Žena chce otehotnieť

Niektoré ženy otehotnejú hneď na prvýkrát, iné sa snažia aj dlhé mesiace či roky, no bez úspechu. Čo robiť, keď sa nedarí otehotnieť tebe a nechceš, aby si upadla do zúfalstva? Vedúci lekár Sanatória Helios Košice MUDr. Peter Hladký nám poskytol viacero užitočných rád, ktoré môžu pomôcť aj tebe.

V prvom rade si podľa jeho slov musíš objasniť, že rozhodnutie mať dieťa nie je len na tebe, ale ide o spoločné rozhodnutie oboch partnerov. Je dôležité, aby ste sa o tomto rozprávali a nevynechali ani zdravotný stav. Niektoré zdravotné problémy z detstva môžu v dospelosti ohroziť možnosť splodenia bábätka.

„Príčinu neplodnosti môže naznačiť u chlapa prekonanie operácie semenníkov v detstve, operácia pruhu, ťažkosti s močením, zápaly, alebo úrazy semenníkov, prípadne bolesti semenníkov.

U ženy ohrozujú plodnosť taktiež operácie v oblasti podbrušia, hlavne v oblasti vaječníkov, maternice, prípadne závažnejšie zápaly brušnej dutiny. Bolesti podbrušia, bolestivá menštruácia, bolesti pri pohlavnom styku, prípadne nepravidelná, silná, alebo slabá menštruácia, tiež naznačujú možné ochorenia ženských pohlavných orgánov,“ prezradil lekár na úvod.

Ako otehotnieť konzultácia
zdroj: Sanatórium Helios Košice

Pomôže sledovanie ovulácie

Ak ste ani jeden z vás nemali vyššie spomenuté ťažkosti a máš pravidelnú menštruáciu, na začiatok si môžeš začať sledovať, či prebieha ovulácia. „Tá sa prejavuje tvorbou číreho hlienu z pošvy približne 9. – 12. deň cyklu a pociťovaním tlaku, alebo pobolievania podbrušia v čase ovulácie, zvyčajne medzi 13. – 16. dňom cyklu.

Ovulácia sa dá overiť ovulačnými testami v tomto čase, alebo spoľahlivejšie vaginálnym ultrazvukovým vyšetrením ideálne 12. až 14. deň cyklu u gynekológa. Ideálne deň pred ovuláciou a dva dni po je najväčšia pravdepodobnosť na prirodzené oplodnenie uvoľneného vajíčka,“ prezradil MUDr. Peter Hladký.

Môžu pomôcť aj výživové doplnky?

Ak sa ti nedarí otehotnieť, môžeš najskôr siahnuť po výživových doplnkoch. Tie sú prvou možnosťou, ako zvýšiť pravdepodobnosť prirodzeného otehotnenia. U žien pomáhajú aj pri mierne narušenej funkcii vaječníkov. Podľa lekára môžu pomôcť prípravky s obsahom inozitolov. Z vitamínov a minerálov by si mala mať hlavne dostatočný prísun selénu, zinku, vitamínu C a vitamínu E.

Veľmi dôležitá je aj tvoja psychika a chyby, ktorých by si sa mala vyvarovať. Vieš, kedy by si mala vyhľadať odborníka?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Viac z kategórieLife