tréningu vynecháš. Radšej dbaj na svoje zdravie.

Výber vhodného času

V čase najsilnejšieho slnka by sme sa nemali zdržiavať vonku a už vôbec nie vykonávať väčšie a náročnejšie aktivity. Aby bolo cvičenie aspoň trochu príjemné, je lepšie trénovať skoro ráno alebo neskoro večer, keď už nie je také veľké teplo. Ak sa bojíš, že by si nestíhala, môžeš si to rozdeliť, že niečo urobíš ráno a niečo až večer po práci.

Výhodou je, že vonku je svetlo už naozaj skoro ráno, takže sa nemusíš obávať privstať si. Svieži ranný vzduch ťa zároveň preberie a dodá ti potrebnú energiu do dňa.

zdroj: Pixabay/silviarita

Hľadaj tieň, nezabudni na SPF

Ak to je možné, radšej hľadaj miesta na cvičenie v tieni. Ideálne je ísť do lesa a na lesnej cestičke si pokojne môžeš dať strečing aj nejaké ďalšie cviky. Nezabúdaj na opaľovací krém, ktorý ťa ochráni pred slnkom. Aj keď sa budeš potiť, je lepšie tú ochranu mať. To isté platí aj o pokrývke hlavy. Šiltovka alebo šatka ťa ochránia pred priamym slnkom.

Pitný režim na prvom mieste

Najdôležitejšie zo všetkého je dodržiavanie pravidelného pitného režimu. Keď sa potíš, strácaš aj potrebné tekutiny. Nepi až vtedy, keď pociťuješ smäd, ale priebežne. Taktiež nie je dobré vypiť celú fľašu vody naraz. Napi sa pred samotným tréningom a dopĺňaj tekutiny aj počas neho.

Najlepšia je čistá voda bez bubliniek, prípadne ochutená citrónom. Môžeš tiež piť izotonické a hypertonické nápoje, ktoré dodajú tvojmu organizmu minerály a látky, ktoré sa cez pot vyplavili von. Nepi veľmi ľadovú vodu, tvoje telo by mohlo zažiť šok.

Vhodné oblečenie

Tiež máš pocit, že by si najradšej cvičila nahá? Ak trénuješ doma, pokojne si nechaj len športovú podprsenku a nohavičky. Ak športuješ inde, siahni po ľahkých a priedušných šortkách. Obtiahnuté legíny nie sú najlepšou voľbou. Tričko by tiež malo byť z príjemného materiálu, ktorý bude odvádzať pot.

Vyberaj si skôr svetlejšie farby oblečenia. Zabudni na čiernu, ktorá priťahuje ešte viac slnka a bolo by ti teplejšie.

Vsaď na plávanie

Cez leto je ideálne osviežiť sa vo vode. Do svojho športového programu preto pokojne zaraď bazén a plávanie. Niektoré kúpaliská alebo plavárne otvárajú skoro ráno pre plavcov, až neskôr sprístupnia areál pre bežných návštevníkov. Pár dĺžok v bazéne ťa dobre osvieži a ide tiež o efektívne cvičenie na spaľovanie kalórií. Spojíš tak príjemné s užitočným.

Sleduj varovné signály

Ako sme spomínali, počúvaj svoje telo a nechoď za hranicu svojich síl. Akonáhle pocítiš slabosť, malátnosť, začne sa ti krútiť hlava a nebudeš vedieť lapiť dych, stiahni sa do tieňa a čo najskôr doplň tekutiny. Na ochladenie je dobré pustiť si studenú vodu na zápästia, čo ťa trochu ochladí.

Pozor na fitko

Veľa ľudí uprednostňuje počas leta fitko, no ani to sa nezaobíde bez nevýhod. Vo fitness centrách býva pustená klimatizácia, ktorá ťa môže prefúknuť a prechladneš. Nehovoriac o tom, že keď z vychladeného priestoru vyjdeš von do toho tepla, ten prechod ti dá „facku“ a svojmu organizmu spôsobíš nepekný šok.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness