Je za rozchodom túžba spoznať niečo nové? Chceme odísť od niečoho, čo zjavne fungovalo kvôli tomu, že sa bojíme, že neskôr už nebude šanca vyskúšať niečo nové? A čo tie povestné tri slová „dajme si pauzu”, naozaj znamenajú, že si dáme len pauzu?

Poznáš to. Posledné dni sa zdal nejaký divný. Na otázku či sa niečo deje, odpovedal že nič. Tebe to aj tak nedalo, snažila si sa analyzovať či si v poslednej dobe nespravila niečo, kvôli čomu by bol nahnevaný. Po pár dňoch „pílenia uší”, že ty vieš, že sa predsa len niečo deje zo seba „vykoktal”, že by ste si mali dať pauzu. Ale čo to znamená? Že budete týždeň odlúčení a potom sa k sebe vrátite? Alebo sa rozídete na mesiac či pol roka? Alebo to znamená, že už spolu nebudete až do konca života?

Keď ti povie, že si máte dať „len pauzu“

Asi ťa sklamem, ale vo väčšine prípadov ide len o frázu, ktorá nemá vyznieť kruto, ktorá nemá uraziť, nahnevať a ponížiť toho druhého. Väčšinou sa za ňou skrýva definitívny rozchod. Ťažko sa hľadajú správne slová vo chvíli, keď sa človek potrebuje odlúčiť a pritom nezraniť niekoho, na kom mu záležalo. Nevravím, že to tak je vo všetkých prípadoch. Niekedy ide naozaj len o otázku pár dní a potom sa dvojica k sebe vráti. Ale radšej si nerob klamlivé ilúzie. Veď predsa, aj keby sa k tebe po určitom čase vrátil, môžeš snáď dôverovať človeku, o ktorom ani len netušíš čo a s kým posledné dni robil. Komu chýbalo, že si nemohol užiť s nejakou inou ženou? Komu bol pocit slobody dôležitejší ako vzťah s tebou? Naozaj chceš s takýmto človekom stráviť zvyšok života?

Rozchádzame sa z rôznych dôvodov

Je ich tak veľa, že by som ich ani len nedokázala na prstoch oboch rúk sčítať. Rozchod nemusí hneď znamenať, že ťa dotyčný vymenil za inú známosť alebo že si nebola preňho dostatočne dôležitá. Niekedy si za to môžeme samy, aj keď si to nerady priznávame. Možno ho len prestalo baviť stále počúvať tvoje náreky a zmeny nálad. Možno sa pri tebe cítil určitým spôsobom stiesnený a potreboval voľnosť. Možno vedel od začiatku, že by to nefungovalo, ale dával tomu šancu až do okamihu, kým zistil, že už ubehlo dosť času na to, aby sa z niečoho nefungujúceho stalo niečo fungujúce. Aj keď ty si to možno nevidela. Alebo skôr nechcela vidieť. Veď zamilovaný človek vidí svet tak trochu inak.

Ale nezúfaj. Aj keď sa po rozchode cítiš smutná a nešťastná, je to len dočasný stav. Raz príde niekto, kto dá tvojmu životu nový zmysel. A nie je to len fráza, on naozaj príde. Len to chce čas.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.