Už si si zažila nejaké tie vzťahy. Už máš niečo za sebou. Či je to prvá láska, zrada, sklamanie, nevera, nekompatibilita, … Niektoré vzťahy jednoducho skončili. Skončili v minulosti. Ale v tebe niečo z nich zostalo, či sa ti to páči alebo nie.

A tvoje skúsenosti, ktoré si v akomkoľvek vzťahu nadobudla, ťa budú ovplyvňovať a sprevádzať ďalším tvojím životom. Otázka znie: Ako naložiť s tým, čo o sebe a o druhých vieš? Ako sa zachovať nabudúce? Ako už viac nikomu neublížiť? Ako už viac nedovoliť, aby niekto ublížil tebe? 

Či chceš alebo nie, je to tak. Každý, koho v živote stretneš, v tebe zanechá svoju stopu, a na oplátku, si od teba niečo vezme. Nech si už mala niekoľko vzťahov, nosíš si v sebe kúsok z každého. Bez ohľadu na to, či si sa s niekým rozišla v dobrom alebo v zlom. Či ste si navzájom ublížili, či bol ten daný človek dobrý alebo zlý.

Nosíš si v sebe kúsok z každého!

1. Fázy vzťahov

Spoznávanie – to je tá fáza bud(uj)úceho vzťahu, kedy ešte nevieš, že toto bude človek, ktorý bude jedného dňa pre teba najdôležitejším na svete, aj keď niekde vo svojom vnútri v to dúfaš. Chodíte spolu von, píšete si, odhaľujete si intímne stránky vašich duší. Jednoducho sa spoznávate, až raz začnete cítiť niečo viac. Je to tá najkrajšia, najromantickejšia fáza.

Prvá pusa – áno, aj prvú pusu považujem za fázu vzťahu. Niekedy sa dá naplánovať, no niekedy vznikne sama zo situácie. Je to akýsi „vstup“ do vzťahu.

Ružové okuliare – všetko je jednoducho krásne. Motýle v bruchu, každý bozk chutí a veríš, že nikdy neomrzí. Spoznávate sa ešte viac, všímaš si partnerove gestá, čo má rád a čo neznáša. Spoznávate spolu svet, kráčate po svojej spoločnej ceste. Chcete byť spolu každú možnú minútu.

Všednosť – už poznáte svoje silné aj slabé stránky. Viete o sebe všetky tajomstvá, strachy, démonov toho druhého, ciele, koníčky, plány do budúcnosti. Každý deň ste spolu, milujete sa. Ale motýle sa niekam vytratili, zažívate spolu všetky problémy, riešite úplne bežné veci o práci, škole, domácnosti. Všetko ide akosi automaticky. Ale čo ak sa ti už zdá, že každý deň je úplne rovnaký? Spomienky na ružový začiatok vybledli, už ťa toľko nenadchnú …

Stereotyp – je to úplne normálne, že vzťah jedného dňa zovšednie a ty si si toho vedomá. Ale aj tak už máš pocit, akoby ti niečo chýbalo. Vášeň, chuť robiť nové veci, učiť sa, spoznávať ľudí, študovať, cestovať, čokoľvek. Vo vzťahu sa objavia problémy, avšak ak aspoň jedna strana nemá záujem ich ďalej riešiť, vzťah príde do krachu.

Krízy – každý vzťah nimi prechádza. Je len na ľuďoch a sile ich lásky, či ich spoločne prekonajú alebo budú dôvodom pre ukončenie vzťahu. Každý vzťah a jedinec v ňom je veľmi individuálny. Rovnako ako aj každý problém. Každý to má inak. Vzťah môže prejsť aj dvadsiatimi krízami. Ak ich partneri spolu zvládnu prekonať môžu si gratulovať k úspešnému vzťahu.

Lebo nie je to len o chvíľach, kedy je všetko ružové a skvelé, ale hlavne o chvíľach, kedy je to náročné a o tom byť spolu nech sa deje čokoľvek. Ale niektoré vzťahy končia po prvej kríze. Dôvodov môže byť veľa, buď odíde láska, niekto spraví neospravedlniteľnú chybu alebo jednoducho dvaja zistia, že si nie sú súdení.

Rozchod – tak to je najťažšia fáza vzťahu. Už ste si niečo zažili a zrazu je to všetko preč. Čím dlhší vzťah ste spolu mali, tým viac je bolestnejším. Ale kvôli individuálnym dôvodom sa to už jednoducho nedá držať a dvaja sa musia rozísť.

Tieto fázy ber iba ako náčrt. To, čo chcem povedať, má podstatu niekde inde.

2. Uplatňovanie skúseností v ďalšom vzťahu a živote

Rozchody každopádne bolia. Odídeš zo vzťahu so spomienkami, s vedomosťami o tom druhom, o jeho slabinách a silných stránkach. O tom, čo mu ubližovalo a čo mu robilo radosť.

Ale život ide ďalej, však? A začneš spoznávať niekoho iného, vstupuješ do ďalšieho vzťahu. Ale tentokrát si iná. Múdrejšia, skúsenejšia a sľúbiš si, že v tomto vzťahu neurobíš tú chybu ako v minulom. Že sa budeš o vzťah starať a nenecháš ho upadnúť pri prvej kríze.

Možno si takto prejdeš mnohými vzťahmi. Každý človek ťa môže niečo naučiť a ver, že to tak je. A v každom ďalšom vzťahu urobíš niečo inak. Inak ako v tých predchádzajúcich. A možno sa jedného dňa zobudíš a povieš si, že si šťastná, že už máš vzťah, po akom si túžila a to len vďaka tomu, že si sa už o SEBE a láske naučila mnoho. A samozrejme aj o svojich partneroch.

Či už to bol najlepší kamarát, ignorant, žiarlivec. Každý ťa už bude nejak ovplyvňovať do konca života.

3. Ako nás bývalí partneri ovplyvňujú?

Sú to práve tie zmeny v tvojej mysli, v tvojom správaní. Je to akési dospievanie, akési učenie. Ty sama si vyberáš, čo chceš vo svojom živote zažiť a čo už nikdy viac. A riadiš sa podľa svojich skúseností a podľa svojich spomienok. Dám ti pár príkladov.

 • Navštevuješ rada miesta, kde ste spolu chodievali a kde ste zažili niečo pekné.
 • Spomenieš si na bývalého, keď zahrá nejaká jeho obľúbená pieseň.
 • Robíš vo svojom živote rozhodnutia na základe toho, čo ti možno kedysi poradil.
 • Občas sa zamýšľaš nad tým, že čo by asi povedal, keby vidí, ako žiješ svoj život teraz.
 • Spôsob jedenia určitého jedla, spôsob chôdze, pokračovanie v spoločných koníčkoch (aj keď už každý sám).

To sú príklady, kedy ťa bývalý vzťah ovplyvňuje v dobrom slova zmysle. Berieš to ako niečo s čím si vnútorne zmierená a za čo si vďačná. Ak ti príde na um nejaká spomienka alebo myšlienka, je to skôr ako nostalgia a ty sa usmievaš.

Ale môžu ťa ovplyvňovať aj v tom negatívnom slova zmysle. Možno preto, že ste sa rozišli v zlom alebo ti nejak ublížil, alebo ty jemu, a podobne. Alebo skrátka niektoré spomienky na váš minulý vzťah ťa nejakým spôsobom bolia, napríklad:

 • Totálne sa uzavrieš pred ľuďmi, vzťahmi a niekedy aj sama pred sebou. Trestáš tým buď jeho alebo seba.
 • Vyhýbaš sa uliciam, kde by si na neho mohla naraziť.
 • Si extrémne opatrná pri výbere ďalšieho partnera.
 • Užívaš si veci, ktoré ti bývalý kedysi zakazoval. A to z akejsi iluzórnej radosti, z toho, že mu to ubližuje. (Ale väčšinou o tom ani nevie, lebo si s ním pretrhla všetky kontakty, tak trucuješ sama).
 • V ďalšom vzťahu sa buď podriaďuješ partnerovi, len aby bol váš vzťah spokojný a šťastný ALEBO sa v budúcom vzťahu nedáš nijak obmedzovať a budeš si búchať po stole.
 • Vyhýbaš sa správaniu, ktoré štvalo tvojho bývalého, aj keď tvojmu súčasnému partnerovi by sa páčilo alebo by mu to nevadilo, čo sa však bez komunikácie nedozvieš.

4. Čo si teda brať z minulých vzťahov?

Moja odpoveď na túto otázku?

Z každého vzťahu si zober VŠETKO, čo ti dal aj čo ti vzal. Či to bolo dobré alebo zlé. Zo svojich chýb sa pouč a nabudúce urob všetko správnejšie. Správnejšie pre SEBA. Aj keď spomienky ti budú vravieť TO či ONO, jediné koho musíš v skutočnosti poslúchnuť si TY a tvoje SRDCE.

Netreba sa v minulosti nejak dlho zdržiavať. Netreba plakať, netreba sa cítiť ukrivdená, neľutovať. Pamätaj, že každý vzťah, či už bol vážny alebo iba kamarátsky, ti niečo môže zanechať. Sú to práve skúsenosti. S každým človekom si si zažila pekné veci ale aj tie bolestivé. Ale už sa to stáva súčasťou teba a tvojich budúcich rozhodnutí.

5. Čo som si z minulých vzťahov zobrala ja?

Nič neľutujem. Keby môžem vrátiť čas, urobila by som všetko tak isto, ako som to urobila. Som vďačná za všetko, čo som mohla zažiť. Vzala som si z každého to najlepšie, na každého myslím v tom najlepšom. Nikomu neprajem nič zlé. Učila som sa na svojich chybách aj na chybách mojich partnerov. Nemenila by som nič. Vďaka svojej minulosti som teraz presne taká, aká chcem byť. Jediné, čo som nespravila bolo, že som sa nikomu neospravedlnila, ale ani nepoďakovala. Robím to teda touto cestou. A ja verím, že je všetko tak, ako má byť.

Čo som si z minulosti nevzala? Výčitky svedomia, vinu ani krivdu. Premenila som to na skúsenosti a moju múdrosť. To isté radím aj tebe, drahá žena.

Neutápaj sa v minulosti. Nič nové ti aj tak nepovie. Čerpaj z nej len to, čo dokážeš vo svojom živote využiť. Využiť vo svoj prospech, pre svoje šťastie, pre budovanie zdravších vzťahov. Pre budovanie svojej vlastnej hodnoty a sebavedomia. Ber svoju minulosť ako súhrn kapitol. Každý vzťah je jedna kapitola. Nezáleží na tom, koľko kapitol máš. Záleží len na ich obsahu a o tom, aké z nich plynie ponaučenie. V každej kapitole si úplne iná osobnosť a do každého ďalšieho vzťahu prichádzaš opäť ako NOVÝ ČLOVEK.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.