Unsplash/Chad Madden

Pocity smútku patria k tým menej obľúbeným a keď sa dostavia, často sa kvôli tomu cítime zle a nevieme, čo presne máme robiť. Portál Ideapod zverejnil niekoľko najčastejších dôvodov nášho smútku. Toto sú 4, s ktorými sa stretávame najviac.

Zdravotné problémy

Za pocitmi smútku sú niekedy aj ukryté zdravotné problémy. Zvykneš cvičiť? Aký je tvoj spánok? Nemávaš problémy s trávením? Niekedy môže ísť napríklad aj o potravinovú intoleranciu, o ktorej ani nemusíš vedieť. Ak však mávaš problém s trávením a bolieva ťa brucho, určite vyhľadaj doktora.

Samostatnou kapitolou je depresia. Ak si neustále vyčerpaná, malátna, nemáš chuť nič robiť, si unavená, cítiš bolesť, máš problém sa sústrediť, bolieva ťa hlava a mávaš výbuchy hnevu, môže ísť práve o depresívne stavy. Ak ich nebudeš riešiť, môže to dopadnúť ešte horšie.

zdroj: Unsplash/Kinga Cichewicz

Stres

V posledných rokoch sú na nás kladené čoraz vyššie nároky, kvôli čomu sme veľmi často v strese. Nevieme, či stihneme splniť deadliny v práci, musíme podať čo najlepší výkon, chceme sa každému zapáčiť a vyhovieť mu, túžime nájsť dokonalého partnera.

V prvom rade by si sa mala naučiť trochu spomaliť a nepripúšťať si tak veľmi všetky veci. Stres môže byť dokonca spúšťačom pre vznik depresie. A to by si určite nechcela. Ak si stále v strese, je čas na zmenu. Možno budeš musieť vymeniť svoju prácu alebo odísť z nefunkčného vzťahu. Ver, že to za to bude stáť, pretože v živote by si mala byť šťastná.

Negatívne myšlienky

Aj ty máš v sebe toho maličkého negatívneho kritika, ktorý neustále spochybňuje všetko čo urobíš? Kvôli tomu sa cítiš, že neustále zlyhávaš a nie si dosť dobrá. Úplne sa zbaviť takýchto myšlienok je zo začiatku náročné, no dá sa s tým bojovať.

Prvý krok, ktorý musíš urobiť je, že si svojho kritika priznáš a budeš pracovať na jeho odstránení. Alebo aspoň eliminovaní. Pokús sa tešiť aj z maličkostí a aj drobnosť považuj za úspech. Takýmito malými krôčikmi budeš môcť zmeniť svoj mindset.

Žiaľ a trauma

Každá z nás si v živote prejde chvíľou, kedy príde o svojho milovaného človeka, prípadne prežije traumatizujúci zážitok. Všetci sa s takýmto žiaľom vyrovnávame iným spôsobom a niekomu to trvá kratšie, niekomu dlhšie a niekto si dokonca myslí, že to nezvládne nikdy.

Ak sa z tohto traumatizujúceho zážitku nedokážeš dostať sama, nehanbi a neboj sa vyhľadať aj odbornú pomoc. Z dlhodobého žiaľu sa totiž môže vyvinúť aj depresia, preto je lepšie, ak tomu zamedzíš ešte hneď na začiatku.

 

Zdrojideapod.com

Viac z kategórieLife