Ale život ide ďalej, však? A začneš spoznávať niekoho iného, vstupuješ do ďalšieho vzťahu. Ale tentokrát si iná. Múdrejšia, skúsenejšia a sľúbiš si, že v tomto vzťahu neurobíš tú chybu ako v minulom. Že sa budeš o vzťah starať a nenecháš ho upadnúť pri prvej kríze.

Možno si takto prejdeš mnohými vzťahmi. Každý človek ťa môže niečo naučiť a ver, že to tak je. A v každom ďalšom vzťahu urobíš niečo inak. Inak ako v tých predchádzajúcich. Možno sa jedného dňa zobudíš a povieš si, že si šťastná, že už máš vzťah, po akom si túžila a to len vďaka tomu, že si sa už o SEBE a láske naučila mnoho. A samozrejme aj tvoji bývalí partneri.

Či už to bol najlepší kamarát, ignorant, žiarlivec. Každý ťa už bude nejak ovplyvňovať do konca života.

3. Ako nás bývalí partneri ovplyvňujú?

Sú to práve tie zmeny v tvojej mysli, v tvojom správaní. Je to akési dospievanie, akési učenie. Ty sama si vyberáš, čo chceš vo svojom živote zažiť a čo už nikdy viac. A riadiš sa podľa svojich skúseností a podľa svojich spomienok. Dám ti pár príkladov.

 • Navštevuješ rada miesta, kde ste spolu chodievali a kde ste zažili niečo pekné.
 • Spomenieš si na bývalého, keď zahrá nejaká jeho obľúbená pieseň.
 • Robíš vo svojom živote rozhodnutia na základe toho, čo ti možno kedysi poradil.
 • Občas sa zamýšľaš nad tým, že čo by asi povedal, keby vidí, ako žiješ svoj život teraz.
 • Spôsob jedenia určitého jedla, spôsob chôdze, pokračovanie v spoločných koníčkoch (aj keď už každý sám).

To sú príklady, kedy ťa bývalý vzťah ovplyvňuje v dobrom slova zmysle.

Berieš to ako niečo s čím si vnútorne zmierená a za čo si vďačná. Ak ti príde na um nejaká spomienka alebo myšlienka, je to skôr ako nostalgia a ty sa usmievaš.

Ale môžu ťa ovplyvňovať aj v tom negatívnom slova zmysle. Možno preto, že ste sa rozišli v zlom alebo ti nejak ublížil, alebo ty jemu, a podobne. Alebo skrátka niektoré spomienky na váš minulý vzťah ťa nejakým spôsobom bolia, napríklad:

 • Totálne sa uzavrieš pred ľuďmi, vzťahmi a niekedy aj sama pred sebou. Trestáš tým buď jeho alebo seba.
 • Vyhýbaš sa uliciam, kde by si na neho mohla naraziť.
 • Si extrémne opatrná pri výbere ďalšieho partnera.
 • Užívaš si veci, ktoré ti bývalý kedysi zakazoval. A to z akejsi iluzórnej radosti, z toho, že mu to ubližuje. (Ale väčšinou o tom ani nevie, lebo si s ním pretrhla všetky kontakty, tak trucuješ sama).
 • V ďalšom vzťahu sa buď podriaďuješ partnerovi, len aby bol váš vzťah spokojný a šťastný ALEBO sa v budúcom vzťahu nedáš nijak obmedzovať a budeš si búchať po stole.
 • Vyhýbaš sa správaniu, ktoré štvalo tvojho bývalého, aj keď tvojmu súčasnému partnerovi by sa páčilo alebo by mu to nevadilo, čo sa však bez komunikácie nedozvieš.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating