Ak ťa láka vycestovať aj za hranice Slovenska, nemusíš ísť ani ďaleko, aby si mohla navštíviť krásne a originálne miesta. Od pondelka dokonca platia nové podmienky na hraniciach pri návrate na Slovensko, kedy vďaka viacerým výnimkám nemusíš absolvovať ani domácu karanténu. 

V našich predošlých článkoch sme ti dali niekoľko tipov na výlety po Maďarsku, ale odporučili sme ti aj miesta v Rakúsku. Tento raz sa pozrieme na našich ďalších susedov, ktorými je Poľsko. Táto krajina nie je len o veľkých trhoch, ktoré Slováci obľubujú. Nájdeš tu naozaj všetko, od historickej kultúry až po dych berúcu prírodu.

Ak sa chystáš do Poľska, týchto 10 miest rozhodne stojí za návštevu.

Osvienčim

Väčšina z nás navštívila Osvienčim počas stredoškolských výletov. Vtedy si však viac užívame to, že vypadneme zo školy, než by sme sa zamysleli nad tým, kde sa nachádzame. Z toho dôvodu pokojne navštív Osvienčim ešte raz. Pri prechádzaní koncentračným táborom si spomeň na príbehy ľudí, o ktorých si možno čítala aj v knihách.

Krakov

Krakov je druhé najväčšie poľské mesto a ponúka oveľa viac krás ako hlavné mesto Varšava. Nudiť sa tu nebudeš. Odporúčame prechádzku po hlavnom námestí (Rynek Glowny), Múzeum Oskara Schindlera, Wawelský hrad alebo Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Okrem toho v meste nájdeš viacero múzeí a známa je tiež Židovská štvrť (Kazimierz).

Soľná baňa Wieliczka

Neďaleko od Krakova narazíš na unikátnu soľnú baňu, ktorá je podobná jaskyniam. Nezabudni dýchať poriadne zhlboka, pretože vzduch a účinky soli sú priaznivé na dýchaciu sústavu. Priprav sa na dobrú prechádzku dlhú približne 3,5 kilometra, pričom ťa čaká viac ako 800 schodov. Za návštevu to ale rozhodne stojí.

Energylandia (Zator)

Ak máš rada adrenalínové zážitky, zábavný park Energylandia musíš navštíviť. Nájdeš tam desiatky najrôznejších atrakcií od jednoduchších až po Hyperion, kde ťa čaká 80-metrový spád a pôjdeš rýchlosťou cca 140 km/h. Táto atrakcia naozaj nie je vhodná pre všetkých. Keď to však zvládneš, povieš si, že ťa už nič viac neprekvapí.

Hrad Malbork

Ide o najväčší hradný komplex nielen v Poľsku, ale celej Európe. Výnimočný je aj tým, že je postavený z červenej tehly, vďaka čomu získal hrad netradičný vzhľad. V Poľsku nájdeš viacero zaujímavých hradov a zámkov, ale tento ťa očarí hneď na prvý pohľad.

Zakopané

Hneď za slovenskými hranicami môžeš navštíviť mesto Zakopané, v ktorom sa nachádza aj veľká časť Tatranského národného parku. Nájdeš tu množstvo múzeí, galérií a kostolov. Toto mesto však má svoje najväčšie čaro počas zimy, keď je pod snehovou prikrývkou.

Krivý les

V západnom Poľsku blízko nemeckých hraníc môžeš natrafiť na unikátny les, ktorý je príznačný svojimi krivými stromami, pripomínajúcimi písmeno J. Môžeš sa uniesť svojou fantáziou a premýšľať nad tým, ako tieto stromy asi vznikli.

Gdansk

Gdansk patrí k najkrajším mestám a zároveň je aj prímorským mestom. Aj keď je Chorvátsko pre slovenských turistov lákavejšie, niekedy môžeš navštíviť aj Baltské more. Mesto ťa očarí aj svojou históriou a pamiatkami.

Ostrov Usedom (Uznojem)

Na hranici Poľska a Nemecka natrafíš na ostrov Uznojem, ktorý patrí obidvom štátom. Budeš prekvapená, aké krásne pieskové pláže a rozvinutý cestovný ruch na tomto mieste nájdeš. Ani nebudeš mať pocit, že sa nachádzaš na severe.

Slowinský národný park

Na pobreží Baltského mora sa rozprestiera aj unikátny Slowinský národný park, ktorý je charakteristický svojimi piesočnými dunami. Okrem toho tu nájdeš množstvo druhov najrôznejších rastlín a živočíchov.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.