Správna dáma sedí slušne, s prekríženými nohami. Tak nás to učí etiketa, ale je to skutočne vhodné aj pre naše zdravie? 

 

Sedenie s „nohou cez nohu“ je často spájané s kŕčovými žilami, čo je naozajstný postrach krásy. Avšak ak sa ich bojíte, podľa výskumov by ste sa viac mali starať o dostatočný pohyb, ako o spôsob sedenia. Noha cez nohu vám možno na chvíľku zhorší krvný obeh, ale akonáhle si sadnete do bežnej polohy, krvný obeh sa naspäť rozprúdi, takže dôsledky sú len krátkodobého charakteru.

Na sedenie „na dámu“ by si mali dávať pozor iba ľudia s vysokým krvným tlakom, nakoľko tento typ sedenia zvyšuje tlak na cievy, čo môže zhoršiť váš stav. Avšak aj tu je efekt krátkodobý – akonáhle vrátite nohy do základnej polohy, normalizuje sa aj krvný tlak.

A čo s tŕpnutím nôh, nemá to nejaký negatívny účinok? 

Ak máte na mysli poškodenie nervov, nemusíte sa taktiež obávať. Sedením s nohou cez nohu vyvíjate tlak hlavne na fibulárne nervy, ak však takto nebudete sedieť celý deň, alebo dlhé hodiny (čo pochybujeme), neriskujete nič vážne. Maximálne dočasné znecitlivenie nôh a neobľúbené „mravce“.

Ale predsa to spôsobuje niečo zlé…

Takéto sedenie má negatívny vplyv na správne držanie tela, ktoré má zodpovednosť za niektoré dôležité funkcie organizmu – ako napríklad vývoj svalstva, alebo aj trávenie.

Výsledok

Sedenie s prekríženými nohami ťa nezabije, avšak dbaj na pravidelné prestávky na rozprúdenie krvného obehu, ako aj na dostatočný pohyb vo svojom voľnom čase.

 

/zdroj: womenshealthmag.com, obrázok: pixabay.com/