Cítiš, ako by si z teba robil niekto neustále „pekný deň“? Si tou večne ignorovanou a neváženou osobou? Je na čase to zmeniť. Zaslúžiš si od života viac, a preto by si mala byť predovšetkým rešpektovaná. Portál Entrepreneur, Forbes a Lifehack uviedli tieto pravidlá, vďaka ktorým to dosiahneš.

Zachovaj si pokoru a rešpekt voči ostatným

Keď chceš byť váženou osobnosťou, musíš začať od seba. Prehodnoť každý jeden svoj krok a jeho následky. Pokora je jedna z najviac dôležitých ľudských vlastností. Dočkáš sa jej veľmi ťažko, ak je tvoje vystupovanie podobné chodiacej povrchnosti.

Zachovaj si milosť a rešpekt voči ostatným. Buď schopná akceptovať odlišné názory, sprav pre niekoho milé gesto a vedz, že časom sa ti to všetko v dobrom vráti.

Buď žena činov

Pozorne načúvaj ľuďom. Majú ťažšie životné obdobie alebo bežný problém a zhodou okolností im môžeš pomôcť? Urob to. Nehľadaj výhovorky. Všetci vieme, že činy sú dôležitejšie než slová. Buď toho príkladom. Neboj sa podať pomocnú ruku, ak je treba. Zachovaj si svoju ľudskosť a koniec-koncov, nikdy nevieš, kedy budeš potrebovať láskavosť ty.

Nesúď knihu podľa obalu

Všetci sme iní. To nám však nedáva dôvod, aby sme niekoho odsudzovali. Čo tak namiesto predsudkov radšej poskytnúť pochopenie a akceptovanie? Vedz, že každý z nás je unikátny. Každý z nás má kvality v niečom inom, a práve preto je to také krásne.

Odsudzovaním od seba iba odoženieš ľudí. Skús ich spoznať a potom si o nich vytvor vlastný obraz. Za pokus predsa nič nedáš a získaš tým len ďalšie skúsenosti a kontakty. To sa rešpektovaným osobám veľmi zíde.

Hľadaj dobro

Je pochopiteľné, ak si voči ľuďom skeptická. Dávaš si pozor na to, čo hovoríš a komu veríš. Možno si sa už v minulosti veľmi sklamala, ale nebuď zatrpknutá. Odpusť tým, ktorí ti ublížili, aj keď si sa nikdy nedočkala ospravedlnenia.

Iba tak sa pohneš v živote ďalej a ver, že nie všetci sú zlí. Iste, ľudia majú svoje chyby, ale vždy v nich hľadaj aspoň kúsok dobra. Možno stretneš práve niekoho, kto ťa svojou osobnosťou neskôr úplne očarí. Chcela by si kvôli vlastným pochybnostiam prísť o niečo pekné? Neboj sa pohnúť sa ďalej.

Ovládaj svoje emócie

Mýliť sa je ľudské. To treba mať na pamäti. Avšak o to dôležitejšie je uvedomiť si svoju chybu, prijať za ňu zodpovednosť a vysloviť úprimné ospravedlnenie. Ak ti to nerobí problém, dobré pre teba. Lenže dbaj na to, ako často vypúšťaš zo svojich úst slovo prepáč. Nerob zo seba hlupáka a maj pod kontrolou svoje emócie, či už pozitívne alebo negatívne. Často ovplyvňujú tvoje činy alebo slová, ktoré vyslovíš. Vďaka tomuto ovládaniu si ich ustrážiš a budeš serióznejšie vplývať aj na svoje okolie.

Nedus v sebe to, čo ťa trápi

Ako sme uviedli, je potrebné ovládať svoje vystupovanie. To však neznamená, že by si nemala nárok vyjadriť svoj názor. Práve naopak. Je to nevyhnutnosť. Neboj sa otvorene vyjadriť svoje myšlienky alebo sa niekoho zastať, ak je to potrebné.

Aby si si vybudovala svoj vysnívaný rešpekt, mala by si sa aj naučiť hovoriť NIE. Nerob zo seba bábku na špagátikoch. Máš právo na oddych, na vlastné plány alebo na čokoľvek, čo si zaumieniš. Netrhaj sa za každou jednou požiadavkou, či návrhom. Ľudia okolo teba to budú samozrejme rešpektovať, len im to musíš dať patrične najavo.

Zdroj: Entrepreneur, Forbes a Lifehack

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.