Ak je chlap pripravený na dieťa, svojím správaním ti to dá jasne (alebo aj trochu skryto) najavo. V súčasnosti sa však nájde čoraz viac párov, kde jeden z dvojice po deťoch netúži. Ak ich ten druhý chce, môže to viesť k hádkam a nemalým problémom vo vzťahu.

Keď sa povie, že jeden vo vzťahu nechce dieťa, väčšine automaticky napadne chlap. Je pravda, že práve chlapi sa snažia oddialiť vek, kedy sa stanú prvýkrát oteckom (česť výnimkám). Je však úplne normálne, ak má takéto pocity aj žena. Nie v každej sa ešte prebudili materinské city.

Nezáleží na tom, či si to ty alebo priateľ, kto ešte po deťoch netúži. Tento problém budete musieť tak či tak vyriešiť spoločne.

Komunikácia na prvom mieste

Bez komunikácie to v tomto prípade naozaj nepôjde. Musíte si vyjasniť, ako sa cítite. Povedzte si aj dôvody, pre ktoré chcete, a pre ktoré nechcete deti. Je dôležité, aby ste pochopili jeden druhého. Možno takýmto rozhovorom dospejete aj k veciam, ktoré ste zatiaľ jeden o druhom nevedeli.

Nebojte sa vyhľadať aj pomoc. Najskôr v podobe rodiny či priateľov, no pokojne aj partnerskú poradňu alebo psychológa. Keď sa navzájom otvoríte, budete môcť lepšie pochopiť a akceptovať rozhodnutie toho druhého.

Nikdy nerob nič za jeho chrbtom

Nikdy, ale naozaj nikdy neurob nič za partnerovým chrbtom. Platí to najmä v prípade, ak by si ty po bábätku túžila a on ešte nie. Nevysaď potajomky ochranu a nesnaž sa otehotnieť takýmto spôsobom. Existujú, samozrejme, prípady, kedy sa chlap napokon aj potešil a zmenil názor.

Oveľa častejšie sa však stretávame s prípadom, kedy to muž berie ako veľkú zradu. Ak ti nemôže dôverovať v takejto zásadnej veci, budete mať veľké problémy aj do budúcna. Veľmi často sa to končí aj rozchodom alebo zlým vzťahom partnera k dieťaťu.

Môže sa to v budúcnosti zmeniť?

Prvú otázku, ktorú by si si mala položiť, je tá, či sa to môže ešte zmeniť. To, že jeden z vás nechce deti, je len aktuálna záležitosť alebo si to nedokážete predstaviť vôbec? Dôvodov môže byť niekoľko. Napríklad práca, nedostatočné financie či nízky vek.

Môže sa stať, že počas rozhovoru prídete na to, že stačí ešte chvíľu počkať a budete mať v rodičovstve väčšiu istotu. Dôležité je netlačiť na pílu a snažiť sa o bábätko až vtedy, keď sú pripravení obaja.

Ostať spolu alebo sa rozísť?

Druhá a veľmi zásadná otázka je, čo bude s vaším vzťahom. Mali by ste ostať aj napriek tomu spolu alebo by ste sa mali rozísť? Spíš si PRE a PROTI pre každú z možností. Dokážeš akceptovať, že z teba nebude mama a budete si užívať život len vo dvojici? Alebo by si partnerovi toto rozhodnutie vyčítala celý život a mala by si pocit, že si nenaplnila svoj osud matky?

Vedela by si si predstaviť bábätko s niekým iným alebo toto je pre teba dokonalý muž, ktorého by si chcela za otca svojich detí? Sú to ťažké otázky, no musíš si ujasniť priority vo svojom živote. Ak chceš naozaj deti, ktoré sú ti prednejšie ako kariéra alebo čokoľvek iné, no tvoj partner to odmieta, možno sa budete musieť naozaj rozlúčiť.

Ak chceš deti len preto, lebo sa to patrí a mala by si ich mať, v tom prípade sa neunáhli. Dôležité je, aby si chcela deti z tých správnych dôvodov a spoločenské normy to určite nie sú. Nezabudni sa teda o všetkom poriadne porozprávať s partnerom a uvidíte, že prídete na nejaké riešenie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.