Unsplash/Genessa Panainte

Štedrý deň je za nami. Ubehol ako voda a z teba konečne opadol všetok ten predvianočný stres. Každá z nás je iná a toto obdobie prežíva taktiež rôzne – po svojom. Kým tvoja kamoška s dvomi deťmi vnímala adventný čas bez najmenších problémov, ty, ktorá si navyše bezdetná, si sa s ním popasovala statočne. 

Oplatí sa byť vôbec počas predsviatočného obdobia v strese, či v nepokoji? Túto otázku si kladieš o to viac práve v dnešný deň, kedy je všade tak neskutočné ticho a pokoj. Práve tieto momenty nútia mnohé z nás zamýšľať sa nad touto skutočnosťou.

Sú tu Vianoce, na ktoré si sa tak veľmi tešila a zrazu sa v tvojom vnútri ozývajú akési výčitky svedomia. Premýšľaš nad tým, či bol tvoj boj s predsviatočným obdobím na mieste. Áno, je úplne prirodzené chystať sa na najkrajšie sviatky roka vo všetkom, čo k tomu patrí. No dnes si uvedomuješ o to viac, že toto obdobie si si totižto vôbec neužila tak ako si si to priala. Cítiš sa akosi zvláštne, ba priam miestami až úzkostlivo a v televízii ide navyše film s dokonalou rodinno-vianočnou atmosférou.

Je možné, že aj ten ti istým spôsobom dopomohol k tomu, že sa cítiš depresívne. Máš však ešte stále svojich najbližších ako rodičov, či súrodencov. O to viac si preto užívaj tieto vianočné chvíle práve s nimi, pretože raz príde ten čas, kedy budeš tento vianočný čas tráviť úplne inak a zároveň si možno v kútiku duše priať, aby si mala viac času pre seba a ostatných, ako napríklad dnes.

My, ľudia, sme zvláštni. Ak máme jedno, chceme to druhé, a keď máme to druhé, radi by sme vrátili späť to, čo bolo predtým. Pozri sa na situáciu svojej kamošky, ktorú sme ti spomenuli hneď na začiatku. Je pravda, že predvianočné obdobie si užívala inak ako ty. Istým spôsobom si jej občas aj závidela, no zároveň si nedokázala pochopiť to, prečo isté veci vníma inak ako ty.

Je na mieste, uvedomiť si, že každá z nás je iná a každá berie isté situácie rozdielne. Jedno, čo ti však vieme povedať je to, že príde čas, kedy sa aj ty staneš mamou a založíš si rodinu. Môžeme ti tým zároveň garantovať, že aj veci, ktoré boli pre teba počas predvianočných chvíľ najdôležitejšie, budeš vnímať s jedným alebo dvomi deťmi úplne inak. Ty si však momentálne so svojimi blízkymi, na ktorých ti záleží viac ako na celom svete. Preto, zahoď úzkosť a užívaj si chvíle, ktoré ti budú možno o niekoľko rokov tak veľmi chýbať.

Toto je len jeden príklad. Vianoce môžu byť pre niektoré z nás občas depresívne z akýchkoľvek iných dôvodov. Môžu v nás dokonca vytvárať smútok, ktorý by za iných okolností v našom živote nemal miesto. Tak si teraz v pokoji sadni a užívaj si všetko, na čo si sa tak veľmi v predvianočnom období tešila. Či už je to prítomnosť rodičov, súrodencov, starých rodičov, frajera alebo kamarátky. Daruj im úsmev, lásku, pokoj, radosť, lebo o tom by mali byť Vianoce.

A nezabudni si budúcoročný predvianočný čas užiť tak, aby si naň mala spomienky navždy. Také,  ktoré ti nikdy nikto nevezme. 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife