Nevieme, či je to on alebo ona. Poznáme ho alebo ju len cez aforizmy a slovné hračky pod menom čistá duša. A naozaj je to čistá duša! Jej alebo jeho odpovede sú veľmi hlboké, nemá problém hovoriť o rôznych témach či problémoch a páči sa mu alebo jej na druhých ľuďoch akákoľvek jedinečnosť. Úprimne, bolo mi cťou robiť taký záhadný rozhovor a je mi obrovským potešením Vám ho ukázať. A inak, buďte sa do sna!

Ahoj čistá duša. Nevieme, kto si. Ale predsa len, skús sa nám nejako predstaviť.

Úprimne? Ani ja neviem, kto som. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa stále len spoznávam. Ale som určite textrovert. Teda som osoba, ktorá je expresívna a zábavná v textovom prejave, no v osobnom styku je plachá. Toto slovo nepoznám veľmi dlho, tak trochu machrujem. =)

Kde berieš inšpirácie na každodenné aforizmy či slovné hračky?

Nie je to také romantické, ako by sa mohlo zdať. Ide to samé od seba, počujem to v breptoch, píšem to v preklepoch, čítam to v autokorekcii. Sú to také obyčajné veci z každodenného života. Napríklad, keď ťa niekto rozčaruje a napíšeš mu: „to nemyslíš vášne!?“ a pritom chceš napísať „vážne„. je to omyl, ale v podstate pomenúva to isté. Sú to vážne vášne.

Kto je tvoj obľúbený fiktívny hrdina? 

„Prečo sa vždy zamilujem do každej ženy, ktorú zbadám, ktorá mi venuje trošičku pozornosti?“ takže, Joel Barish! Alebo skôr Clementine? Je to skrátka krásny príbeh, istým spôsobom sú moji hrdinovia obaja. Ale ak máš na mysli skutočného neskutočného hrdinu, tak to bude Scott Pilgrim. Je flákač, hrá v garážovej kapele a kvôli láske je ochotný bojovať na smrť a na život proti celému svetu.

Odporuč nám nejaký film, ktorý v tebe niečo silné zanechal. 

Možno práve ten Večný svit nepoškvrnenej mysle. Neviem si vybrať iba jeden. Stratené v preklade? Donnie Darko? Interstellar? Cesta do fantázie? Obchod na korze? Neviem, každý vo mne zanechá čosi iné. Jarmusch, Gaspar Noé, Spike Jonze, Lard von Trier, Nolan, Linklater, Wes Anderson, Michel Gondry, Aronofsky, Woody Allen, Charlie Kaufman, Forman, Coenovci. Filmy od týchto režisérov zväčša prinesú niečo silné.

🎯 #cistadusa

A post shared by čistá duša (@cista__dusa) on

Aké vlastnosti si vážiš na sebe a akú vlastnosť si vážiš na druhých?

Vážim si jedinečnosť- nech už znamená čokoľvek, nech už je človek akýkoľvek. Páči sa mi, keď majú ľudia dosť odvahy k tomu, byť sami sebou, keď sú presne takí, akí túžia byť a zároveň tým nikomu inému neubližujú, nikoho neobmedzujú. To si na ľuďoch vážim.

Akého žijúceho človeka najviac obdivuješ? 

Asi dalajlámu. Aj keď je to relatívne, lebo Einstein je nesmrteľný!

Kedy si si uvedomil/a, že chceš svetu ponúknuť niečo zo svojej tvorby?

Nebolo to tak, že chcem svetu niečo ponúknuť. Viem, že to vyznie trochu paradoxne, keďže zverejňujem, ale mne ani vo sne nenapadlo, že to budú čítať toľkí. Bola to len potreba dostať zo seba myšlienky, ktoré mám na srdci, ale nie na jazyku, lebo ich nemám komu povedať alebo o nich nechce nikto počúvať. Nie sú slová zvláštne? Čím viac ich zo seba dostávam, tým viac ma napĺňajú.

Akým výrokom či mottom sa riadiš vo svojom živote? 

Neriadim sa žiadnym konkrétnym výrokom, ale ak mám niečo povedať, tak to bude „wubba lubba dub dub!“

Do akého historického obdobia by si podľa teba najlepšie zapadol/zapadla? 

Niekam do sveta spred piatich miliárd rokov, keď bol každý z nás hviezda! Často si vravím, že musím byť predčasne narodené dieťa, ktoré sa malo narodiť v budúcnosti. Totiž, mojim snom je zažiť svetový mier. A ten ešte nikdy v histórií ľudstva nenastal. Takže mi nezostáva nič iné, ako veriť v lepšiu budúcnosť. No budúcnosť je momentálne v našich rukách, to sa ešte uvidí.

Sedíš v miestnosti s ľuďmi rôzneho veku, mužmi a ženami, rozprávate sa o živote. Ako by si charakterizoval/a život ty? 

Život je um. Život je mier. A život je nie. Život je umieranie.

Drahá čistá duša, čo považuješ za svoju najväčiu výstrednosť?

Hmm, zaujímavá otázka. Snáď… tajuplnosť? Nejde len o charakter čistej duše, ale aj o môj osobný život. Som pomerne uzavretá osoba. Keď sa otvorím, zrazu sa mnou preženie prievan, nič nie je na svojom mieste a trvá mi celú večnosť, kým si to v hlavne opäť poupratujem. A tak mlčím a plávam s prúdom ako kryha, ktorej väčšina je ukrytá pod povrchom. Niektorí ľudia si myslia, že je to výstrednosť, ale ja to nerobím nachvál. Inak to skrátka neviem.

Opíš mi lásku. Ako ju vidíš?

Veď práve, že lásku nevidím! Preto som stále single. A opísať ju tiež neviem. Totiž, keď príde zaľúbenie, vyvolá to vo mne také neopísateľné pocity, že ich zväčša človeku, ktorý sa mi páči, nedokážem poriadne vysvetliť. Neviem nájsť tie správne slová a možno preto to nikdy nevyjde. Stratené v preklade.

Teraz v miestnosti sedíme len ty a ja. Nepoznám ťa. Neviem, či si muž alebo žena. Nevidím ťa. Všade je tma. Ty nepoznáš mňa, no vieš, že som žena. Dajme tomu, že sa cítim nešťastne v tú danú chvíľu. Porozprávaj mi teda o niečom. O hocičom. Len rozprávaj.

Samozrejme, že nie si šťastná. Veď sedíš po tme v jednej miesnosti s niekým, koho vôbec nepoznáš. Ale so mnou by sa ti v jednej miestnosti určite páčilo (žmurk jedným okom). Ale teraz vážne! Jednoducho, keď je človek smutný, mal by byť s tými, ktorí ho dobre poznajú a ktorí ho majú radi. Navyše, ako spomínam vyššie, v spoločnosti neznámych ľudí často iba mlčím. Ibaže by si mala flašu vína!

Čistá duša dodáva: apropo, keď si sa predtým pýtala, kde čerpám inšpiráciu, tak pri odpovedaní na tvoje otázky vzniklo minimálne päť textov, ktoré v budúcnosti zverejním. Inšpirácia je všade.

A nezabudni, že 22. novembra vyjde čistej duši kniha v rámci vydavateľstva Slovart s eponymným názvom, ktorá bude dostupná v každom kníhkupectve!

píšete mi správy s rovnakými otázkami, tak to napíšem aj sem: knižka @cista_dusa oficiálne vychádza už/až 22. novembra 2017, ale už teraz sa dá kúpiť v predpredaji cez @martinus_sk, @pantarheisk, @gorila.sk, @martinus_cz a neviem, kde ešte. knižka z predpredaja nebude podpísaná, ani nijak inak špeciálna.. špeciálna je ale predpredajová cena, takže kto si ju plánuje kúpiť a chce ušetriť, prelustrujte internetové kníhkupectvá – asi nie je hneď na prvej stránke, ale pohľadáte, nájdete ju tam 🤘🏻 kníhkupci, vyložíte ju prosím trošku na oči? neviem odpísať každému 👌🏻😅👌🏻 . #ps: (upozorňujem, že teraz príde pár patetických viet) veľmi vám ďakujem za všetko. skutočne veľmi! tú knižku sa síce podarilo napísať mne, ale v skutočnosti vyšla len vďaka vám. keby nemám takú obrovskú podporu a odozvu, tak mi to žiadne vydavateľstvo nevydá. a napokon sa stalo, že nikto neodmietol ♡ akože, je nás tu viac ako 45000 😳 budím sa do sna!! 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻 #cistadusa #slovart #martinus #pantarheisk #gorilask #dnescitam #budimsadosna

A post shared by čistá duša (@cista__dusa) on

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.