Každá z nás je občas smutná, niečo ju trápi alebo sa jej chce plakať. Ako zmierniť toto trápenie? Jednoducho! Otvor knihu a začni čítať.

Čarovná moc papiera

Ak sa ti reálna prítomnosť nepozdáva a nevieš sa s ňou zmieriť, môžem ti povedať, že poznám jeden dôvod, pre ktorý sa oplatí dostať sa do takejto situácie. Tým dôvodom by bola kniha. Živá, reálna, papierová. A vieš prečo? Kniha má čarovnú moc.

Keď začneš očami prechádzať po písmenách, nebudeš myslieť na to všetko, čo ťa predtým trápilo. Tvoje myšlienky ťa nechajú zaletieť do príbehu a ty sa nebudeš vedieť odpútať od čítania. A z vlastnej skúsenosti ti prezradím, že je to ten najlepší liek na dušu.

A pokojne môžeš čítať aj celý deň. Uvar si čas, lež v posteli alebo na gauči, prikry sa dekou a vychutnávaj si tú atmosféru okolo seba. Čoskoro sa začneš cítiť lepšie, uvoľnenejšie a tvoje trápenie sa zníži na minimum.

zdroj: unsplash.com by Kinga Cichewicz

Výhody čítania

Čítanie má samo o sebe veľa výhod. Napríklad čítanie kníh zlepší tvoju schopnosť vo vyjadrovaní sa alebo v písaní gramatiky. Obohatíš si slovnú zásobu o nové slovné spojenia, frázy či cudzie slová. Nech si vyberieš už akýkoľvek žáner, dokážeš dokonca nájsť aj svoj vnútorný pokoj!

Ak nevieš, ktorá kniha je pre teba vhodná, choď navštíviť kníhkupectvo. Poprezeraj si rôzne sekcie s rozličnými žánrami, prelistuj si zopár kníh, začítaj sa.. Pokiaľ nemáš záujem o jej kúpu, tak si len tak sadni do kresla a čítaj. Určite ti to nikto nebude vyčítať a ani sa sťažovať 🙂 .

Ak nemáš rada veľa ľudí okolo seba, zájdi do knižnice. Vo verejných vzdelávacích inštitúciach sa dbá na pokoj. Väčšinou je tam aj menej ľudí. Bonusom bude ticho s veľkým miestom na sedenie a oddychovanie.

zdroj: unsplash.com by Yuri Efremov

Vytúžený pokoj na duši

Musíš byť pripravená na to, že dokým nájdeš pokoj na duši, budeš sa musieť naučiť koncentrovať. Čítanie kníh vôbec nie je taká „malina“ ako sa môže na prvý pohľad zdať. Vyžaduje si to poriadnu dávku vytrvalosti a tréningu.

Ak prekonáš počiatočnú lenivosť a donútiš sa sústrediť na riadky pred tebou, nájdeš vnútorný pokoj. Zrazu začneš vnímať hlavné postavy, fantázia ti pôjde na plné obrátky. O pár chvíľ sa dostaneš do úplne iného sveta.

Ručím ti za to, že ak začneš čítať knihy, budeš sa cítiť vyrovnanejšia a spokojnejšia. A vieš čo?Pokojne začni aj rozprávkami na dobrú noc, ktoré si počúvala kedysi pred spaním. Aspoň na malú chvíľu sa budeš môcť vrátiť do čias, kedy si premýšľala len nad tým, koľko sa budeš môcť na druhý deň hrať s hračkami.

Tak ja ti poprajem už len šťastný výber ten správnej knihy, ktorá ti môže zmeniť pohľad na svet. 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.