Oficiálnu jeseň v kalendári máme síce len zopár dní, ale počasie nám dáva jasne najavo, že je tu. Čakajú nás chladnejšie aj upršané dni a ak hľadáš inšpiráciu na to, čo robiť, máme pre teba niekoľko tipov.

Tieto činnosti neodmysliteľne patria k jeseni a určite ich aj ty oceníš. Niektoré sa dajú robiť vonku, keď neprší, iné zas môžeš vykonávať v teple domova, keď je sychravo. Čo máš na jeseni najradšej ty?

Čítanie pod dekou

Zababušiť sa pod deku, urobiť si horúci čaj a vybrať si pútavú knihu. Predstava, ktorá sa s jeseňou spája asi najviac. Dni sú už predsa len kratšie, vonku je skôr tma, takže čítaním si môžeš spríjemniť dlhé večery. Nezabudni si pozrieť naše tipy na knižné novinky.

Seriálový/filmový maratón

Pod dekou môžeme ešte chvíľu ostať, no knihu vymeníme za film či seriál. Maratón si môžeš urobiť aj sama, ale lepší efekt to bude mať, ak si ho urobíš s priateľom alebo s kamoškami. Vyberte si obľúbený seriál (alebo aj nový), prípadne nejaké filmy, nezabudnite na občerstvenie a zábavný deň/večer môže začať. Ideálne, ak vonku prší.

Prechádzka

Keď budeš mať šťastie na pekné slnečné dni, určite by si sa mala niekam poprechádzať. Na jeseni je najkrajšie to, že hrá všetkými farbami a najlepšie to vidieť na stromoch. Ak sa pôjdeš poprechádzať do lesa, nebudeš vedieť, kam sa pozerať, budeš obklopená krásou. Alebo navštív Chodník korunami stromov, odkiaľ budeš mať neskutočný výhľad.

View this post on Instagram

То странное чувство, когда безумно нравится такая осень, но уже и новогоднего настроения хочется😅 ⠀ Теперь начинаю скупать всякий реквизит для новогодних фото и хотела у вас узнать: стоит ли делать рубрику в сторис со всякими штучками, которые я буду находить в магазинах? Цены/ссылки/где купить и тд😊 ⠀ Если не сложно, ответьте, пожалуйста, чтобы я понимала, насколько это может быть интересно🙌🏽

A post shared by LIFESTYLE✨AESTHETIC✨TRAVEL (@marigladkaya) on

Fotky v lístí

Keď už sme pri tých farebných stromoch, určite by ti v zbierke nemala chýbať fotka vo farebnom popadanom lístí. V tomto prípade sa fantázii medze nekladú a môžeš vyskúšať rôzne pózy, rôzne uhly či rôzne miesta. Zober so  sebou šikovného fotografa, vyhoď lístie do vzduchu a sleduj, aké podarené zábery z toho vzniknú.

Upeč si nejaký dobrý koláč

Jablká, hrušky, tekvica, mrkva, orechy, škorica. Ingrediencie, z ktorých upečieš chutné koláče, ktoré k jeseni jednoducho patria. Taký jablčník by nemal chýbať na žiadnom stole. Ak chceš siahnuť po niečom zdravšom, vyskúšaj recepty z nášho predchádzajúceho článku.

View this post on Instagram

Toto je u nás taká klasika. Taká, ktorú môžeme hocikedy. A taká, ktorá sa mi už naveky vekov bude spájať s mojou babkou. Jablčník. Buď čistý, že len jabĺčka, alebo aj s malými obmenami. Dnes mám pre vás pripravený recept na jablčník orechový a samozrejme veganizovaný. Teda bez vajíčok a bez mlieka. A napriek tomu klasický ako ten babkin. Na koláčik (cesto) o veľkosti asi 30 x 25 cm potrebujeme: 2 hrnčeky hladkej múky 1 palmarin 1/2 hrnčeka práškového cukru 1 kypriaci prášok do pečiva 1/3 hrnčeka sójového mlieka Všetky sypké ingrediencie preosejeme do misky. Pridáme palmarín a mlieko a vypracujeme hladké cesto. To rozdelíme na dve časti v pomere jedna ku dvom. Tú väčšiu časť použijeme ako spodnú časť koláčika, tá menšia časť pôjde navrch ako mriežka. Plnka: 3-4 jablká strednej veľkosti 1/2 hrnčeka vlašských orechov 1/3 hrnčeka hnedého cukru Jablká očistíme a nastrúhame. Pridáme k nim pomleté orechy a cukor. Všetko zmiešame a naložíme na cesto. Tú menšiu časť cesta, ktorá ostala, rozvaľkáme a narežeme na tenké pásiky. Tie poukladáme navrch ako mriežku. Rúru vyhrejeme na 180 stupňov a koláč pečieme cca 15 minút. Keď trošku vychladne, posypeme ho práškovým cukrom. A ak by ste boli zvedaví, čo dávam namiesto vajíčok, tak vám kľudne odpoviem, že nič. Rovnako ako do vegan palaciniek. Ide to úplne krásne aj bez nich a bez tej extra dávky cholesterolu 😉 #jablcnik #recepty #pecieme #dnespeciem #vegan #vegankolac #plantbased #veganaké #applepie #veganapplepie

A post shared by Lucia Laciakova (@veganxperiment) on

Jesenná výzdoba

Lístie, tekvice, sviečky, šišky, … toto všetko sa spája s jeseňou a môžeš si tým vyzdobiť svoju domácnosť, aby pôsobila o čosi útulnejšie. Ak hľadáš konkrétne tipy a inšpirácie, môžeš si pozrieť náš článok, z ktorého si určite vyberieš to pravé pre teba.

Púšťaj si šarkana

A na záver niečo, čo sme ako deti milovali. Môžeš sa vrátiť do detských čias a púšťať si šarkana. Ak máš mladších súrodencov, prípadne už vlastné deti, táto aktivita sa im bude určite páčiť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.