Photo by Mahkeo on Unsplash

Poznáš to. Si pohádaná so svojou polovičkou, ale uvedomuješ si, že je dôležité, aby sa to riešilo. Môže sa stať, že jeden z vás, prípadne aj obaja, nebudete mať najmenšiu chuť o tom diskutovať. Čo sa stane potom? Zahodíte to za hlavu a uvidíte, ako to pôjde ďalej. To však nie je správne. Nedostatok komunikácie medzi partnermi sa neskôr veľmi tvrdo prejaví. Diskutovali sme o tom so vzťahovým poradcom, autorom knižného bestselleru Ako ju pochopiť, Stanislavom Ličkom.

Ľudia ihneď odchádzajú

Nezhody. Konflikty. Krízy. Aj to patrí ku vzťahu. Dôležité je, aby ste sa o tom boli schopní porozprávať a riešiť to. V inom prípade to môže spôsobiť domýšľanie, nereálny obraz o realite a rôzne pocity. Môže to priam viesť k stroskotaniu celého vzťahu.

“Nedostatok komunikácie môže spôsobovať pocity frustrácie, neporozumenia, nedostatku lásky. Často si potom myslíme, že potrebujeme zo vzťahu odísť. Avšak ľudia to obchádzajú bez toho, aby sa aspoň pokúsili navzájom sa otvoriť a začať komunikovať aj o tom, čo je pre nich zraniteľné alebo z čoho majú strach,” vysvetlil Ličko.

Ak sa teda niekto vyhýba riešeniu konfliktov, môže to viesť ešte k horšiemu. Je to akoby reťazová reakcia. Čím je ale spôsobené, že ľudia sa priam vyhýbajú komunikácií, ktorá by mohla všetko napraviť? “Myslím si hlavne preto, že máme z konfliktov strach a nikto nás neučil, ako tým prechádzať konštruktívne bez toho, aby sme sa navzájom zraňovali,” uviedol vzťahový poradca.

zdroj: Photo by Oziel Gómez on Unsplash

Malé deti

Hovorí sa, že pri hádke s partnerom by si si mala uvedomiť, že ste to vy dvaja “proti celému svetu” a nie proti sebe. Ale tu dochádza k problému, ktorý si mnoho ľudí neuvedomuje.

“V konfliktoch a hádkach sa väčšinou dostávame do detského modelu fungovania. Cítime sa v nich ako zranené deti a podľa toho sa aj správame. To znamená to, že si nesieme vo svojom vnútri rôzne emočné zranenia z detstva. Pri hádke sa nám vyplavia podobné pocity, ktoré sme cítili v detstve a my reagujeme fakt ako deti, aj keď sme už dospelí. Zraňujeme, obviňujeme, útočíme, manipulujeme, klameme, vzdávame sa zodpovednosti a tým padáme do role obete. Presne to robí dieťa,” vysvetlil Ličko.

Veľa závisí od detstva

Ako uviedol vzťahový poradca, v hádkach sa často správame ako deti. Preto je dôležité, aby vtedy jeden z vás vystúpil z tohto chaosu a vytvoril bezpečné prostredie. Čím je ale celkovo táto detinskosť spôsobená?

“Hovorí sa, že prvých 6 rokov sa vytvára osobnosť človeka a to ako budem fungovať v živote a v partnerských vzťahoch. Samozrejme dá sa na tom pracovať, aj keď sme nezažili ideálne detstvo, ale chce to čas a úsilie,” priblížil Ličko.

zdroj: Photo by Milan Popovic on Unsplash

Bezkonfliktnosť vzťahu = prekračovanie vlastných hraníc

Existuje vôbec partnerstvo, v ktorom by neboli žiadne nezhody? Vzťahový poradca tvrdí, že sa s takým ešte nestretol. Ak by to tak však bolo, ste s priateľom voči sebe dostatočne úprimní?

„Ak majú ľudia úplne bezkonfliktný vzťah, hovoria skutočne o svojich potrebách vo vzťahu? Dokážu otvorene povedať s čím súhlasia a s čím nie? Pretože často sa stretávam s tým, že pokiaľ je niekto bezkonfliktný, vlastne necháva prekračovať svoje hranice a nie je pravdivý. Nevie povedať NIE, keď to tak cíti, radšej stiahne chvost,” vysvetlil Ličko.

Bez vetra sa ani list nepohne

Muži potrebujú podľa poradcu pri sebe ženu, ktorá ich nenechá len tak sedieť na gauči. Sem-tam nejaké to postrčenie dokáže byť aj prospešné. “Žena je cyklická bytosť a vďaka svojmu ženskému cyklu sa počas počas mesiaca mení a to je dobre, muž je vďaka tomu “skúšaný” či ju dokáže ustáť. Samozrejme potrebujeme ako muži aj zázemie, ženské teplo a prijatie, ale práve výzvy v živote nás posúvajú do zrelosti,” priblížil mentor.

Avšak to, či dokážu byť konflikty pre pár užitočné je príliš individuálne. “Môže to byť užitočné ak dokážu druhú stranu pochopiť a prijať to ako oprávnenú požiadavku. Ak nie, konflikty len spôsobujú bolesť,” povedal Ličko.

zdroj: Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash

Syndróm dobrého chlapca/dievčaťa

Keď ľudia nie sú vo vzťahu ochotní komunikovať, môže to byť následkom istých strachov a negatívnych pocitov z minulosti. Poradca uviedol tieto príklady obáv: že budem odmietnutý, že ma nebude druhá strana milovať, že nie som dosť dobrý, že so mnou niečo nie je v poriadku a pod.

Vo veľkej miere za to môže aj spomínaný syndróm dobrého chlapca a dievčaťa. Je skvelé, ak chceš vo vzťahu vytvárať kompromisy, ale nezamieňaj si to s neustálymi ústupkami alebo nevyjadrením svojho názoru. Buď úprimná. Povedz, čo máš na srdci. A bodka.

Ak toto vo vzťahu nebudete robiť, môže to viesť k niečomu horšiemu. Obaja musíte prevziať na sebe zodpovednosť a žiadať o svoje potreby. Nič nie je len tak nespravodlivé. “Radšej si to nechajú pre seba a potom ticho trpia sťažujú sa na zlej adrese, prípadne sú frustrovaní,” vysvetlil Ličko.

Nedokážete komunikovať, ale viete, že je to predsa dôležité

Ak je pre vás ťažké rozprávať sa, dá sa to spraviť aj inak. Vzťahový poradca navrhol nasledovné riešenie: “Odporučil by som obom partnerom, napísať si na papier svoje potreby, a prejavy lásky, ktoré potrebujem zažívať vo vzťahu. Potom si tieto papiere vymeniť.”

Treba si tu hlavne uvedomiť, že partnerstvo je intenzívna práca a ak to má byť pekné, musíte pre to niečo robiť. Keď dôjde k nejakej kríze, neskláňajte hneď hlavu. Môže to byť aj prospešné. “Ťažké životné situácie nás vo vzťahu môžu zoceliť a posunúť ďalej. Dôležité je, uvedomiť si, že v tom sme spolu a ja som spoluzodpovedný za túto vzniknutú situáciu. Vzťah je vždy o dvoch ľuďoch, preto je potrebné hľadať spôsoby ako tieto situácie môžeme prekonať spolu,” uzavrel Ličko.

Ďakujeme Stanislavovi Ličkovi za rozhovor.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating