Žena pije víno

Ruku na srdce, víno si doprajeme niekedy častejšie, než by sa možno odporúčalo, prípadne väčšie množstvo než len jeden pohárik. Červené, biele či ružové, na tom vôbec nezáleží. Vieš o tomto lahodnom nápoji naozaj všetko?

Pripravili sme si pre teba vínny kvíz, v ktorom otestuješ, či naozaj vieš, čo vlastne piješ. Niektoré otázky ťa poriadne prekvapia.

Ako sa volá chorobný strach z vína?

Správne! Nesprávne!

Veru tak, niektorí ľudia majú paniku už len z toho, že si predstavia fľašu vína. Rovnako sa boja rozliateho vína alebo toho, že by ho museli piť.

V ktorej krajine sa vyprodukuje najviac vína na celom svete?

Biele víno Pexels/Valeria Boltneva
Správne! Nesprávne!

Víťazom sa stáva právom Taliansko, v ktorom nájdeš viacero vinohradníckych oblastí. Španielsko a Francúzsko sú na tom takmer rovnako.

Ktoré víno obsahuje viac antioxidantov?

Správne! Nesprávne!

Červené víno obsahuje predovšetkým polyfenoly, ktoré tvoria hlavnú skupinu antioxidantov. Preto sa hovorí, že pohár červeného vína môže mať blahodarné účinky na organizmus.

Koľko kalórií má deci bieleho vína?

Správne! Nesprávne!

Záleží od typu, aké piješ. Najmenej má, samozrejme, biele suché. Polosladké alebo sladké varianty majú trochu viac. Červené je na tom podobne, v priemere má okolo 80 kalórií.

Ako znie známe latinské príslovie "Vo víne je pravda"?

Správne! Nesprávne!

Kto bol Dom Pérignon, po ktorom je dnes pomenované šampanské?

Správne! Nesprávne!

Celým menom Dom Pierre Pérignon, žil v rokoch 1638 až 1715. Pri výrobe aplikoval viacero princípov a postupov, ktoré sa používajú až dodnes.

Na aký druh vína sa zväčša používajú väčšie a širšie poháre?

Pohár na víno Pexels/Pixabay
Správne! Nesprávne!

V takomto pohári sa lepšie prejaví výrazná chuť a vôňa.

Čo všetko vieš o víne? Niektoré otázky ťa možno riadne prekvapia
VÍNO NIE JE NIČ PRE TEBA.
Vo víne sa veľmi nevyznáš, takže to vyzerá tak, že nepatrí k tvojim obľúbeným nápojom. To ale vôbec nevadí, aspoň si sa dozvedela niečo nové.
ZLATÁ STREDNÁ CESTA.
Niečo o víne vieš, ale pri niektorých otázkach si sa nechala trochu nachytať. Nevadí, aspoň si sa naučila niečo nové. Ktoré víno piješ radšej?
VÍNO JE TVOJ OBĽÚBENÝ NÁPOJ.
Skvelá práca! O víne toho vieš naozaj veľa a dokonca aj zaujímavosti, ktoré iní ľudia neovládajú. Aký druh máš najradšej?

Ak si tento kvíz úspešne dokončila, môžeš si urobiť aj ten o potravinách, ktorý sme pre teba pripravili nedávno. Dozvieš sa v ňom množstvo zaujímavostí.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieKvízy