Zamyslela si sa niekedy nad tým, že čím viac sa snažíš, tým viac padáš? Zlyhávaš? Že občas konáš z neznámeho dôvodu? Dôvodu, ktorý nevieš ani ty sama? Presne takto sa cítila aj ona. Akoby všetká jej snaha bola márna. Akoby nevedela alebo nemohla urobiť správny krok vpred. Akoby existovali len zlé rozhodnutia, do ktorých sa bezhlavo nechcene hrnula. No život je už raz taký. Plný nevysvetliteľných vecí, plný otázok, na ktoré neexistujú odpovede.

Presne takéto chvíle občas nastávajú u každého z nás. Chvíle, ktoré neskôr ľutuješ. Nevieš ich vysvetliť. Viem, nechcela si. Nie si to ty. Možno ťa niečo ovplyvnilo. Niečo pohltilo. Niekto prekričal tvoj zdravý úsudok. Tvoje zdravé konanie.

zdroj: pexels.com

Kiež by si vedela povedať, prečo si to urobila. Kladieš si túto otázku deň čo deň. Minimálne tisíckrát. Mrzí ťa to. No vieš, že ako na kopu iných otázok, ani na túto nepoznáš odpovedať. Nech sa snažíš ako chceš, nevieš odôvodniť svoje konanie.

Ale snažíš sa. Tak veľmi chceš byť pre neho dobrá. Lepší človek. Nesklamať ho zakaždým, keď urobíš krok vpred. Nechceš ho stratiť. Prísť o jeho dôveru. Nemôžeš. Dostala si druhú šancu, a tak nechceš znovu sklamať.

A tak máš pocit, že čím viac sa snažíš, tým viac to kazíš. Čo krok, to pád. Všetko sa ti vymyká z rúk. Nekontrolovane sa rútiš. Robíš chybu za chybou aj keď nechceš. Tápeš v tme. Zraňuješ.

zdroj: pexels.com

A to je na tom najhoršie. Ubližuješ. Znovu a znovu. Deň čo deň. A zakaždým ti to odpustí. Ale prečo? Vieš, že si to nezaslúžiš. Ale on tam vždy pre teba je. Stojí tam a verí ti. Chápe ťa. Vidí, že tvoj život je jeden veľký zmätok, no aj napriek tomu ťa má rád. Vie, aká si nekontrolovateľná. Tvrdohlavá.

Pozrieš sa naňho a uvedomíš si, že on ti za tú všetku námahu stojí. Pre neho sa naozaj oplatí vstávať a padať. Pomaličky, ale postupne byť lepším človekom. Každým jeho odpustením, každým jeho prejavom dôvery, ho ľúbiš viac a viac.

Možno sa raz dozvieš, prečo ti odpúšťa. Prečo ťa napriek všetkému, napriek minulosti, napriek prítomnosti, napriek tomu aká si nevymaže zo života. Občas hľadíš do zrkadla a pýtaš sa samej seba, prečo je vlastne stále s tebou. Žeby pre tvoj smiech? Pre tvoju nespútanú dušu? No odpoveď nevieš, nevidíš ani nepočuješ.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: unspalsh.com
zdroj: pexels.com

A tak len neprestávaš životu ďakovať za to, že ti poslal jeho. Dôvod, pre ktorý sa chceš stať lepším človekom. Niekoho, pre koho sa naozaj oplatí bojovať aj so všetkou tou bolesťou.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.