Módny, tanečný a životný štýl v jednom, ktorý som si zamilovala a verím, že si ho zamiluješ tiež!

Ako prvá ho komerčne preslávila sama Madonna vo svojom klipe k rovnomennému songu – VOGUE z roku 1990. Avšak Vogue tu bolo dávnejšie pred tým. Jeho prvé kroky začali v najľudnatejšom meste Ameriky – v štýlovom New Yorku v 80 rokoch minulého storočia.

A o čo ide? Vogue predsa len čerpá z módneho, krásneho, dokonalého sveta. Inšpiráciou sú totiž modelky, speváčky a idoly, ktoré udávali trendy. Tým sa mnohí chceli verne podobať a začali napodobňovať ich pózy, chôdzu, výraz. A toto všetko roztancovali.

Základom sú pevné silové lineárne pohyby rúk a veľmi výrazná štylizácia. Často sa pracuje s tzv. boxami, teda imaginárnymi škatuľami a pridávajú sa rôzne extrémne pózy tela. Vogue sa delí na ďalšie podštýly. Tými hlavnými sú štyri a to: Run Way, Old Way, New Way a Vogue Femme.

2e46abf754bbf15ee278a071371670d9

zdroj: ailurophelle.com

Run Way – v tejto kategórii sa netancuje. Ide skôr o prezentáciu, o dokonalú chôdzu, o to kto je viac sexi, kto vyzerá lepšie, o výraznejšiu tvár, vyrysovanejšie telo a pútavejší kostým.

sleduj_youtube_kanal_odzadu_sk

Old Way – oficiálne prvý tanečný štýl Vogue. Pôvodne vznikol vo väzení, kde nebolo väzňom dovolené fyzicky súperiť, preto medzi sebou súťažili tancom a zaujímavými pózami. Využíva spomínané pózy, gymnastické prvky, silové ruky formujúce tvary a línie. Tomuto štýlu vládne predovšetkým disco hudba.

maxresdefault

zdroj: youtube.com

New Way – vyvinul sa z Old Way, pohyby sú však rýchlejšie a dominantnejšie. Zmena nastáva aj v hudbe – tancuje sa na house. Gymnastické prvky, šokujúce pózy, nadmerné efekty avšak stále ladné línie, elegantnosť a sofistikovanosť je – New Way.

fgd

foto: odzadu.sk

Vogue Femme – rovnako sa odvodil od Old way. Je najviac ženský, najviac populárny a nepodobá sa ani jednému štýlu predtým. Inšpiráciu čerpá z baletu, jazzu či moderného tanca. Má dve odlišné tváre – môže byť jemný a ženský, alebo extrémne rýchly, akrobatický a dychberúci. Zahŕňa niekoľko elementov a preto si v tomto štýle nájde každá z nás niečo. Má 5 základných prvkov: hands performance, duckwalk, catwalk, spin (otočka) a dip (typický pohyb na zemi). Stopy výrazného, tanečného štýlu môžeš vidieť v mnohých hudobných videoklipoch aj dnes.

Tak čo, naladila som ťa? Ak sa chceš na chvíľu cítiť zvodne, ako napríklad kráska z Barbadosu – Rihanna, príď do Riverpark Dance School v Bratislave, kde sa VOGUE FEMME vyučuje každú nedeľu o 19:00. 

A ako taká tanečná hodina Vogue Femme vyzerá? Tu je krátka ukážka z Riverpark Dance School s lektorkou Monikou!

 

Komentáre